Usekl mačetou hadovi hlavu. Kmoníček v USA překvapil: „Profesionální zabiják nejsem“

Autor: ČTK - 
18. 8. 2018
08:55

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček by mohl dobře zvládat nepředvídatelné chování amerického prezidenta Donalda Trumpa díky svému netradičnímu přístupu k diplomacii. Domnívá se tak novinářka televize CBS z reportáže o Kmoníčkovi. Natočila rozhovor s Kmoníčkem v jeho washingtonské rezidenci, kde mu na stěnách visí trofeje exotických zvířat zabitých v zemích jeho dřívějšího působení.

„Zatímco Trump je znám svým netradičním přístupem k diplomacii, některé země posílají netradiční velvyslance do Washingtonu,“ začíná reportáž CBS o Kmoníčkovi. „Když loni předával v Bílém domě pověřovací listiny, přišel s diplomacií silného muže,“ pokračuje reportáž, která popisuje, jak a proč Kmoníček zabil krokodýla v Súdánu či „velmi dlouhého hada“ v Indii.

„Nejsem profesionální zabiják, ani vášnivý lovec,“ uvedl pětapadesátiletý Kmoníček. Tvrdí, že lovil z diplomatických důvodů. Lovení mu podle něj pomohlo přiblížit se místní mentalitě, což je pro dobrou diplomacii velmi důležité. „Někdy se prostě musíte předvést jako opravdový muž,“ uvedl Kmoníček. Dodal, že odvaha je v práci diplomata velmi důležitá.

Kmoníček: Mě bude těžké překvapit

Reportérka CBS při návštěvě Kmoníčka v jeho rezidenci také připomněla, že prezident Trump je proslulý svou šokovou terapií. „S mými předchozími diplomatickými zkušenostmi bude velmi těžké mě překvapit,“ uvedl s úsměvem Kmoníček. „Prezident Trump se netají tím, že chce záměrně být nepředvídatelný, a rozumím tomu, že pro některé byrokraty to může být obtížně zvladatelné,“ dodal český velvyslanec.

„Byla jsem v rezidencích řady velvyslanců ve Washingtonu, kde jsem viděla umělecká díla, historické fotografie, ale trofeje mrtvých zvířat ještě ne,“ uvedla reportérka americké televize. Divákům vyjmenovala, že Kmoníček má v domě i australského klokana, krokodýla ze Súdánu, vlka z Mongolska a „velmi dlouhého hada z Indie“. Tomu prý usekl mačetou hlavu, když had vylezl z kanalizace u jeho tamní rezidence.

Hynek Kmoníček se stal velvyslancem ČR v USA loni v dubnu, předtím byl čtyři roky ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. V minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii a Indii, ve Spojených státech pobýval služebně už dříve jako velvyslanec ČR při OSN. Několik let byl náměstkem ministra zahraničí. Na univerzitách studoval angličtinu, arabštinu, hebrejštinu a moderní historii Blízkého východu.

Video Rozhovor Kmoníček - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa