Babiš ustoupil komunistům u sporné mise v Pobaltí. Víc vojáků tam nepošle

Autor: ČTK, zzu - 
30. 5. 2018
10:20

KSČM nemá problém s posílením misí české armády v Mali, v Iráku a v Afghánistánu. Po jednání vlády to ve středu novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který s komunisty jedná o podpoře vlády pro druhý pokus o její sestavení. Sněmovna bude o posílení zahraničních misí jednat v pátek, podle Babiše ale na programu nebude debata o rozšíření kontingentu v Pobaltí, proti kterému má KSČM výhrady.

KSČM kritizovala návrh vládního prohlášení chystaného kabinetu ANO s ČSSD kvůli závazku posilovat české zahraniční mise. Babiš ve středu uvedl, že o formulaci ještě jednal s předsedy KSČM a ČSSD Vojtěchem Filipem a Janem Hamáčkem. „KSČM nemá, jak jsem to pochopil, problém s navyšováním našich vojáků v Iráku, v Mali a v Afghánistánu,“ řekl Babiš. V Pobaltí by se podle něj počet vojáků neměl nyní měnit. Mandát pro armádu v Pobaltí platí do poloviny roku 2019.

140 vojáků do Afghanistánu, 70 do Mali

Ještě letos by mělo v případě schválení návrhu odjet do Afghánistánu až o 140 vojáků více. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám. Nově by se měli vydat do province Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

V Mali se má mandát zvýšit z 50 na 120 lidí. Česká armáda chce mít v zemi další jednotku, která by hlídala či doprovázela vojáky výcvikové mise Evropské unie. Působnost českého zapojení by se zároveň měla rozšířit i na okolní země takzvaného Sahelu, a to v souvislosti s připraveným novým unijním mandátem mise, který by měl začít v roce 2018. Do mise OSN, která také v Mali působí, by se mohl zapojit malý expertní tým. Tato jednotka by měla mít do 30 vojáků.

Více vojáků, až 110 místo nynějších 65, má zamířit také do Iráku. Příští rok by do země mohla vyjet chemická jednotka. Armáda navíc čeká na vyjádření NATO, které v Iráku plánuje spustit vlastní misi. České jednotky by pak mohly být do této mise zapojeny a případně v ní i posíleny.

Doporučujeme
socan68 ( 30. května 2018 22:03 )

Bývalý agent STB a mnohaletý soudruh Bureš si přece nepohněvá své bývalé kolegy komunisty. Na těch fotkách se jeden agent culí, druhý agent se mračí. Vládnout nám budou bývalí agenti STB Bureš s Filipem, Hamáček a spol. jim budou dělat dobromyslné pitomce.

Nezadat ( 30. května 2018 14:17 )

Komunisti sice dost zničili za 40 roků,ale co zavedené historické demokratické strany dokázali v 90 a to počínaje malou a velkou privatizací,tak taková rozsáhlá krádež se nepodařila nikdy nikomu v historii na celém světě.

sichlhamr ( 30. května 2018 13:42 )

Babisovi je treba strhnout skrabosku,a ze zadni kapsy vytahnout sluzebni prukaz rude barvy!

jorka ( 30. května 2018 12:26 )

Soudruh STBák začíná skákat, jak rodná KSČ, jejíž členem byl od r.1981, píská!!!!! Bolševik se prostě v Burešovi nezapře!!!!!

partyzanka.michel ( 30. května 2018 11:57 )

Nezadat: to vše vysvětluje.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa