Zemanova msta za novičok? Šéfa BIS údajně odmítne jmenovat generálem, Ovčáček mlčí

Autor: ČTK,Mii - 
7. 5. 2018
16:17

Prezident Miloš Zeman nejmenuje šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. V pondělí o tom s odvoláním na vysoce postavený zdroj Hradu informoval server Aktuálně.cz. Zeman to podle dalšího zdroje odmítá mimo jiné kvůli zprávě BIS o výrobě jedu novičok v Česku. Prezident si ji vyžádal po obviněních ze stran Ruska, že látka, kterou byl otráven ruský exšpion Sergej Skripal, byla vyrobena v Česku.

Koudelku měl Zeman jmenovat generálem v úterý u příležitosti Dne vítězství. Mluvčí BIS Ladislav Šticha serveru potvrdil, že ředitel civilní kontrarozvědky pozvánku dosud neobdržel. „Podpis povyšovacích dekretů je plně v rukou prezidenta republiky a věc nebudeme nijak komentovat,“ řekl serveru.

Kromě zprávy o novičoku je důvodem nejmenování podle zdroje Aktuálně.cz nedávné vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali před vyhoštěním pod diplomatickým krytím, a nespokojenost s prací BIS.

„Státní vyznamenání a jmenování generálů nikdy nekomentujeme,“ řekl serveru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na otázku, proč prezident nejmenuje Koudelku generálem.

Dva rozdílné novičoky

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pondělí v tiskové zprávě po setkání s Koudelkou a šéfem Vojenského zpravodajství Janem Berounem uvedl, že se v Česku nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala látka typu novičok. Babiš se s oběma šéfy tajných služeb sešel kvůli vyjádření prezidenta z minulého týdne.

Zeman uvedl, že rozvědky poskytly ve své zprávě rozdílné informace. S odkazem na vojenské zpravodajce prezident řekl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok. V ČR byla testována pouze v rámci programu zaměřeného na ochranu vojsk.

Novičok byl v březnu využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Šlo však o typ A234, který se liší od látky syntetizované v ČR, uvedl v pondělí úřad vlády.

Koudelka je dlouholetým pracovníkem civilní kontrarozvědky, v tajných službách pracuje od roku 1992, nyní má hodnost plukovníka. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS je od předloňského srpna.

Zemanova odmítnutí

Zeman v říjnu 2016 odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise, i jejich jmenování tehdy schválila vláda. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Oba Zeman povýšil později, v květnu 2017.

V minulosti také Zeman odmítl jmenovat profesory Martina C. Putnu, Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Pražský městský soud minulý týden prezidentovo rozhodnutí o nejmenování fyzika Ošťádala a uměleckého historika Fajta zrušil. Podle pravomocného rozsudku nemůže žádný orgán moci výkonné po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Soudci prezidentovi věc vrátili k dalšímu řízení, toho však neváže žádná konkrétní lhůta, v níž by musel znovu rozhodnout.

Doporučujeme
rumrum ( 8. května 2018 17:19 )

Zeman je nemocnej

peterilank...@... ( 8. května 2018 02:00 )

je potřeba zjistit ,pro koho pracuje šéf stbáků koudelka, protože vědomě lhal české mu prezidentovi a poslat do kriminálu za vlastizradu,

peterilank...@... ( 8. května 2018 01:56 )

klid ,opravu nikoho tvá vepřová tlama nezajímá

peterilank...@... ( 8. května 2018 01:50 )

STBÁK z BIS který obelhává prezidenta ČR patří do kriminálu za vlastizradu ne vyznamenat ,pro koho ta zrůda pracuje? Podle ředitele Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslava Šafáře se tyto látky u nás dosud vyrábějí - ovšem "výhradně pro laboratorní účely". Podle zprávy, kterou přinesla ČTK a kterou zapracoval do svého zpravodajství již 19. března deník Právo, Šafář tuto informaci potvrdil. „Malé množství jich vyrábí i Vojenský výzkumný ústav v Brně“. Ústav k tomu má podle ředitele souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní. Řádově jde prý o gramy, takže vlastně nejde o výrobu. Spíše o laboratorní přípravu „malého množství“, kvůli testování jejich vlastností..gramy stačí k otrávení stovek skripalů Novičok se u nás skutečně vyrábí, přiznal ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně https://www.euportal.cz/Articles/18827-novicok-se-u-nas-skutecne-vyrabi-priznal-reditel-vojen skeho-vyzkumneho-ustavu-v-brne.aspx Látky typu novičok se v ČR běžně testovaly, o výrobě nemůže být řeč, uvedlo ministerstvo obrany https://www.novinky.cz/domaci/471166-latky-typu-novicok-se-v-cr-bezne-testovaly-o-vyrobe-nem uze-byt-rec-uvedlo-ministerstvo-obrany.html Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR

svestkybudou ( 7. května 2018 23:41 )

Honí dnes sojku znáš ho krakonoše

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa