Okamura má smůlu, Pitomio platí. Soud mu smetl stížnost na přezdívku

Autor: ČTK,ivm - 
10. 5. 2018
12:20

Místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) neuspěl s dovoláním ve sporu vyvolaném použitím přezdívky Pitomio v týdeníku Reflex. Dovolání směřovalo proti rozhodnutí, na jehož základě se sice vydavatelství muselo na webu omluvit za dva články z roku 2013, ale Okamura nevysoudil odškodnění, navíc justice v obecné rovině připustila možnost použít přezdívku Pitomio v rámci oprávněné kritiky.

Nejvyšší soud rozhodl v březnu, koncem dubna spis vrátil k soudu prvního stupně, plné odůvodnění zatím soudci nezpřístupnili. Dovolání bylo částečně zamítnuto, částečně odmítnuto, řekla Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který případ řešil jako první.

Městský i Vrchní soud v Praze v kauze zdůrazňovaly, že expresivní a nelichotivé výrazy média nemají proti politikovi používat samoúčelně. Nicméně pokud jde o součást legitimní kritiky konkrétních postojů či výroků, možné to je.

V případě Okamury justice zohlednila také jeho vlastní mediální prezentaci: vystupuje prý provokativně, propaguje politickou nekorektnost, rád volí silná slova, snaží se působit kontroverzně.

„Jedná se sice o výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv a priori vulgární, přičemž fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti,“ citoval před časem server Lidovky.cz z rozhodnutí odvolacího soudu.

Sporné články vycházely v Reflexu v roce 2013. V říjnu téhož roku se Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Momentálně je poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie. Pojem Pitomio se v posledních měsících čas od času objevuje také v jiných médiích než v Reflexu, například v Euru či Lidových novinách.

Video Šlechtová označila SPD za "novodobé fašistické hnutí". Okamura: Plácání! Na nálepkování je prý zvyklý - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
ProtiZeman ( 11. května 2018 00:00 )

Problém je, že každý soudce si v podstatě jakýkoliv zákon dokáže překroutit k obrazu svému. Kdyby se tohle rozhodnutí bralo jako precedens, tak by si už fakt každý dělal co chce.. prostě Kocourkov. Ten tu ale vlastně už je...

ProtiZeman ( 10. května 2018 23:54 )

Jako že jich ještě máme málo? Jeden ti nestačí?

tomik007 ( 10. května 2018 22:37 )

PROBLEM ovsem je v tom, ze krome PITOMIA, v cesku uz moc hloupych japoncu neni...

roko-lanek ( 10. května 2018 14:41 )

Včesku říkáme hloupým japoncům pitomio, jestli se to tomu šaškovi počmáranýmu nelíbí , může jít dělat inženýra do mongolska

peterilank...@... ( 10. května 2018 14:26 )

tak pokud v tisku nadávky na okamuru nevadí potom,vzít jméno soudce který rozhodl a napsat články s jeho zprzněným jménem a fotkou na hlavní straně , no když to nevadí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa