Peníze na nemocenské budou už od prvního dne, kývla Babišova vláda ČSSD

Autor: ČTK, ula - 
21. 3. 2018
12:05

Lidé v Česku nezůstanou bez peněz možná ani při prvních třech dnech nemoci, vláda v demisi podpořila návrh ČSSD na obnovu náhrady mzdy. Novinářům to po středečním jednání řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Na základě doporučení legislativců pro dnešní zasedání měl kabinet vyslovit záporné stanovisko, podle Babiše však bude věc předmětem jednání s ČSSD o vládě, kterou by měla podporovat KSČM. Je však podle něj nutné vyřešit některé výhrady a záležitost projednat také s tripartitou.

Babiš ve středu ráno řekl, že ANO při vládních vyjednáváních navrhne, aby zaměstnavatelé vypláceli nemocenskou od 1. do 11. dne nemoci. Nyní zaměstnavatelé proplácejí 4. až 14. den. Náklady firem by vzhledem ke stejnému počtu proplácených dnů zůstaly stejné, ale lidé by od firem dostali peníze i za první dny stonání. Nyní za první tři dny nemoci nedostávají nic. Po uplynutí 11 dnů nemoci by na sebe náklady vzaly pojišťovny.

Dostanou lidé 60 procent platu i první tři dny?

Podle Hospodářské komory návrh vyplácet nemocenskou od 1. do 11. dne nemoci nevyřeší problém nárůstu fiktivní nemocnosti, přičemž náklady ponesou zaměstnavatelé i stát. Podle komory se mimo jiné sníží příjmy z odvodů na sociální a zdravotní pojištění a porostou náklady ve zdravotnictví. Z toho důvodu trvá na zachování karenční doby, tedy prvních tří dnů nemocenské zdarma, sdělil její mluvčí Miroslav Diro. Pokud by byla karenční doba zrušena, měli by se na tom podle komory zaměstnanci finančně podílet.

Návrh ČSSD počítá s tím, že by zaměstnanci dostávali i v prvních třech dnech 60 procent platu. V souvislosti s tím, že náklady by nesl zaměstnavatel, navrhuje ČSSD zároveň snížení nemocenských odvodů zaměstnavatelům i osobám samostatně výdělečně činným o 0,2 procentního bodu. Vládní legislativci v té souvislosti uváděli, že by státní rozpočet přišel až o tři miliardy korun ročně. 

Video Zbyněk Stanjura (ODS) dostal otázky na tělo: Ví kolik je jeho odvod na zdravotní pojištění. Čerpal ale někdy nemocenskou? - Blesk TV
1080p 720p 360p

Babiš po jednání řekl, že kabinet i přes souhlasné stanovisko má výhrady. „Je třeba určit výši pojistného, výši placené dávky a projednat to v rámci tripartity. V situaci, kdy naše firmy nemají zaměstnance a v minulosti byly zkušenosti, že to mělo negativní dopad na přítomnost lidí v práci, tak je to problém, který jsme připraveni dále diskutovat,“ uvedl. Chce hledat řešení, které bude mít co nejmenší dopad na ekonomiku.

Video Andrej Babiš po setkání s prezidentem v Lánech - Blesk TV
1080p 720p 360p

Klíčové je najít shodu na tripartitě

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění. 

V minulém volebním období zanesla tehdejší vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci do koaliční smlouvy. Podmínkou byla shoda v tripartitě, která ale nenastala. Sněmovna tehdy návrh na zrušení karenční doby, jak jej sepsali poslanci KSČM, zamítla. Zamítnutí prosadily kluby ANO a ODS. Obdobná senátní předloha s říjnovými sněmovními volbami takzvaně spadla pod stůl.

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté úpravu nechali v platnosti.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
satanas ( 21. března 2018 15:52 )

Posledni veta--V nemeckem pracovnim pravu nejsou zadne "Karenzdny",,od prvniho dne onemocneni je je plat vyplacen v plne vysi. Proc asi nemci radsi vyrabi v Cesku?? Z lasky k Cesku??

satanas ( 21. března 2018 14:29 )

UZ zase CT24 lze..Zepry kaly z Ostravy se budou likvidovat ve Vresove, kde se spaluje CERNE UHLI:..TO bych rad to uhli, CERNE,,rad videl..NA Sokolovsku,,kde se tezi uhli hnede..M.MAjerova uz je davno zavrena!!A po smrti!

satanas ( 21. března 2018 13:42 )

KDo neveri, at si prelozi jen posledni vetu.

satanas ( 21. března 2018 13:39 )

Hanak lze! V nemecku zadne "Karenztage" neexistuji..Nemocenska je od prvniho dne placena 6 tydnu..Häufig hören wir Fragen zu so genannten Karenztagen. Karenztage gehören zum Themenkomplex der Lohnfortzahlung im Krankheitsfall. Ein Karenztag bedeutet, dass z. B. für den ersten Tag einer Krankheit kein Lohn gezahlt wird, sondern dass die Lohnfortzahlung erst zu einem späteren Zeitpunkt einsetzt. Das bedeutet einen Einkommensausfall für den erkrankten Arbeitnehmer während der ersten Tage seiner Erkrankung. Im deutschen Arbeitsrecht gibt es keine Karenztage, da vom ersten Tag einer Erkrankung an die Lohnfortzahlung erfolgt.

PremyslOtakar ( 21. března 2018 13:28 )

 Na jednu stranu moc víme jak český občan je vyčůraný a rád pak toho bude zneužívat a marod,několikrát do roka ....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa