Palestinci stahují z Česka velvyslance. Jako odvetu za oslavnou recepci v Izraeli

Autor: ČTK,AKu - 
16. 5. 2018
14:40

Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu ve středu oznámila, že stahuje své velvyslance z Česka a dalších tří zemí EU. Zástupci čtveřice států se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura AFP. Opatření se vedle České republiky týká Rakouska, Rumunska a Maďarska. Český velvyslanec v Izraeli byl sice na recepci, při slavnostním otevření ambasády už ale chyběl.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Video Americká ambasáda v Jeruzalémě - Pavel Novotný
720p 360p

Ambasádu v Jeruzalémě má už i Guatemala

Ve středu své velvyslanectví v Jeruzalémě otevřela také Guatemala a do konce měsíce chce stejný krok učinit i Paraguay.

Česko by podle premiéra Andreje Babiše mělo do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Pro přesunutí ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.

 

 

 

Doporučujeme
1912 ( 17. května 2018 13:17 )

Měli by jste se stydět že ani OSN nedokázala ty židy odsoudit a nechat prošetřit to střílení do lidí a hlavně děti co zahynuly při té jejich oslavě USA ambasády v Jeruzalému !!Jo kdyby to bylo v Sýrií a Rusové stříleli to by bylo povyku !!Jděšte s USA kamsi do p.. Jen kvůli nim budou opět na středním východě dále války !!A židé jsou stejní jako USA jen válčit !! !!

flesch2z ( 16. května 2018 19:06 )

O jednoho muslima v ČR méně, jen tak dál a bez výjimek. Kolik jich v ČR ještě je? Tak pohyb, pohyb, jedem, jedem, ať to sviští.

Time-out ( 16. května 2018 17:56 )

Timto se chci omluvit všem které jsem pohoršil,urazil,rozčílil mejma příspěvkama za poslední asi rok, kde jsem napsal svuj svobodny nazor i když někdy vulgárně a hrubě o spoluobčanech cikánech,muslimech,o ISIS, o Hitlerovi,židech atd. VŠEM SE ZE SRDCE OMLOUVÁM a od teto chvíle už je mi šumák co se kde děje a bude dít.Svoboda slova a názoru neexistuje a proto na diskusích končím.Stačí mi,že lítam po kriminálce a pujdu k soudu.Děkuji všem. Pravda a láska vitězí...kterej idiot že to řekl???

sichlhamr ( 16. května 2018 17:39 )

Odsunout i zbytek personalu,a nepoustet zpet!Stejne jsou to jen teroristi.

cepp ( 16. května 2018 17:21 )

Proč zde máme potencionální problémové zastoupení Palestiny. Jakou činnost u nás vyvíjí? Sami se před světem zdiskreditovali. Doufám, že jsou u nás pečlivě monitorováni.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa