Zrušme volební systém, žádá 21 senátorů soud. Porušuje prý Ústavu

Autor: base,ČTK - 
6. 12. 2017
11:45

Skupina 21 senátorů se obrátila na Ústavní soud s požadavkem, aby zrušil volební systém do Sněmovny. Podle nich znevýhodňuje malé strany, které potřebují pro zisk poslaneckého mandátu více hlasů než velké. Na tiskové konferenci to oznámil senátorský klub Starostů a nezávislých (STAN), jehož návrh podpořili i zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a někteří nezávislí senátoři.

„Hlasy voličů nemají fakticky stejnou váhu, což je dáno zásadními rozdíly ve velikostech krajů a souběžným přepočítáváním hlasů d’Hondtovou metodou,“ řekl místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN). Podle něj tak volební zákon popírá ústavou stanovenou zásadu poměrného zastoupení stran ve Sněmovně.

Senátoři upozornili, že zatímco vítězné hnutí ANO potřebovalo na zisk poslaneckého mandátu 19 232 hlasů, nejmenší sněmovní klub STAN jich potřeboval 43 693. Pokud by se hlasy ve Sněmovně rozdělovaly čistě na základě poměru získaných hlasů jednotlivých stran, mělo by ANO podle senátorů 63 mandátů namísto nynějších 78, ODS by jich měla 24 místo 25. Ostatní sněmovní strany by naopak mandáty získaly, Starostové by jejich počet téměř zdvojnásobili z šesti na 11.

Skupina senátorů také u Ústavního soudu napadla ustanovení volebního zákona, podle kterého koalice dvou stran musí získat nejméně deset procent pro vstup do Sněmovny, koalice tří stran 15 procent. Podle nich tento požadavek brání vzniku předvolebních koalic, vede ke zvýšení počtu stran ve Sněmovně a znovu zvyšuje počet hlasů potřebných pro získání mandátu u menších uskupení.

Na vzniku předvolební koalice se před letošními volbami dohodly STAN a KDU-ČSL, kvůli obavě z desetiprocentního prahu ji však nakonec zrušily. Obě uskupení se ale dostala do Sněmovny, když každé z nich překonalo pětiprocentní hranici pro jednotlivé strany.

Video Hádky ve Sněmovně: Hrozí koalice ANO, KSČM a SPD, varovala opozice. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
105105 ( 8. prosince 2017 10:19 )

a vůbec k čemu Senát, zbytečná sorta, pijavice přisátá na státním rozpočtu, od kdy vlastně ta instituce k ničemu vznikla? a pro koho je dobrá

105105 ( 8. prosince 2017 10:14 )

No já myslím, že si ho poslanci a senátoři vydupali, není to tak dávno, nebo jim neslouží paměť?

dlabanec ( 7. prosince 2017 19:04 )

Zrušme senát netáhla,dementy,zloděje kamarady lobistu,mafiánu politická nemehla.

noacojezase ( 6. prosince 2017 17:36 )

To je nápad. Počítat jen Prahu a přidat vedoucí úlohu TOP 09.

zednik ( 6. prosince 2017 14:37 )

Návrh podpořili právě ti, kteří prolezli o dřenýma ušima . Vědí, že za 4 roky neprolezou vůbec. Kterýpak ze senátorů ten návrh asi vymyslel ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa