Chovanec píše ČSSD: Nechoďme do vlády, nespasí nás to. Chce stranu směřovat víc doleva

Autor: ČTK,nkov - 
9. 2. 2018
16:10

Úřadující šéf Milan Chovanec kandiduje na předsedu ČSSD, protože se nenašla jiná silná, rozhodná a sjednocující osobnost, která by stranu vedla. Chovanec to uvedl ve rozeslaném dopisu straníkům. Ambici zasednout v příští vládě Chovanec nemá, chce působit v sídle strany Lidovém domě a pracovat na tom, aby se do ČSSD vrátil zpět život. Sociální demokracie by se měla podle něj programově otočit ostře doleva.

Chovanec straníkům napsal, že jeho původní ambicí bylo stranu dovést k mimořádnému sjezdu a ekonomicky a organizačně ji stabilizovat, jak opakoval po loňském neúspěchu ve volbách.

„Zároveň jsem doufal, že se objeví silná, rozhodná a sjednocující osobnost, která bude schopna ČSSD změnit a vést. Bohužel, nikdo takový se neobjevil,“ uvedl.

V dopisu Chovanec dodal, že u žádného ze svých protikandidátů nevidí vlastnosti, které ČSSD potřebuje nejvíce, jako je například dostatek životních zkušeností či manažerský talent.

„Nevěřím na hladké a prázdné fráze o sjednocení. Nevěřím, že nás spasí, když za každou cenu vstoupíme do vlády a pár našich lidí dostane auta s řidičem. To je málo!“ napsal straníkům.

Sociální demokracie podle něj potřebuje krizového manažera, který se bude věnovat jen straně. „Nemám ambici osobně zasednout v příští vládě. Jsem přesvědčen, že nový předseda ČSSD má sedět v Lidovém domě a pracovat na tom, aby se do ČSSD vrátil zpět život,“ uvedl. Za důležitý prvek činnosti předsedy strany považuje také každodenní kontakt s regiony.

V případné vládě mohou podle Chovance sedět experti, kterých má strana dost. Vládní spolupráci musí podle něj ČSSD zvažovat velice opatrně, Chovanec ji připouští jen tehdy, pokud bude důstojná pro program ČSSD a její prezentaci.

Video Jan Birke (ČSSD) nevěděl o Chovancově výletu k Zemanovi: „Sóloakce. Vadí mi, že tam byl s Okamurou.“ - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

„Na tu poslední vládní spolupráci jsme nehezky doplatili. A je třeba neopakovat staré chyby,“ uvedl. Připomněl požadavky, kterými podmínil spolupráci s ANO, které se týkají resortů či toho, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba.

ANO trvá na tom, aby premiérem byl jeho předseda Andrej Babiš, který je stíhán kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. „Klíčovou nepřekročitelnou podmínkou je, vedle prosazení našich programových bodů, neúčast trestně stíhaného politika ve vládě. To jsme slíbili voličům a to je třeba dodržet,“ uvedl Chovanec.

Strana může jít do opozice

Přeje si, aby podmínky posoudil sjezd a nové vedení dostalo v tomto smyslu od něj jasné mantinely. „Můžeme si dovolit podporovat jen takovou vládu, jež bude v souladu s našimi principy a za kterou se nebudeme stydět. Jinak je lepší být v opozici!“ dodal.

ČSSD podle Chovance potřebuje přistoupit ke změnám stanov, zjednodušit komunikaci a dát prostor členské základně. Plánuje také lepší hospodaření a zaplacení dluhů. Kvůli oslovení voličů chce vést permanentní kampaň. „Musíme se stát stranou jistot, nikoliv jen dávek. Musíme se začít bít za rodiny s dětmi,“ uvedl.

Za klíčové považuje i proevropské směřování ČR. Stranu chce otočit ostře doleva, protože v politickém středu jsou populisté a různé nové subjekty, které jsou atraktivnější než ČSSD.

Milan Chovanec byl jedním z politiků, kteří se objevili na pódiu po boku vítěze prezidentských voleb Miloše Zemana.Milan Chovanec byl jedním z politiků, kteří se objevili na pódiu po boku vítěze prezidentských voleb Miloše Zemana. | 

Vyslovil se také pro dobrý vztah s prezidentem Milošem Zemanem, kterého vnímá jako bytostně levicového politika. „A pokud hovořím o dobrých vztazích, pak tím myslím vyvážené vztahy postavené na vzájemném respektu,“ uvedl.

Chovanec byl při nedávném druhém kole prezidentské volby ve štábu se Zemanem, někteří straníci ho kritizují za to, že poté s hlavou státu seděl na jednom pódiu s šéfem SPD Tomiem Okamurou.

Video Zeman slavil, v jeho štábu létaly pěsti. A Chovanec chce šéfovat ČSSD. - Bára Horáková, Lukáš Červený, redakce Blesk

Více o kandidátech na předsedu ČSSD najdete zde >>>

Doporučujeme
dlabanec ( 10. února 2018 09:12 )

Pokud se CSSD nezbaví Chovance,Zaorálka,Sobotky a dalších tunelářu,pijavic,netáhel,prospěchářu končí na smetišti jsou nevolitelný lidi už je mají plné zuby jako Kalouska,hraběte blekoty,Gazdíka,Farskýho,Bartoše,Bělokřiváka,Fiali,Němcové,Bendy Džamily atd tou samou retorikou začínají piráti kecy nic nedělat,brát obrovské prachy brzy zjistili že stačí kecy a hlevně že jim jdou kulatoučke penízky!!všechno stejná pakáž nebudou makat pro lidi,stát jen intriky,lži,křivárny podrazy předčasné volby a Babišivi 50% a jdete všichni na pracák,do basy, a lidé s vámi začnou konečně hrát vybíjenou!!

gabreta ( 9. února 2018 23:08 )

To jsi asi neposlouchal Zimolu, že v žádným případě nechce kandidovat do vedení, dokud nebude vyšetřenej policií jeho problém s chalupou na Lipně! Do tý doby nechce žádný funkce.

santixkauz ( 9. února 2018 21:16 )

parařitní zločinec Chrobanec kolegu Ždímolu účelově likvidoval nejedná se o tentýž parařitní druh i když z jedné zlodějské mafie

fugas77 ( 9. února 2018 21:02 )

Je tragikomické sledovat, jak Chovanec a Zimola skáče Emanovi šipku do (_!_), ach ta touha po moci - politika česká!

santixkauz ( 9. února 2018 20:49 )

celoživotní prasečí ksicht Mrlan Chrobanc je jeden z nehorších podvodníku a podrazáků ČR bude lépe jej utratit, než napáchá větší škody

Zobrazit celou diskusi
Další videa