„Přidejte do školství 30 miliard.“ Na Babiše znovu apelují středoškoláci

Autor: ČTK, mah - 
27. 5. 2018
16:10

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by se měl držet svých slibů a navýšit rozpočet ministerstva školství na příští rok o 30 miliard korun. Otevřeným dopisem ho k tomu vyzvala Česká středoškolská unie (ČSU), která sdružuje české středoškoláky. Podle nich je školství dlouhodobě podfinancované a situace se nemění ani navzdory tomu, že vláda školství označuje za svou prioritu. Babiš slibuje učitelům do čtyř let průměrný plat 45 tisíc korun měsíčně.

Navýšit rozpočet ministerstva školství mládeže a tělovýchovy o 30 miliard přislíbil předseda vlády koncem dubna na setkání se zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů. Podle unie středoškoláků ale vládou schválená rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí pro roky 2019 až 2021 příslušné navýšení neobsahuje.

Dokument podle ČSU počítá s navýšením rozpočtu ministerstva o 11,5 miliardy korun. To ale pokryje pouze plánované změny ve financování regionálního školství, a nespadá tak pod slíbenou částku 30 miliard korun, uvedla unie. „Chápeme, že částky uvedené v Rozpočtové strategii sektoru veřejných institucí nemusí být identické se samotným rozpočtem, nicméně jde o finální strategický dokument,“ obávají se studenti.

Spor o stamiliony na jízdné už padl

ČSU ocenila, že vláda zvažuje ponechání 400 milionů korun v resortu školství namísto plánovaného odebrání za účelem zavedení slevy z jízdného. „Věříme, že je tato možnost zvažována právě proto, že si vláda uvědomuje klíčovost financí v kontextu vzdělávání,“ uvádí unie.

Zástupci středoškolských studentů v dopise upozorňují vládu, že školství je dlouhodobě dramaticky podfinancované. „Podle dat z mezinárodních srovnání patří Česká republika mezi státy OECD k zemím s nejnižším objemem veřejných výdajů na vzdělávání,“ uvádějí studenti. Vláda má podle nich navýšením rozpočtu školství prokázat, že je pro ni vzdělání skutečnou prioritou.

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise už dříve vyzvali Babiše, aby vláda revokovala usnesení o zavedení slevy na jízdném pro studenty a seniory. Obávají se totiž, že to bude znamenat stamilionové škrty v resortu školství. Ministerstvo financí ale tvrdí, že na slevy budou využity peníze, které se z jednotlivých kapitol státního rozpočtu nepodaří utratit. Podle ministerstva tak financování slev nebude na úkor výdajů jednotlivých resortů, tedy třeba platů učitelů a investic.

Video Že mají pokladní v Lidlu víc než učitelé? Zlepší se to, věří ministr školství Plaga - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Doporučujeme
jorka ( 29. května 2018 18:50 )

Říhale, bodejť bych se takového hlupáka z pomocné školy s IQ tykve nedržel, když vyplodíš v každém svém blábolu několoik chyb. Takový trouba jako ty se jen tak nenajde. Mám z tebe jen legraci.

riha ( 28. května 2018 20:12 )

Jorka ty se mě držíš jako h.o.v.no košile nažral si se vtipný kaše ale vyplodil si zase samí blbosti ono když máš slovní zásobu 20 slov tak je to ty blbánku těžký

jorka ( 28. května 2018 19:25 )

Jak může nějaký Říhal posuzovat středoškoláky, když se svým IQ tykve neumí ani napsat jednu větu bez gramatických chyb. Běž se od nich učit gramatiku ČJ a neotravuj tady svými bláboly.

riha ( 28. května 2018 10:57 )

Jakej zájem může mít 17 ušák aby šlo do školstvý 30 miliard neví ani kam ani na co neví proč, přečte si nejakou blbost na netu a jde stávkovat a zase neví proč a to vlastně ví aby se ulil ze školy.

salto ( 28. května 2018 08:36 )

Jenomže učení by jim vzalo vzácný čas na jiné bohulibé aktivity (stávky, protesty proti něčemu o čem nemají ani ánung). Snad by pomohl Norimberský trychtýř, aby jim to učivo do těch dutejch palic nalili

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa