Zeman, Babiš a Štěch v Lánech uctili památku T. G. Masaryka. Pro policii to byly manévry

1080p720p360p
Autor: ČTK, vei - 
7. 3. 2018
12:01

Prezident Miloš Zeman v úterý dopoledne na lánském hřbitově na Rakovnicku uctil památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, od jehož narození uplynulo 168 let. Při pietním aktu ho doprovázela manželka Ivana. Masarykově památce se v Lánech následně poklonili i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Znovuzvolený prezident se svou manželkou Ivanou u Masarykova hrobu vyslechl vojenskou večerku, kterou zatroubil člen Hradní stráže. Pietní akt trval asi pět minut. Poté prezidentský pár s doprovodem nasedl opět do aut a odjel.

Na hřbitov přišlo také několik členů České obce sokolské a další lidé. Podle sokolky Anny Holanové, která k Masarykovu hrobu u příležitosti jeho výročí chodí pravidelně, jich bylo méně než v dřívějších letech. Návštěva prezidenta ji překvapila. S jeho znovuzvolením osobně není spokojená.

„Respektuji, že byl zvolen, ale myslím, že jiný kandidát by byl vhodnější,“ řekla ČTK.

Video Prezident Zeman s první dámou kladou věnec u hrobu TGM - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Prezidenta Zemana kvůli problémům s chůzí přivezl automobil až do prostředku hřbitova.  Hřbitov a Lány se staly podle informací redaktora Blesku Ivo Horváta přísně střeženým prostorem. Policisté střežili místo pietního aktu i v okolních polích, všechny přítomné čekala prohlídka detektorem kovů.

Redaktor mimo jiné zaznamenal, že ochranka prezidenta si od místostarosty Lán půjčila klíč od márnice. Odůvodnila to tím, že by do ní mohla Zemana ukrýt v případě nějaké mimořádné události. 

Video Premiér Babiš uctil v Lánech památku T. G. Masaryka - Ivo Horváth/Blesk
720p 360p

Tomáš Garrigue Masaryk, v letech 1918 až 1935 první prezident Československa, začal do Lán jako hlava státu jezdit od roku 1920. Tamní zámek byl vybrán jako letní sídlo prezidenta Československé republiky už v roce 1919. Masaryk zemřel na lánském zámku 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. V Lánech je pohřben, stejně jako jeho manželka Charlotta, syn Jan a dcera Alice.

V lánském zámku bydlel v období druhé světové války i prezident Emil Hácha. Poté byl zámek využíván sporadicky, o jeho oživení se postaral až první polistopadový prezident Václav Havel. Zámek pravidelně navštěvoval i jeho nástupce Václav Klaus, stejně jako dosud Zeman.

 

Video V rodišti T. G. Masaryka oslaví 100. výročí vzniku Československa - Hynek Zdeněk, blesk.cz
1080p 720p 360p

Doporučujeme
satanas ( 7. března 2018 19:34 )

Trestne ma byt zu davno clenstvi ve stranach ktere rozprodali Cesko vcetne obyvatel cizakum a tak obnocvili Protektorat z let 1939-1945!

satanas ( 7. března 2018 19:31 )

Tyhle "Swancparady,"tancovani na hrobech vidi nekdo jako normalni?

jorka ( 7. března 2018 16:49 )

Ty jsi zase chodící čur.k, obdivovatel toho bývalého bolševika a nyní už jen ožraly, hulváta a odporného dědka Milouše Ovara. Až zhebne, tak polovina národa uspořádá velokou veselici na několik dnů. My ho prostě nenávidíme a už se těšíme, až tady nebude!!!!!

jorka ( 7. března 2018 16:43 )

Zapomněl jsi zmínit tu největší žumpu Milouše Prasečí hlavu!!!!! Masaryk by se musel v hrobě obracet, kdyby tam jen uviděl u svého hrobu toho ožralu, hulváta a odporného dědka Milouše, který dělá všude jen ostudu a je celému světu jen pro smích.

satanas ( 7. března 2018 16:39 )

Nechtej ponem neco co je nad jeho schopnost vnimat!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa