Klausův institut: Zeman dal při inauguraci průchod své mstivosti, celý akt poskvrnil

Autor: ČTK - 
9. 3. 2018
12:35

Prezident Miloš Zeman při čtvrteční inaugurační řeči dal průchod své mstivosti a posvátnost chvíle poskvrnil skrytým vyrovnáváním si svých osobních účtů. Uvedl to v pátek na svém webu Institut Václava Klause (IVK). Podle člena správní rady IVK Ivo Strejčka bylo nemístné, aby část svého prezidentského poselství Zeman věnoval zbytečným útokům na média. Prezident si podle něj spletl žánr. 

Uvádíme plné znění stanoviska Institutu Václava Klause, jak ho zveřejnil na svém webu: (redakčně vytučněno)

Nedůstojný inaugurační projev Miloše Zemana

Inaugurace hlavy České republiky je unikátní, v dějinách země vždy neopakovatelný a výjimečný okamžik.

Podílu na správě země se tímto aktem ujímá nová hlava státu - jeho nejvyšší autorita, člověk, ke kterému v okamžicích úzkosti a nebezpečí budou vzhlížet jeho občané s vírou, že on bude jejich kotvou jistoty i ochráncem jejich svobody a bezpečí. Je to výjimečná chvíle na výjimečně symbolickém místě. Sílu a mohutnost tohoto aktu podtrhuje společné zasedání obou komor českého parlamentu, symbolu české demokratické tradice. Tomu má odpovídat obsah a forma vystoupení nové hlavy státu.

Je smutné, že si tak dnes inaugurovaný prezident České republiky Miloš Zeman na Pražském hradě nepočínal. Své vystoupení nevěnoval vážnému zamyšlení nad minulostí, přítomností a budoucností České republiky. Nevěnoval se úvahám nad rolí i osudem své země v neklidném světě kolem nás. Nevyužil unikátnost okamžiku, aby připomněl nesamozřejmost stého výročí existence svobodné Československé republiky. 

Video Zemanová exkluzivně: Změnit Miloše? To nejde... Místo dárku jsem mu dala pusu - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Té republiky, která si právo na svoji nezávislost i svobodu musela opakovaně a bolestivě vybojovávat, a o jejíž samotnou existenci v blízké budoucnosti opět půjde. Dnes, zřejmě více než kdy jindy, měl budoucí prezident připomenout složitost období, kterým bude svoji zemi provázet.

Pan prezident nic takového neučinil.

Miloš Zeman se naopak opět neopanoval, nechal průchod své mstivosti a posvátnost chvíle poskvrnil skrytým vyrovnáváním si svých osobních účtů. Bylo nemístné, aby část svého dnešního prezidentského poselství svému národu věnoval zbytečným útokům na média.

Fotogalerie Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 213 fotografií

Své místo v jeho projevu sice nenašlo Zemanovo zamyšlení nad hodnotovou krizí západoevropské civilizace, jejíž jsme součástí, zato se do přímého přenosu dostal velkopodnikatel Zdeněk Bakala. I zde Zeman neovládnul sám sebe a nepochopil, že inaugurační projev je jiný žánr než beseda s občany v Ostravě.

Video Zemanovo inaugurační utrpení: Vezli ho 234 metrů, stěhovali plošinou - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Byl to smutný pohled. Nemohu, ač bych si to přál, najít v projevu nové hlavy České republiky jediný silnější moment, jednu vážnější úvahu, jedno nadčasové zamyšlení, které by se pokusil vtělit do poselství svému národu.

Inaugurační projev Miloše Zemana neodpovídal síle a vážnosti okamžiku, místu, kde vystupoval i odpovědnosti, kterou v onen okamžik přebíral.

Byl to nedůstojný, bohužel často i ponižující pohled.

Ivo Strejček

A co si myslí samotný exprezident?

Reakci Václava Klause se nám zatím nepodařilo získat. „Je momentálně v letadle na cestě na konferenci v Guatemale, takže není šance zprostředkovat jeho osobní pohled,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí Klausova institutu Petr Macinka. „Stanovisko IVK je nicméně "žánr", jímž tým IVK pravidelně komentuje významné politické události doma i v zahraničí, vyjadřuje názor celého IVK, přičemž osoba autora v tomto smyslu není rozhodující,“ upozornil. 

„IVK a Václav Klaus sice Miloše Zemana významně podpořil před volbami, a to z mnoha dobrých a důležitých důvodů, nicméně to neznamená, že jej nebude kritizovat, kdykoliv bude mít pocit, že je to na místě. Bylo tomu tak vždy a bude i nadále,“ dodal mluvčí Institutu Václava Klause. 

Prezident Zeman v inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do Bakalova vydavatelství Economia i na Českou televizi. Pozitivně hodnotil své cesty do krajů a setkávání s občany z posledních pěti let. Hodlá pokračovat v tom, co dělal v minulosti.

Vše o inauguraci prezidenta Zemana čtěte zde >>>

Celý inaugurační projev Miloše Zemana najdete zde >>>

Video Zemanovi u ostatků sv. Václava: Kytici na hrobku donesla prezidentova dcera Kateřina - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
flora ( 9. března 2018 23:51 )

1.leden je také vyjímečný a neopakovatelný a proto byl roku 2013 zasvěcen úžasné amnestii/abolici. A rozhodně se nedá říct , že by to byl akt pomsty, to je pravda. Byl to akt nezměrného přátelství a soudružnosti To Zeman nedá, i kdyby přednesl tisíc svých projevů.

tomik007 ( 9. března 2018 23:09 )

KIKINA zacina mit kukucz po synovi

bleskbulvar ( 9. března 2018 21:16 )

Jsem voličem Zemana a tak velmi nerad musím souhlasit s tím Klausovým institutem. Zeman to zkrátka pohnojil. Ne že by neměl pravdu, jen to měl říkat jinde, ale proboha ne při inauguraci.

dyskrymynaclja ( 9. března 2018 19:48 )

To jsou ksichty na strašení dětí!!!!Nezlob nebo tě odnese Kikina a jeho Klivije

ganzanie ( 9. března 2018 18:40 )

úchyl klafunda nepochopil hru a tak se snaží nějak uchytit, doma má čarodejnici a domnívá se ,že ostatní jsou taky takové a nebude dlouho trvat a vytasí komouse 47, rozpláclý rajče a furt pojede z kopce až mu bude lítat baretka z lidových milicích

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa