Babiš znovu neuspěl u soudu kvůli spolupráci s StB. Smetli jeho dovolání | Blesk.cz

Babiš znovu neuspěl u soudu kvůli spolupráci s StB. Smetli jeho dovolání

Autor: ČTK - 
8. 6. 2018
07:24

Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání českého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Uvedl to v noci na dnešek slovenský server Denník N s odvoláním na mluvčí soudu Alexandru Važanovou.

Soudy dříve rozhodly, že je Babiš veden jako agent neoprávněně. Verdikty ale zrušil slovenský ústavní soud kromě jiného proto, že žalovanou stranou ve sporu neměl být ÚPN. Krajský soud poté Babišovu žalobu proti vedení ve svazcích StB letos zamítl, proti čemuž podal premiér dovolání.

Babiš podá žalobu do Štrasburku

Babiš tento týden prohlásil, že chce kvůli kauze žalovat Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. V Česku je Babiš kritizován kvůli údajné spolupráci s StB některými opozičními politiky a tato kauza je i jedním z témat demonstrací proti Babišovi, které se v posledních dnech konaly v řadě českých měst.

„Podám žalobu na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku. Mám dvoje občanství, takže to podám jako slovenský občan. Informoval jsem o tom už 26. května pana premiéra Pellegriniho. Slovensko porušuje má práva,“ uvedl v pátek v reakci pro Blesk Zprávy premiér Babiš.

Důvody zamítnutí Babišova dovolání budou podle mluvčí soudu Važanové podrobně rozvedeny v písemném vyhotovení rozhodnutí. Advokátní kancelář agner & partners, která Babiše zastupuje, zatím nechtěla informaci komentovat, protože ještě nemá rozhodnutí k dispozici.

Soudní tahanice od ledna 2012

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na ÚPN kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent neoprávněně.

Video Babiš agentem StB? Soud vrátil jeho odvolání v roce 2014. A takhle se Babiš bránil - Ladislav Křivan (30. ledna 2014)
720p 480p 360p 240p

Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu.

Ústavní soud tak učinil kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Podle ústavních soudců také soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

Video Babiše vedla StB jako agenta oprávněně. Soud v Bratislavě smetl v letos únoru jeho žalobu - Televize JOJ
1080p 720p 360p

Doporučujeme
marmat ( 11. června 2018 18:10 )

Pokud není v rozsudku uvedena příslušná organizace - VHODNÁ pro dovolání...tak je to větší podfuk, než se zdálo.....................!?

tomik007 ( 8. června 2018 18:19 )

ANO - ted na to ma certifikat

PremyslOtakar ( 8. června 2018 13:16 )

 zdenek43:těm lidem to nevysvětlíš pač ti šmejdi Zeman,Babiš mají podporu médií jako například je Blesk!

RakosnickxP ( 8. června 2018 11:50 )

sores to je známa firma pi-ča bez mozku s.r.o.

RakosnickxP ( 8. června 2018 11:45 )

Zavřít tu zlodějskou židovskou krysu až se z toho pose-re !!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa