Babiš láká do Česka na práci cizince. Odbory zuří, firmy se na dělníky těší

Autor: bud - 
6. 12. 2017
06:10

Česko by mělo podporovat migraci cizinců v souvislosti s prací, je přesvědčený šéf ANO a nastupující premiér Andrej Babiš. Podle něj by se běžní zaměstnanci neměli ničeho bát. A souzní s ním také experti. Podle nich pracovní migrace podporuje růst ekonomiky a pomáhá firmám, které zoufale potřebují nové pracovníky. Odbory však zuří a říkají, že jde o snahu naředit tuzemský pracovní trh a zpomalit růst mezd.

Nedostatek zaměstnanců na pracovním trhu je v současnosti největším problémem tuzemské ekonomiky, nechal se v úterý slyšet budoucí premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by současný růst ekonomiky měla vláda udržet masivními investicemi nebo snížením byrokracie. Nedostatek pracovníků by pak Babiš řešil častějším zaměstnáváním cizinců. „V Česku funguje psychologie, že to negativně dopadne na tuzemské zaměstnance,“ uvedl s tím, že takovou obavu považuje za lichou.

Půl milionu cizinců v Česku

V současné době žije v Česku 496 tisíc cizinců s povolením a podle dlouhodobých statistik jich v zaměstnaneckém poměru pracují čtyři z pěti. Od roku 2004 se počet cizinců zdvojnásobil a stoupá také počet těch, kteří mají trvalý pobyt a v zemi zůstávají déle než pět let. Slováci a Ukrajinci tvoří téměř polovinu všech cizinců.

Tuzemské firmy ale volají po tom, aby se „příliv“ cizinců urychlil. Kvůli velmi nízké nezaměstnanosti, která je momentálně s necelými čtyřmi procenty nejnižší v EU, totiž dlouhodobě trpí nedostatkem pracovníků. Zejména v technických a manuálních pozicích.

„Potřeba nabírat cizince není tažena snahou ušetřit na zaměstnancích, ale tím, že se firmám v regionu nedaří oslovovat zaměstnance s danou kvalifikací. Řeší třeba to, že v daném místě je trh se zaměstnanci extrémně vysátý,“ řekl Blesk.cz Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Práce.cz a Jobs.cz.

Podle Dombrovského je cílená migrace potřebná a pomáhá rozvíjet vyspělé trhy. „Tam část pozic obsazují lidé zvenčí a místní se kvalifikují na lépe placené pozice nebo v oblasti služeb,“ vysvětluje a jako příklad uvádí Německo nebo USA.

Video Duel Blesku: Kdy se Češi dočkají vyšších platů? - Blesk TV/D. Budai, J. Jedlička
1080p 720p 360p

Hrozí odchod firem z Česka

Úřad práce momentálně eviduje 210 tisíc volných pracovních míst, další desítky tisíc firmy vůbec nehlásí. Podle Dombrovského jde hlavně o výrobně zaměřená místa, o která Češi nemají zájem, a to částečně i kvůli nižší mzdě. „Když se těch více než čtvrt milionu pozic nepodaří obsadit, budou muset firmy zahájit přesun části výroby nebo vývoje do zahraničí. A my si paradoxně tímto nedostatkem lidí můžeme podřezat větev a ohrozit současnou nízkou nezaměstnanost,“ dodává expert.

Podobný názor má také Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment. „Zaměstnávání cizinců podporuje rozvoj ekonomiky, protože tito pracovníci zaplňují mezery na pracovním trhu. Zároveň cizinci řadu pracovních příležitostí sami vytvářejí, protože v Česku působí řada zahraničních firem,“ uvedla pro Blesk.cz.

Odbory: Je to tlak na nízké mzdy

Úplně opačně to ale vnímají odbory, podle kterých příchod cizinců do Česka neúměrně omezuje výši platů, které by jinak tuzemští zaměstnanci mohli pobírat. „Bohužel za dovozem zahraničních pracovníků stojí často zájem udržet v ČR levnou práci a nízkou úroveň reálných mezd. Mnoho lidí z nabídky úřadů práce by bylo možné zaměstnat, kdyby pro ně existovala rozumná nabídka mzdy,“ myslí si Josef Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů.

Podle něj jsou mzdy, ze kterých by běžný Čech nemohl vyžít, například pro Ukrajince doslova „pohádkové“. „Obáváme se, že zájem některých firem, které si za 27 let zvykly na výhodu levných mezd, je naředit český pracovní trh, který konečně zaznamenává příznivý nárůst mezd,“ zuří Středula.

Doporučujeme
anna1234 ( 6. prosince 2017 15:35 )

.. v čem je u nás chyba, že bychom nezvládli miliony Turku a milion migrantů??? To nevím ale jsem za to ráda

bac-bum-bac ( 6. prosince 2017 11:34 )

zvláštní je, Němci si tam natahali miliony Turků a teď ještě milion migrantů a zvládají to... v čem myslíš, že je u nás chyba????

sichlhamr ( 6. prosince 2017 11:21 )

To je tim,ze sdruzeni ANO,je sebranka bolsevickych fizlu,lharu a karieristu.A bude hur,hure!

sichlhamr ( 6. prosince 2017 11:16 )

Soudruhu,nemecky kvalifikovany delnik,je mnohem lepsi,vykonnejsi a spolehlivejsi nez Cech. Cesi maji v sobe geneticky zakodovanou lenost a odpor k praci,ktera se v nich vypestovala v obdobi budovani vyspeleho socialismu!

sichlhamr ( 6. prosince 2017 11:11 )

Soudruhu neblbni! Za komunistu se pracovni cinnost jen predstirala,znas to ne,kradlo se vo stopero,melouchy ze spolecnych materialu,ja tobe,ty mne,vsichni pod spolecnym heslem:"kdo nekrade,okrada rodinu".Proto levicova,proletarska luza ,vcetne tebe,stale narika a preje si stare casy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa