O titul nepřijde. Malá si s diplomkou počínala neeticky, tvrdí univerzita | Blesk.cz

O titul nepřijde. Malá si s diplomkou počínala neeticky, tvrdí univerzita

Autor: ČTK - 
10. 8. 2018
17:51

Diplomová práce bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) o chovu králíků na Mendelově univerzitě v Brně z roku 2005 vykazuje v rešeršní části shody významného rozsahu s prací obhájenou na stejné univerzitě o dva roky dříve. Vyplývá to ze závěrů etické komise Mendelovy univerzity, která diplomovou práci prozkoumala. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí univerzity Jiřina Studenková. Malá ale o titul nepřijde, řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze zahájit do tří let. Malá ČTK napsala, že už dříve řekla, že se mohla dopustit chyby, nikoli však úmyslného opisování. Vyhrocené situace je jí líto.

Podle komise se Malá dopustila neetického chování, které bylo i v dané době považováno za disciplinární přestupek. „Mendelova univerzita v Brně k případu zadala externí právní posudek, který měl posoudit případné další kroky školy. Z něj vyplynulo, že řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu je možné podle platných právních předpisů pouze v objektivní lhůtě tří let, v daném případě tedy nemůže být zahájeno,“ uvedla Studenková.

Autorem posudku je expert na správní právo František Korbel, který se v minulosti zabýval například složitou otázkou možnosti odebírání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde někteří politici získali titul za kratší dobu, než je obvyklé.

Malá ve vyjádření pro ČTK uvedla, že podle komise šlo o shody v rešeršní části. "Hlavní část mé diplomové práce a závěry, které z ní plynou, komise nezpochybnila. Jasně jsem už dříve řekla, že jsem se chyby dopustit mohla, nikoli však úmyslného opisování. Jednala jsem podle pokynů vedoucího práce a je mi velice líto, že se celá situace takto vyhrotila. Za své chyby se omlouvám, ale opakuji, že jsem nejednala se zlým úmyslem," dodala Malá.

Podezření na opisování se u Malé objevilo poté, co byla nominována na ministryni spravedlnosti. I přes výtky se ministryní stala, ale po 13 dnech funkci složila. Kvůli opisování v diplomové práci skončil i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Pochybnosti se objevily i u diplomky ministra obrany Lubomíra Metnara, který ale kauzu ustál a omluvil se za nedostatečné citační zdroje. 

Video Vyjádření ministryně Malé k jejím diplomkám - Blesk TV
1080p 720p 360p

Doporučujeme
hejhej ( 13. srpna 2018 20:23 )

Malá ministryní není. Ale rychlostudent a lhář Chovanec i přes podvod se studiem ministrem zůstal celé období. Proč ten nikomu nevadil ??????

dragoun ( 11. srpna 2018 12:14 )

Kromě venci,luxardo,a zlymikes jste tady jeden vandrák vedle druhýho dutý palice pořád dokola papouškujete to samí pořád stejně de.bilní.Takový lunti nás nemůžou rozházet

junkiexl ( 11. srpna 2018 07:45 )

Ten jeji imbecilni vyraz v jejim slepicim xichte nezamaskuje ani deseti tituly. Zridkakdy se vidi neco tak stupidniho jako vyraz teto soudruzky male jmenem, telem i duchem. Amen.

zacotomame ( 10. srpna 2018 22:13 )

Takže titul zústal, protože se na to přišlo pozdě. No, na to, že chtěla být ministriní spravedlnosti dost drzé. Aspoň že se nedržela zuby nehty, jako třeba náš křišťálově čistý premiér. Už druhý. Toho prvního karma dohnala, tak jak to bude s tím druhým?

malytichykomunista ( 10. srpna 2018 19:28 )

Soudruzi ,bratři, rudí analfabeti, Burešovci a podobní méně vzdělaní šmejdi, přestaňte prznit český jazyk , nebo na vás podám trestní oznámení. Když už máte debilní příspěvky, tak aspoň bez hrubek.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa