Zvýšení penzí hoří. Ať se poslanci sejdou co nejdříve, žádá ČSSD | Blesk.cz

Zvýšení penzí hoří. Ať se poslanci sejdou co nejdříve, žádá ČSSD

3. 8. 2018
10:28

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) požádal předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) o to, aby co nejrychleji svolal schůzi dolní komory k novele o zvýšení důchodů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČSSD Petr Vurbs. Sněmovna by se k opětovnému posouzení této předlohy, kterou jí vrátil Senát, měla sejít na mimořádné schůzi pravděpodobně po 21. srpnu, jak řekl v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO).

Novelu je třeba přijmout do září tak, aby se nezkomplikovalo zvýšení penzí od začátku příštího roku. „Zvláště pro mne jako sociálního demokrata je důležité, aby v tomto konkrétním případě senioři nepřišli o zvýšení svých starobních důchodů od nového roku jen kvůli pasivitě politiků,“ napsal Vondráčkovi Hamáček.

Sněmovnou schválená verze novely, kterou sociální demokraté podporují, podle nich zvýší pevnou část penzí o 320 korun a s pravidelnou valorizací tak důchod průměrně vzroste o 918 korun. Lidé starší 85 let navíc získají k důchodu další tisícikorunu.

Senát chce, aby tisícikorunový příplatek k měsíčnímu důchodu dostávali senioři, kteří čerpají důchod 25 a více let. Podle opoziční ODS to bude spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a kvůli tomu odcházely v minulosti do penze dříve než muži.

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Pravidlo podle novely zůstane stejné, zvětší se ale podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Části seniorů se tedy budou penze zvyšovat pomaleji než dosud. V příštím roce se však opatření díky přechodnému ustanovení ještě neprojeví.

Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14,2 miliardy korun v případě, že by novela byla účinná včas ve vládním znění. Senátní verze by znamenala zvýšení nákladů státu o další dvě miliardy korun.

„Chceme dát seniorům jistotu, že k navýšení jejich penze skutečně dojde. Rozhodnutí Senátu nesmí oddálit účinnost novely a ohrozit největší meziroční navýšení v historii země,“ uvedli sociální demokraté.

Doporučujeme
sendrazak ( 5. srpna 2018 09:29 )

No politici si zvýší platy od ledna (jak jsem četl) na Teletextu o 20% Vždyť se ti chudáci poslanci nadřou jako koně viz: Mirka Němcová,Mareček Bendů a.t.d.

105105 ( 4. srpna 2018 14:15 )

ale stát je jen to co poslanci navrhnou a vláda schválí, a ti si zákony přizpůsobí sobě , není toho málo

105105 ( 4. srpna 2018 14:09 )

no ještě si stihnou zvýšit platy, to co oni mají na měsíc, důchodce na rok, kapitalistické dělení

105105 ( 4. srpna 2018 14:05 )

Jediná útěcha, ty se toho nejodpornějšího druhu nedoožješ,už nebude z čeho vyplácet, nebudou děngi jen otrávený vzduch

junkiexl ( 4. srpna 2018 11:50 )

Bures vam to jeste spocita. Dostanete houno, zaprdeni rudi starici, dobre vam tak. Cehunsti duchodci: nejodpornejsi druh, co dycha vzduch teto planety.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa