Babiš podal dovolání kvůli evidenci ve svazcích StB. „Budu se soudit třeba do smrti,“ tvrdí premiér

Autor: vei, ČTK - 
7. 3. 2018
10:39

Český premiér Andrej Babiš podal ke slovenskému nejvyššímu soudu dovolání proti pravomocnému rozhodnutí bratislavského krajského soudu. Ten v obnoveném procesu letos v lednu zamítl jeho žalobu, že je v dokumentech někdejší československé tajné policie StB evidován jako její agent neoprávněně. S odvoláním na vyjádření advokátní kanceláře, která Babiše ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa zastupuje, o tom ve středu informovala slovenská média.

Andrej Babiš to potvrdil také redakci Blesk Zpráv s tím, že brzy vydá tiskovou zprávu. 

„Samozřejmě, že jsem podal dovolání ke slovenskému Nejvyššímu soudu. Jak jsem řekl, budu se soudit celý život a soud vyhraju,“ řekl Blesk Zprávám premiér Babiše a připomněl, že se kvůli údajné spolupráci s StB soudí už od roku 2012 a třikrát soud vyhrál.

„Pak Ústavní soud rozhodl - úplně nesmyslně - že se já a další stěžovatelé máme soudit s jinou institucí, než je Ústav paměti národa. Tím popřel veškerou dosavadní praxi a donutil mě a stovky lidí soudit se znovu. Tak se budu soudit dál, protože jsem s STB nic nikdy nepodepsal, agent jsem nebyl a vědomě jsem nikdy nespolupracoval,“ dodal Babiš.  

Kvůli údajné spolupráci s StB nechce i proto, že je Andrej Babiš trestně stíhaný,  šéfa hnutí ve vládě několik politických stran. Pokud v ní nebude trestně stíhaná osoba, jsou politici ochotni s hnutím ANO na vládě spolupracovat.

Video Bez překvapení. Reakce Jiřího Pospíšila (TOP 09) a Marka Bendy (ODS) na rozhodnutí soudu o vedení Andreje Babiše ve svazcích StB. „Je to agent,“ říkají tvrdě. - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Bratislavský krajský soud zamítl Babišovi žalobu v souladu s loňským verdiktem slovenského ústavního soudu, který mu případ vrátil k opětovnému projednání kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou ve sporu neměl být Ústav paměti národa (ÚPN). Verdikt ústavního soudu znamenal průlom v praxi slovenských soudů, které ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě ÚPN.

 

Podle Babišových právníků má nejvyšší slovenský soud odlišný názor než ústavní soud na to, zda ve zmiňovaných případech může být ÚPN žalovanou stranou. „Nejvyšší soud ve své dlouholeté praxi stanovil, že žaloby na ochranu osobnosti před neoprávněnou evidencí ve svazcích bývalé Státní bezpečnosti mají směřovat proti ÚPN,“ uvedla kancelář Agner & partners.

Babiš po lednovém verdiktu bratislavského soudu ohlásil podání nové žaloby, a to na slovenské ministerstvo vnitra nebo na stát. Slovenský ústavní soud ve svém verdiktu neuvedl, kdo by měl být žalovanou stranou.

Nejvyšší soud se případem Babišovy evidence u StB jednou již zabýval. V roce 2015 podal dovolání ÚPN, který se tímto způsobem snažil zvrátit původní verdikt bratislavského okresního a krajského soudu, které nejprve daly Babišovi za pravdu. Nejvyšší soud dovolání ÚPN odmítl. I tento verdikt nejvyššího soudu svým loňským rozhodnutím zrušil ústavní soud, na který se obrátil ÚPN.

Video Historik: StB byla jedním z pilířů komunistického převratu - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Slovenský ústavní soud, jehož rozhodnutím byly obecné soudy v případu vázány, své rozhodnutí opřel také o konstatování, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB nezproštěných mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové v původním líčení. Za chybný rovněž označil postup nejvyššího soudu, jenž během posuzování dovolání ÚPN vyžádal a následně získal od slovenského ministra vnitra dodatečný souhlas se zbavením mlčenlivosti svědků.

“Konečné rozhodnutí soudu je v nedohlednu. Potvrzuje to známou skutečnost, že vymahatelnost práva na Slovensku není dostatečně rychlá a efektivní,” píše ve svém prohlášení advokátní kancelář, která Babiše zastupuje.

Doporučujeme
marmat ( 7. března 2018 22:41 )

Jak zkreslená fakta ....zamítnuté odvolání z důvodu příslušnosti oprávněné organizace 100% NEZNAMENÁ jeho vinu Jak se dá OHNOUT pravda je v každodenním honu na Babiše zřejmé

marmat ( 7. března 2018 22:36 )

snad Vaše nároky splní třeba Farský....to je jiná liga

info ( 7. března 2018 15:58 )

ANO - jsem zklamán pane Babiš. Před 2 roky jsem vám fandil.

blabolimtakytak ( 7. března 2018 12:28 )

 Ano, oba výše uvedené příspěvky zcela dokonale ilustrují a shrnují současnou neuvěřitelnou politickou scénu naší republiky. Dokážu pochopit, že existují lidé, kteří podporují nebo podpořili komunistů Ondráčka (jeho obdivovatelé se totiž bez výhrady rekrutují ze starých nejhorších komunistických a proruskych důchodců, kteří se ani po třech dekádách nedokázali smířit, že doba socialistického Československa je pryč a pak nevýrazná menšina mladších komunistů). Na svůj názor mají právo. Co je, ale neuvěřitelné je situace s druhými dvema. Zeman se nikdy netajil tím, že pohrdá s lidmi, kteří nesplňují jeho inteligenční normy a vícekrát osobně dehonestoval český národ jako blbcu, alkoholiků a nesvéprávných občanů. Navíc v 90 letech posílil míč exekutorů a jak všichni víme, dopadlo to tak, že pětina národa se propadla do spárů těchto darebáků. A vůbec se nejedná o lidi, kteří by žili nějak nepoctivé ( z větší části), ale většinou zoufalce, kteří i díky stoupající nezaměstnanosti se do tohoto soukolí dostali nevině. A soudruh Bures to už je kapitola, která nemá asi ve světě obdoby. Nelítostný a nekompromisní podnikatel, který tvrdou rukou ovládá své impérium v českém státě (na Slovensku by mu nebylo umožněno) a další a další projekty ať už mlýny, masokombináty získává po dobrém případně po trochu zlejsim. Nic a nikdo ho v těchto aktivitách nezastavil. Vše vždy dělal jen pro svůj prospěch a pro prospěch své rodiny. Až potud je vše normální. Ale co už normální není, že jemu jdou na ruku lidé z těch nejnižších a nejslabších sociálních vrstev, kteří si myslím, že je spasí. To určitě ne. Jestli B.zavadi EET, tak určitě ne proto, aby pomohl důchodcům a dalším jako třeba sociálně nezajištěným rodinám. A už vůbec ne proto, aby potrestal údajné viníky za rozkrádání majetku v ČR. To by ani ostatně při provázanosti všech aktérů politického života nešlo. A tito blbeckove (zprominutim) čekají na zázrak a myslí si, jak se budou mít za jeho vlády dobře. Obzvláště pro ně bude proc

zdenek43 ( 7. března 2018 09:44 )

proc tak soudruzi s Ceskym narodem - JEDNAJI???? //spodnich 10 milionu// + + + Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. /Poslanec SN Milos Z e m a n - 21.1.1992/ .... Zeman pohrdal obyčejnými lidmi už v čase, kdy byl předsedou české vlády. Avšak zatímco tehdy byl podle jeho mínění současný prezident horlivým příznivcem Evropy a NATO, a navíc výkonným tahounem menšinové vlády, v současnosti ho označuje za kolaboranta Kremlu a loutku oligarchů. „Účelově se spojuje s Andrejem Babišem, který chce udělat ze státu svoji soukromou firmu a pro svůj byznys vysává daně a dotace,“ ...... Zeman také nikdy nevynechá vášnivé líbánky na Rhodosu, kam jezdí za ruským miliardářem Jakuninem. Nezapomeňte, že v roce 1998 na sociální demokracii nestály extra fronty odborníků. A protože byl zrovna v té době na Miloše Zemana uražený jeho nohsled Šlouf, který po něm chtěl i přes bariéru lustračního zákona křeslo vedoucího Úřadu vlády a ne „jen“ pověřeného šéfa premiérových poradců....z jeho party exaparátčiků ÚV KSČ a ÚV SSM, kterou pak Zemana obklopil......Jeho bonmoty bývaly skutečně bonmoty a ne trapnými odrhovačkami samolibého starce, který se zamiloval sám do sebe a – pardon – zblbnul z funkce. Ovšem obyčejnými lidmi Zeman pohrdal už tenkrát. Paradoxně pak těmi, kteří jej měli za lidového vladaře a tátu dolních deseti milionů. Úspěch má totiž dodnes za životní mantru a neúspěch za totální neschopnost a nebetyčnou ubohost. A je mu přitom úplně jedno, jaké má kdo pro úspěch výchozí podmínky......za ruského švába a pouhou loutku ruských i domácích oligarchů.....Účelově se spojuje s Andrejem Babišem, který chce udělat ze státu svoji soukromou firmu a pro svůj byznys vysávat daně a dotace. Zeman také nikdy nevynechá vášnivé líbánky na Rhodosu, kam jezdí za ruským miliardářem Jakuninem....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa