Paroubek škodí lidem, tvrdí se na tričkách

Autor: ČTK, rvs - 
11. 7. 2008
12:41

Na letních hudebních festivalech po celé České republice hodlá v příštích týdnech rozdávat skupina mladých lidí červená trička s portrétem šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka a varováním, že tento politik "škodí lidem".

Podle šestadvacetiletého Štěpána Dlouhého, který patří k organizátorům akce, je cílem triček a s nimi související internetové stránky www.antiparoubek.cz především připomenout starší Paroubkova slova i činy a zdůraznit, že lídr sociální demokracie "není tím hodným strýčkem", za kterého se prý vydává.

"Nejsme naivní. Je nám jasné, že Paroubek neodejde z politiky poté, co uvidí naše tričko. Chceme ale, aby lidé dali najevo své mínění a donutili politiky sociální demokracie vybrat si do čela někoho méně hrozného," řekl Dlouhý. Sociální demokracie nebude podle stranické mluvčí Květy Kočové na podobné akce oficiálně reagovat.

Akce podle Dlouhého navazuje na podobné protesty, které s přáteli organizoval v roce 2005 po rozehnání technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku. Tehdejší premiér Paroubek nejprve tvrdý policejní zásah obhajoval.

"Intenzita zákroku policie pak musela být podle zákona o policii ze samotné logiky věci tak silná, aby překonala odpor mnohatisícového davu, který byl zčásti pod vlivem alkoholu a omamných látek, jinými slovy, musela být značná," prohlásil v roce 2005 o policejní akci tehdejší premiér. Po rozhořčené reakci především mladých lidí, kteří dokonce zorganizovali několik demonstrací, ale začal práci policie kritizovat.

"Opakovaně označoval mladé lidi - návštěvníky hudebních festivalů, včetně rockových, za drogami posilněné narušitele životního prostředí a šiřitele žloutenky či AIDS, kteří by zasloužili naložit do autobusů a vyvézt za hranice. Své metody a argumentaci, kterou jinak dnes vidíme jen v dokumentech z doby totality, od té doby připomněl ještě mnohokrát," uvedli Paroubkovi odpůrci na internetových stránkách.

Pražský městský soud až tento týden, tedy po třech letech, rozhodl, že ministerstvo vnitra se musí písemně omluvit dvěma účastníkům technoparty a zaplatit jim za neadekvátní zásah.

"Paroubek se dnes staví do role milovníka nezávislé kultury, i proto je potřeba připomínat, jaký skutečně je," dodal Dlouhý. Šéf ČSSD se například v poslední době vyslovuje pro vznik kontroverzní budovy Národní knihovny, kterou pro pražskou Letnou vytvořil architekt Jan Kaplický.

Triček na rozdávání nyní mají organizátoři protiparoubkovského protestu okolo tisícovky. "Uvidíme, zda se k nám někdo připojí. Pomáhají nám známí, děláme všechno z vlastních zdrojů," podotkl Dlouhý. Popřel, že by iniciativa měla něco společného s politickými stranami.

V roce 2005 se Jiří Paroubek stal námětem lidové tvořivosti a obrovské množství samolepek, plakátů a triček bylo k vidění po celých Čechách. Jak se zdá, toto téma není ještě zdaleka vyčerpáno.

Doporučujeme
Další videa
Články odjinud