„Proč bychom měli přijímat syrské sirotky?“ nechápe Babiš. Nelidské, tepou ho politici

Autor: všm - 
15. 9. 2018
17:18

Česko by mohlo přijmout 50 dětí ze Sýrie, které přišly o rodiče. Navrhuje to europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která nedávno navštívila uprchlické tábory. V pátek návrh projednávali u kulatého stolu senátoři a zástupci státní správy, příští týden by jeho znění chtěli předložit premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ten už ale dopředu hlásí, že tuzemsko žádné sirotky přijímat nebude, jak uvedl v sobotu deník Právo. Řada politiků za to šéfa ANO následně zkritizovala.

Na senátní půdě se v pátek projednávala možnost, že by Česká republika přijala zhruba padesát dětí, které jsou bez rodičů v uprchlických táborech v Řecku a dalších evropských zemích. Šojdrovou k nápadu inspirovala iniciativa zachráněného „Wintonova dítěte“, britského lorda Dubse.

Češi mohou mít obavu z nelegálních uprchlíků, potenciálních islamistů, ale dítě je pořád dítě – je schopné vzdělání, formování, je ovlivnitelné tak, aby přijalo zásady naší kultury,“ uvedla již dříve k projektu pro HlidaciPes.org Šojdrová, která připouští, že musí i svým kolegům složitě vysvětlovat, že je třeba dětem projevit solidaritu. 

Jedna varianta počítá s přijetím dětí, nejspíše chlapců, ve věku 12 – 17 let. Těch je totiž v řeckých táborech většina. Šojdrová si ale uvědomuje, že by něco takového nemuselo být veřejností dobře přijímáno i kvůli kauzám, jak někteří migranti falšují svůj věk. Má tak náhradní řešení.

Můžeme si vzít i sirotky z táborů v Libanonu, kde jich je v nižším dětském věku mnohem více. Rozumím lidem, co mají obavy, mám je též. Ale skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ uvedla politička.

Babiš: Sirotky máme i u nás

Návrh by se mohl před premiéra Babiše dostat už možná další týden. Ten již v minulosti několikrát zopakoval, že Česko nepřijme ani jednoho uprchlíka. Naposledy to prohlásil na konci srpna při své návštěvě Itálie, kde jednal se svým protějškem Giuseppe Contem. A názor prý nezmění ani teď kvůli sirotkům.

Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze. A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí,“ uvedl Babiš pro deník Právo s tím, že do politiky údajně šel, aby se staral o české občany. 

A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?“ dodal premiér. 

Hamáček by válečné sirotky přijal

Na Babišova slova reagoval ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Předseda sociálních demokratů připomněl, že Česko tento týden darovalo více než 200 milionů korun na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž a je proti povinným kvótám na rozdělování migrantů. „Zcela jistě bychom ale jako desetimilionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče...,“ uvedl na svém twitteru.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že padesát syrských sirotků jistě nalezne domov někde jinde. „My ale říkáme celému světu, že jsme nelidští. Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě,“ napsal na twitteru. Jeho stranický kolega Jaromír Štětina uvedl, že soucit je pragmatická kategorie a pokud z něj politici nevycházejí, nastávají škody. „Škody například způsobí izolace a opovržení ze strany jiných zemí EU vůči Česku,“ dodal.

Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek na twitteru napsal, že místo hodnot jako soucit a pomoc bezmocným, nastupuje sobectví a bezohlednost.

Předseda poslanců STAN Jan Farský označil Babiše za mocichtivého bezskrupolózního ubožáka. „Pro Evropu je větším ohrožením než uprchlíci,“ dodal.

Video Premiér Andrej babiš bude v Itálii a na Maltě jednat o migraci - abl
360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
salto ( 19. září 2018 09:02 )

Babiš probere syrské sirotky se Šojdrovou. TOP 09 chce jejich přijetí protlačit ve Sněmovně. Je zajímavé, že u tohoto článku není diskuse. U takového Feriho by se cítili jistě dobře.

salto ( 19. září 2018 08:57 )

Jenomže to si sluníčková milice nechce připustit.

anticccp ( 19. září 2018 08:44 )

To nejsou děti, to je invazní armáda.

choseeeee ( 19. září 2018 06:25 )

celá kauza nabírá obludních rozměrů. Co za tím stojí že 50 rodin je chce přijmout. Nic jiného mě nenapadá jenom prachy. Proč si neosvojí české děti. To tolik asi nehodí. Proč máme někoho suplovat? to nejsou opuštěné děti ale 17-18 letí. Správně neustoupit.

choseeeee ( 19. září 2018 06:22 )

co to sem pleteš

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa