Rath má dostat až devět let natvrdo a přijít o majetek, navrhl žalobce

Autor: ČTK, Mii - 
20. 3. 2018
13:20

Bývalý hejtman David Rath by měl jít za přijímání úplatků na osm až devět let do vězení, navrhl soudu žalobce Petr Jirát. A chce, aby exhejtmanovi propadl veškerý majetek. To odmítl Rathův advokát Roman Jelínek, podle kterého by měl být exhejtman zproštěn obžaloby. Rathovu kauzu začal v úterý znovu projednávat Krajský soud v Praze a na řadu přišly závěrečné řeči. Jirát v té své kritizoval rozhodnutí vrchního soudu, který zrušil odsuzující rozsudek a uvedl, že důkazy proti Rathovi spíše zesílily než zeslábly.

Jirát měl poprvé závěrečnou řeč v březnu 2015, kdy se dva dny věnoval devíti obžalovaným, mezi které patřili i Kottovi. Případ Ratha tehdy byl vyloučen k samostatnému projednávání. Jirátova závěrečná řeč týkající se bývalého vrcholného politika sociální demokracie zazněla v květnu. Státní zástupce je dlouhodobě přesvědčen o vině všech obžalovaných.

V úterý Jirát uvedl, že rozhodnutí vrchního soudu bylo „naprosto jednoznačně nezákonné“. Zdůraznil, že ani vrchní soud neměl pochybnosti o vině obžalovaných a s námitkami proti použití odposlechů se justice vypořádala i v minulosti. „Obžalovaní mají pořád stejné postavení. Nic se nezlepšilo, nic se nezhoršilo. Tečka, konec,“ prohlásil Jirát.

Státní zástupce Petr Jirát požaduje pro Davida Ratha 8 až 9 let vězeníStátní zástupce Petr Jirát požaduje pro Davida Ratha 8 až 9 let vězení | 

V další části závěrečné řeči pak začal rozebírat systém ovlivňování krajských zakázek a jednotlivé tendry. Při policejním vyšetřování a následném dokazování před soudem podle Jiráta jednoznačně vyplynulo, že Rath, Kottovi a Lucia Novanska, jejíž firma podle spisu organizovala některé zmanipulované zakázky, nastavili systém na ovlivňování tendrů.

O doživotí v Jáchymově

Jirát také uvedl, že korupce se musí postihovat přísnými tresty. „Už jsem tady v minulosti řekl, že korupce je rakovinou tohoto státu,“ řekl Jirát novinářům. V minulosti stejné přirovnání použil v kauze bývalého kolínského místostarosty Roman Pekárka, který za přijetí úplatku dostal pět let vězení.

Trest propadnutí majetku u Ratha a dalších hlavních obžalovaných za přísný nepovažuje. „Já si kladu otázku, u čeho jiného bychom takové tresty měli navrhovat, když ne u takovéto rozsáhlé korupční trestné činnosti,“ řekl Jirát.

Rath v reakci na to prohlásil, že kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mu ho Jirát také navrhne. „Lituje, že tyhle tresty už neexistují,“ řekl Rath.

Advokát: Není to férový proces

Rathův advokát Roman Jelínek ve své závěrečné řeči uvedl, že bývalý středočeský hejtman David Rath nepřijímal úplatky a u soudu se neprokázalo, že by věděl o manipulování krajských veřejných zakázek, jak to popisuje obžaloba.

„Nezískal žádnou neoprávněnou výhodu, nebylo prokázáno, že by věděl o manipulaci se zakázkami, a ani nebylo prokázáno, že by manipuloval zakázky,“ vysvětloval Jelínek v závěrečné řeči důvody, proč by měl být jeho klient zproštěn obžaloby.

Zpochybnil odposlechy pořízené policií, které detailně rozkrývají, jak byly krajské zakázky ovlivněny. „Účastníci hovoru se baví o položkovém rozpočtu a nelze z toho dovodit vůbec nic. V obžalobě není zřejmé, kdo je uplácejícím a kdo je upláceným,“ řekl Jelínek. Podle něj se také neprokázalo, že by Rath o úplatky žádal.

Podle advokáta policie při přípravném řízení veřejnost přesvědčila o tom, že je Rath vinen, i když důkazy nejsou tak jasné a kované, jak tvrdila. „Takové důkazy by při férově vedeném procesu soud nepřesvědčily,“ uvedl advokát.

Rath o svých odposleších:

Video Rathovy odposlechy: „Žluťoučké, kulaťoučké,“ byla legrace. Úplatky se v mincích neberou - Vera Renovica, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Nyní tak kauzu se všemi obžalovanými řeší soud, který původně vynesl odsuzující verdikt.

Kott a Pancová měli Rathovi dělat křoví

Rath byl ve zrušeném rozsudku potrestán za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu a Petra Kottovi, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“.

Stavební zakázky se týkaly opravy různých budov nebo modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. V korupční kauze je osm dalších obžalovaných z řad manažerů stavebních a zdravotnických firem, které byly do tendrů zapojeny. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Doporučujeme
Milos-Lahvos ( 22. března 2018 07:45 )

Pěknej hajzl byl především starej Rath. Za komančů se ho lidi báli i potkat na chodbě.

Milos-Lahvos ( 22. března 2018 07:43 )

patrně až in memoriam

honza54 ( 22. března 2018 06:53 )

V Číně by je dávno zastřelili na náměstí

defakto ( 21. března 2018 22:06 )

... a kdy bude souzena Vlasta Parkanová ?

mirkazam ( 20. března 2018 16:18 )

cepp...nemel hovadiny....jaká msta ?? Rath je evidentně zloděj,navíc přichycený při činu.Neslyšeli jsme,že by byla nějaká řeč o zabití...A proč by se mu měl pan Jirát mstít ??Jiný zloděj takového kalibru by byl dávno v lochu...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa