Jindrák o cestě do Ruska: Zeman bude chtít od Putina pravdu o roce 1968

1080p720p360p
Autor: Vera Renovica - 
20. 11. 2017
05:00

Přítomnost, budoucnost, ale i bolestivá minulost. To vše bude podle šéfa zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka (53) předmětem pětidenní návštěvy prezidenta Miloše Zemana (73) v Rusku. Ta začíná právě dnes. A po ruské hlavě státu Vladimiru Putinovi (65) bude Zeman žádat, aby pár věcí odtajnil.

Pan prezident má v pondělí odpoledne přistát v Rusku. Jeho návštěva ale přichází před rokem 2018, který pro Čechy znamená mnohá kulatá výročí spojená se Sovětským svazem. Jak vnímají roky 1948 či 1968 současní Rusové.

Myslím, že to dnes není tak, že by všichni jako jeden muž v Rusku schvalovali intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Je to generační záležitost, na druhou stranu si myslím, že je klíčové spolu o tom mluvit.

Jak takovou konverzaci s Vladimirem Putinem načít?

My chceme požádat o otevření ruských archivů, které se týkají hlavně doby osmačtyřicátého a osmatřicátého; nevím, jak toho osmašedesátého.

Co si myslíte, že ty archivy mohou přinést?

Člověk samozřejmě může spekulovat, že tam budou fotografie agentů sovětské tajné služby, jak vyhazují Jana Masaryka z okna Černínského paláce. Ale pro mě by bylo spíše zajímavé zjistit, jaká byla role Sovětského svazu při sjednávání Mnichovské dohody. Byl tam nějaký tichý souhlas? Anebo se to nějak komunikovalo se Sovětským svazem? Myslím, že i z hlediska nějakého našeho »mnichovského traumatu« by bylo důležité to znát.

A o toto chce pan prezident požádat pana prezidenta Putina?

My se snažíme jednat s českými historiky a vygenerovat ty konkrétní věci, o které bychom si rádi řekli.

Proč by Vladimir Putin s něčím takovým souhlasil? Vždyť implikace nějakého ruského vlivu, většího, než se dosud prokázalo, by mu mohla uškodit.

Rusové řadu těch archivů už otevřeli. Nemyslím si, že současný ruský režim nechce nějaké věci zamlčovat. Podle mě už jsme všichni dál.

Celý rozhovor s šéfem zahraničního odboru Hradu najdete v pondělním tištěném Blesku.

Zemanovu cestu do Ruska přiblížil šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák.Zemanovu cestu do Ruska přiblížil šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák. | 

S Putinem v Soči a Poklady Hradu v Moskvě

  • V pondělí má prezidentský airbus se dvěma dalšími letouny a početnou podnikatelskou delegací opustit kbelské letiště. První zastávkou bude Soči, kde se v úterý setká s Vladimirem Putinem v jeho letní rezidenci. Poté zamíří do Moskvy na podnikatelské fórum.
  • Pohovořit by měl s ruským premiérem Dmitrim Medveděvem a, umožní-li to program, s někdejším sovětským pohlavárem Michailem Gorbačovem. Zdraví Gorbačova tomu ale nepřeje.
  • V Moskvě také otevře výstavu Poklady Pražského hradu. Poslední den návštěvy v Jekatěrinburgu zahájí podnikatelské fórum, v pátek odpoledne by měl přiletět zpět do Prahy.

Doporučujeme
socan68 ( 20. listopadu 2017 10:32 )

Podle Cimrmanů byl Franta Pepa jednička. Jedná se o císaře Františka Josefa I. O Zemanovi se nezmiňují. Není divu, neschopní jedinci, tzv. nuly, Cimrmana nezajímali.

sichlhamr ( 20. listopadu 2017 10:22 )

Zkracene,"proletarska luza".

sichlhamr ( 20. listopadu 2017 10:19 )

Mozna,ze i Babis o tom neco vi!

tatazdenek ( 20. listopadu 2017 10:18 )

Podle sociologického průzkumu jsou voliči soudruha Zemana stejná grupa jako ANO. Kádr tvoří starší lidé nad 60let se základním vzděláním a nízkým IQ. Můžete se soudruzi rouhat a nadávat ale je to tak.

socan68 ( 20. listopadu 2017 10:18 )

Ty jelito nacistický, k tobě domů čili do chlíva, by žádná ženská nešla, ani kdyby jsi ji sliboval modré z nebe.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa