Okamura řešil ve Sněmovně uprchlíky a „migrantofily“. Babiš cestu do pekel

Autor: Zuzana Štíchová,ČTK - 
17. 1. 2018
12:20

Poslanci ANO, SPD a KSČM si na středu prosadili debatu o migračních kvótách a revizi azylové politiky Evropské unie. Ta bude totiž na pořadu dne příští týden na Evropské radě, kam pocestuje premiér Andrej Babiš (ANO). Tomio Okamura upozorňoval na tisíce migrantů na Václavském náměstí a brojil proti „migrantofilům“. Babiš označil kvóty za „cestu do pekel“. Vláda by při projednávání unijní reformy azylové politiky měla zablokovat zavedení mechanismu pro přerozdělování uchazečů o azyl v rámci států EU. 

Sněmovna důrazně odmítá návrh Evropské komise na zavedení takzvaného korekčního přidělovacího mechanismu a na něj navázané finanční sankce,“ shodla se dolní komora po celodenním jednání o azylové reformě. Na tomto postoji se dohodli zástupci všech devíti sněmovních frakcí a Sněmovna ho přijala téměř jednomyslně hlasy 163 ze 165 přítomných poslanců.

Dolní komora vybídla vládu, aby při vyjednávání v EU prosazovala jednomyslné schvalování změn azylové politiky. Důvodem byla zkušenost se zavedením kvót na uprchlíky, které EU schválila pouze většinově přes odpor Česka a dalších zemí. Těm za nedodržování kvót nyní hrozí unijní sankce.

Sněmovna naopak podpořila zamýšlené změny azylového systému EU, které by měly do budoucna zabránit zneužívání azylových režimů členských zemí EU a urychlit návrat neúspěšných žadatelů o azyl do země původu.

 Okamura: Kde jen o vrcholek ledovce

„Jde jen o vrcholek ledovce, který jednou potopí celou Evropu. Dublinský systém má řešit, aby uprchlíci necestovali po Evropě. Nikdo toto nařízení nedodržoval. Za azylanty považujeme dnes i ekonomické migranty, kteří pobíhají po Evropě, jak se jim zlíbí. Tyhle plány se pekly celý minulý rok, naše diplomacie spala, nebo souhlasila? Nevím,“ bouřil ve Sněmovně tradiční odpůrce uprchlíků a předseda hnutí SPD Okamura.

Kvóty jsou podle něj lákadlem pro migranty i pašeráky a o nebezpečí vypovídají také zátarasy v některých českých městech. Přišel také s novým slovem „migrantofil“ jako označením pro politiky, kteří z principu migraci neodmítají. Navezl se například do předsedy právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobody (KDU-ČSL).

Babiš: Nejsme v trvalém ohrožení

Slovo si následně vzal premiér Andrej Babiš (ANO) a varoval před „strašením“ veřejnosti. „My nejsme v trvalém ohrožení, jsme 6. nejbezpečnější země na světě. K zátarasům – ty tam dala samospráva po diskuzi s ministerstvem vnitra a jsou tam od roku 2015. Bylo to opatření, protože stát se může leccos. Po Pařížské může jet někdo pod vlivem drog nebo alkoholu,“ reagoval na zmínku o zátarasech u Staroměstského náměstí.

Tzv. Dublin IV, tedy novela Dublinských protokolů, počítá s omezením zodpovědnosti prvních států, do kterých uprchlík přijde, a kvóty zavádí jako automatický mechanismus. Zodpovědnost se tak přenese na jiné státy EU, například i na Českou republiku. 

Babiš a jeho vláda nedostali v úterý důvěru. Ve středu schválil kabinet demisiBabiš a jeho vláda nedostali v úterý důvěru. Ve středu schválil kabinet demisi | 

„Je to cesta k dalšímu rozdělení Evropy a je to cesta do pekel,“ poznamenal k automatickému přerozdělování Babiš a za primární označil boj za to, aby Česko nebylo v EU znovu přehlasováno. Hodně si slibuje od pomoci Rakouska, kde volby vyhrál uprchlíkům nepříliš nakloněný Sebastian Kurz.

Babiš ale také upozornil na to, že revize azylové politiky není jen o automatických kvótách. „Návrh nového Dublinu je součástí legislativního balíčku. Cílem novelizace je také zjednodušení postupu, zkrácení lhůt a podobně. Velká část je tedy pro Česko přijatelná. Zásadní rozdíly jsou u tzv. kvót jako stálého prvku systému. Uděláme proti nim vše. Finále by mělo být v červnu,“ uzavřel Babiš.

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pak vyzval k obraně svobodného pohybu osob.

Video Babiš: Agrofert jsem vymyslel já! Ve Sněmovně se do něj pustili Piráti - Jaroslav Šimáček, Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
jorka ( 17. ledna 2018 21:08 )

Ty jsi opravdu blb.c k pohledání. Kolik tříd pomocné školy se ti podařilo dokončit? Podle tvých přitroublýcch příspěvků to víc, než 3. třídy nebylo. Hlupáku zalez!!!!!

jorka ( 17. ledna 2018 21:05 )

Ty horizontální pracovnice, upaluj už na E55 nabízet se za polévku, protože za víc nestojíš!!!!!

repelos ( 17. ledna 2018 16:42 )

krak: nejhorší potupa pro debily placené Šmuclerovou je jejich naprostá ignorace.

repelos ( 17. ledna 2018 16:32 )

Zmanipulovaná a podplacená média!!! O tom že se nad celou Evropou stahují černá mračna držíte tlamu! V Rajchu se rychle šíří kriminální muslimské gangy-"Osmanes-germany“. Jsou tam teritoria,které se zcela vymykají kontrole státu. Denně!! okolo 100 trestných činů,od znásilnění až po neuvěřitelné napadání něm.policie.

repelos ( 17. ledna 2018 16:24 )

ISLAMISTI OBSADILI ŠVÉDSKÉ MĚSTO MALMÖ tak dlouho si sluníčkáři s tím černým morem zahrávali… Malmö, třetí největší švédské město kapitulovalo před armádou imigrantů. Zpočátku městská policie přiznala, že není schopna zajistit pořádek na ulicích, a včera soukromá energetická společnost oznámila ukončení práce ve městě kvůli ohrožení života svých zaměstnanců. Viníky toho všeho jsou migranti, kteří teď tvoří skoro polovinu obyvatel města. Konkurenční bandy migrantů si dělí město na sféry vlivu. Na ulicích je stále slyšet střelba a výbuchy – to během vyřizování účtů a loupežných přepadení migranti pouštějí petardy, a tím zasévají mezi místními obyvateli paniku. Situace je kritická – mnohé okrsky jsou migranty úplně zasídleny. Původní místní obyvatelé nemají síly k obraně a tak z města prchají. V Malmö většinou vládnou migranti z Iráku. Ti převzali taktiku DAESH (IS) – pouliční teror, útoky na představitele státní moci a organizace hromadných znásilnění místních obyvatelek, které považují za válečnou trofej. Napadají dokonce policisty. Švédská vláda i dnes problém zamlčuje, Policisté mají příkazem č.291 !!!! uloženo utajovat před veřejností všechna fakta zločinné činnosti migrantů. Do kolika let myslíte,vy debilní hovada,co fandíte nastrčené loutce Drahošovi,že skončí Evropa,vlastní vinou kreténů jako je Merkel,Schulz,Macron a a další vlastizrádci??? Naše opravdu poslední záchrana je referendum a okamžité vystoupení z EU a NATA. Je za minutu dvanáct.

Zobrazit celou diskusi
Další videa