Nástupkyně Šlechtové „řízne“ do realitních makléřů. Je jich moc a Češi tím trpí

Autor: pk, ČTK - 
14. 12. 2017
18:36

Realitní kanceláře a makléři v Česku si na provizích ročně vydělají 7,5 miliardy korun. Jejich konečná odměna se po odečtení nákladů pohybuje na úrovni 40 až 50 procent. Průměrný výdělek je tedy při vysokém počtu realitních makléřů poměrně nízký. Tomu odpovídá i kvalita služeb, kterou takto placený makléř nabízí. Nová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chce předložit nový zákon, který by tak měl počet realitních makléřů snížit.

Podle údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI) je v Česku nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Na jednoho makléře připadá 727 obyvatel.

Při takto vysokém počtu makléřů vychází průměrná měsíční provize 43 100 korun na jednoho. Podle generálního ředitele Next Reality Roberta Hanzla tak makléři po odečtení zůstane 40 až 50 procent.

„Je zřejmé, že průměrný výdělek makléře je poměrně nízký. A tomu odpovídá i kvalita služeb, které takto zaplacený makléř poskytuje. Východiskem by bylo radikální snížení počtu makléřů, kterých je u nás mnohem víc než v zahraničí. Přežijí pouze ti, kteří nabízejí svoje služby kvalitně,“ doplnil Hanzl.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chce rychle předložit k projednávání nový zákon o realitním zprostředkování, který se v minulém volebním období nepodařilo schválit. „Velmi intenzivně jsme o něm jednali s legislativní radou vlády. Je nachystán, máme ho v mašličkách. Předložíme ho opravdu velmi rychle, protože jde o ochranu spotřebitele,“ dodala ministryně.

Zákon má výrazně upravit činnost realitních makléřů. Minulá verze návrhu předpokládala, že profese realitního makléře nebude volná živnost jako dosud, ale živnost vázaná. K jejímu provozování bude nutné buď vysokoškolské vzdělání v oblastech jako právo, ekonomie, finance, obchod a stavebnictví, nebo středoškolské s praxí v oboru. Alternativou ke vzdělání a praxi mělo být složení zkoušky pro profesní kvalifikaci obchodník s realitami.

Připomeňte si vystoupení Kláry Dostálové v předvolební debatě Blesku před krajskými volbami 2016.

Video Klára Dostálová z ANO: Neudělal z ní Babiš ministryni kvůli platům? 
720p 480p 360p 240p

Babišova nová vláda - přehled ministrů najdete zde

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
flesch2z ( 14. prosince 2017 20:29 )

lidé platí vysoké poplatky makléřům, které si najímá RPG. Tito makléři jsou nehorázní zloději a navíc se divím státu, že bojuje proti pronajímatelům bytů, když RPGéčku platí stát ochotně za vysoké nájmy lidem evidovaným na sociálkách a to v plné výši. Proti všem pronajímatelů bytů se bojuje, ale ne proti RPG. Proč, komu ty byty patří dnes, že mu jde stát tak ochotně na ruku a ostatní pronajímatele likviduje?

hchkr ( 14. prosince 2017 20:22 )

Ta je nejvykrmenější z celé sněmovny

drobenakulata ( 14. prosince 2017 20:18 )

misto zrani bucku by mela vice soulozit

moiaza ( 14. prosince 2017 19:35 )

Ježiši, ta je ale vyžraná. Tlustoprdky nemusím ani na fotce.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa