„Striptýz“ starostů už nepůjde až na kost. Podívaná ale zůstane anonymní

Autor: zst, ČTK - 
29. 5. 2018
16:08

Údaje o movitém majetku a závazcích obecních politiků budou nově neveřejné, odrazovaly totiž zájemce kandidovat v podzimních komunálních volbách. Sněmovna zároveň ale nepodpořila návrh Senátu, který chtěl, aby každý, kdo informace o komunálním politikovi žádá, musel nově říct své jméno. Novela zákona o střetu zájmů s omezeným „striptýzem“ starostů tak prošla dolní komorou v původním znění.

Za původní verzi zákona lobboval v Senátu silně předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, na což si členové horní komory parlamentu stěžovali. Předseda senátorského klubu STAN Jan Horník to dokonce označil za zastrašování.

Novela byla připravena kvůli tomu, že stávající podoba zákona by odradila zájemce o místa v obecních zastupitelstvech v nadcházejících komunálních volbách. Například někteří manažeři či pracovníci finančních ústavů mají zakázáno zveřejňovat své příjmy.

U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, by proto nově měly být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Neveřejné mají být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Video Poslankyně Kovářová o novele zákona o střetu zájmů: Snad pomůže pro podzimní komunální volby. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Poslanec ANO Milan Brázdil apeloval podobně jako Piráti, aby se politici za svůj poctivě nabytý majetek nestyděli a zdůvodnili tak, proč by je lidé měli volit. Marek Výborný (KDU-ČSL) takový přístup odmítl. Pokud by podle něj byli obecní politici donuceni k majetkovému striptýzu, na podzim se komunální sféra úplně rozpadne.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že novela má zajistit dostatek kvalitních adeptů na starosty a radní, a bude tak znamenat „zpomalení procesu debilizace zastupitelských sborů“.

Jak probíhá volba starostů čtěte ZDE

Doporučujeme
teqila1949 ( 31. května 2018 17:56 )

Putler!! já jsem starosta ty vypatlaná buzno!!

salto ( 30. května 2018 07:18 )

Nebylo to původně myšleno pouze na Babiše a tak nějak se to zvrtlo?

teqila1949 ( 29. května 2018 19:52 )

jen je pořádně svlíkejte je to druhá liga zloděju,tunelářu záloha pro mafii politiku první ligy ODS TOP CSSD KDU STAN neznám jediného starostu který by nekapsoval sebe rodinu kamarády!!!

agfor ( 29. května 2018 17:49 )

Mosteckému primátorovi Paparegovi u je stejně buřt. Skupuje lacino pozemky a v plánu města je "zhodnotí" a draho prodá.

zdenek43 ( 29. května 2018 16:28 )

Současně chce Babišovo hnutí zreformovat veřejnou správu tak, aby byla efektivní jako prosperující firma, nikoli jako korupcí prolezlý systém. „Ve veřejné správě proto musejí být odborníci schopní ji efektivně řídit a vyhodnocovat dopady svých rozhodnutí. Práce úředníků musí být průběžně kontrolována. Potřebujeme úředníky s vysokou kvalifikací, kteří budou vybíráni na základě odborností a schopností a za práci dostanou náležitou odměnu,“ vysvětluje ANO 2011. V neposlední řadě ANO 2011 počítá mezi své cíle posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky, vyvážený regionální rozvoj či úspěšnější výběr daní založený na progresivním zdanění a vyváženém poměru mezi přímými a nepřímými daněmi. Hnutí chce také usilovat o sociální smír ve společnosti a slibuje reformu školství, jejíž součástí je odmítavý postoj ke školnému na vysokých školách. „Nedopustíme omezení samosprávy vysokých škol a akademických svobod,“ píše ANO 2011 ve svých programových východiscích. Pokud jde o ochranu životního prostředí, ANO 2011 slibuje podporu jaderné energii, obnovitelným zdrojům a zvyšování energetické účinnosti. „Budeme se zasazovat o ochranu spotřebitele. Stát se musí aktivně starat o kontrolu kvality zboží a služeb. Proto budeme podporovat i investice do čistých technologií,“ tvrdí ANO 2011. anooooo - Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají ...... po vyhranyh?? volbach je presne VSE naopak . . . . . . a chova se jeste hur nez TY,? ktere kritizoval........Plnění slibů Babišovi moc nejde - Dálnice D1 modernizovaná do roku 2020 Vláda původně slibovala, že dálnice D1 se stihne modernizovat do roku 2020 - „D1 bohužel do roku 2020 nebude,“ přiznal Novinkám ministr dopravy Dan Ťok (ANO),,, Stadión pro Martinu Sáblíkovou...Nový stadión pro brněnskou Kometu...Dálnice do Rakouska...: Rychlovlaky...Záchrana umělecké školy v Orlové...Stěhování pandy z Číny do Česka...Postavíme školku v Semilech - „navrhovali dát do rozpočtu 300 miliónů pro školky, tak hnutí ANO i Andrej Babiš hlasovali prot

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa