Sobotku i Bakalu chce vyslechnout komise k OKD. Poslanci žádají o 27 svědků

Autor: ČTK, vei - 
31. 5. 2018
17:28

Bývalý premiér a ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo miliardář Zdeněk Bakala a dalších 25 svědků. Ty všechny si chce pozvat k výslechu sněmovní vyšetřovací komise zabývající se privatizací těžařského podniku OKD. Před poslanci by měl vypovídat i někdejší ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD). Ve čtvrtek to po neveřejném jednání komise řekl novinářům její předseda Lukáš Černohorský (Piráti).

Podle Černohorského jsou na seznamu svědků všechny důležité postavy, které provázejí historii OKD. S výjimkou Sobotky, Urbana a Bakaly zatím nechtěl další jména prozrazovat. „Až budou dotyčné osoby osloveny a přizvány,“ podotkl.

Svědky by chtěli poslanci vyslechnout o letních prázdninách. Podle Černohorského je možné, že komise bude kvůli svědeckým výpovědím zasedat třeba týden v kuse.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá Sobotka kritizován. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim příštího roku.

Video Sobotka: Bakalovi jsme OKD neprodávali. Cena 4,1 miliardy byla tržní - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 360p

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Tímto případem se zabývají soudy.

Nedávno byl nepravomocně zproštěn obžaloby znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v těžební společnosti. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

 

Doporučujeme
austral ( 1. června 2018 09:01 )

Vše to začalo od semišové revoluce.Dva Václavové,Havel a Klaus ty spustili že se začalo rozkrádat a megatunelovat.A ta Klausova privatizace co to asi bylo?A nakonec Klaus vyhlásil mega amnestii kdy osvobodil ty své kamarády.Proto dodnes žádný mafián ani kmotr typu Kožený,Bakala a mnoho dalších nesetí na doživotí v kriminále.Tak to je ten Český kapitalismus a demokracie.

tomik007 ( 31. května 2018 20:29 )

OBA mate pravdu

jorka ( 31. května 2018 19:16 )

Říhale, ty jsi opravdu hlupák k pohledání, který nemá obdoby. Kam na tu svojí blbost chodíš? Kdyby blbost nadnánášela, ty by jsi létal jako holubička!!!!

sores ( 31. května 2018 18:17 )

Čím se teď vejce Sobotka falešný živý???? Ten napáchal zla a Bakala krádeží a podvodů!!

riha ( 31. května 2018 18:09 )

Těmhle dvoum by ten pruhovanej dres fakt moc slušel

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa