Úřad našel u Marksové chyby za 8,4 miliardy. Problém byl s účetnictvím

Autor: ČTK,Mii - 
13. 11. 2017
12:15

Chyby za 8,4 miliardy korun mělo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vedené Michaelou Marksovou (ČSSD) v účetnictví za loňský rok. Nejvyšší kontrolní úřad to v pondělí uvedl v tiskové zprávě (NKÚ). Podle kontrolů bylo celé účetnictví ministerstva za rok 2016 neprůkazné a resort nevedl řádnou inventarizaci svých účtů. Podle náměstka ministerstva práce Martina Kučery se žádné peníze neztratily a jedná se o nedostatky u účetních operací. Resort se odvolal, NKÚ jeho námitky ale zamítl, uvedl náměstek.

Nedostatky v účetnictví za více než čtyři miliardy korun se týkaly účtování výnosů z předfinancovaných projektů z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. MPSV je zaúčtovalo v roce 2016, ale podle NKÚ tak mělo učinit už o rok dříve. Ministerstvo dále podle kontrolorů neúčtovalo dlouhodobé podmíněné závazky z uzavřených smluv.

Inspektoři NKÚ zjistili nedostatky také v údajích předkládaných ministerstvem pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Nesprávnosti v těchto datech přesáhly 143 milionů korun, uvedl NKÚ.

„Trváme na tom, že k žádné ztrátě finančních prostředků nedošlo, jde o dílčí nedostatky při provádění účetních operací,“ uvedl Kučera. Podle něj kontroloři nenašli pochybení, která by dopadala na hospodaření ministerstva. „S řadou zjištění, případně způsobem jejich formulace, uvedených Nejvyšším kontrolním úřadem v protokolu se opravdu nelze ztotožnit. Proto jsme se také odvolali ke Kolegiu NKÚ proti rozhodnutí o námitkách z kontroly. Námi vznesené námitky však byly zamítnuty,“ dodal.

Ministerstvo: Kontroloři si zákony vykládají jinak

Podle kontrolorů ministerstvo často měnilo účetní software a údaje, které do něj vkládalo, nebyly dostatečně podrobné. „Od roku 2011 změnilo MPSV svůj účetní software třikrát, naposledy v roce 2016,“ zjistil NKÚ. Přechod na nový systém ale neměl resort podle kontrolorů dobře připravený.

„Kvůli neprůkaznosti účetnictví nemohl NKÚ vyhodnotit, jestli účetní závěrka MPSV za rok 2016 podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ministerstva,“ konstatovali kontroloři. Ze stejného důvodu nemohl NKÚ posoudit ani to, zda jsou údaje závěrečného účtu v souladu s údaji z účetnictví.

Podle mluvčího ministerstva Petra Habáně se zjištění kontrolorů týkají „praktických postupů účtování, aplikace účetních metod a provedení inventarizace z úrovně účetní jednotky“. Za řadu nedostatků prý může postupné zavádění nového ekonomického informačního systému a převádění dat z předchozích aplikací.

Podle ministerstva práce výsledky kontrol ukazují, že NKÚ vykládá účetní legislativu jinak než resorty. Ty se řídí výkladem ministerstva financí, dodal mluvčí.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) společně v čele ministerstva končí i s celou vládou. Ještě předtím prosadila valorizaci důchodu pro příští rok o necelých 500 korun:

Video Vláda přidá důchodcům: Necelých 500 korun měsíčně. „Není to bonus,“ říká Marksová. - Blesk - Zuzana Štíchová

Doporučujeme
105105 ( 14. listopadu 2017 13:33 )

co můžeme dělat s těma rychlovašnými úředníky, dají se jim počítače s drahými programy, které jsou nefunkční, chybné a dámy úřednické mají jen ťukat číselka, ale nic jim neříkají, tak 8,4 mildr. proti 50mil. je jen omyl., kde je jenom berou, FÚ se hojí jen na malých osvĆ, těm to hned spočítají i s penálem, ale miliardy? to jim nic neříká

nbcz ( 13. listopadu 2017 20:11 )

Mně ty ženy v politice připadají jako totálně hloupé husičky. Pro stranu jsou dobré možná jako procenta v zastoupení žen ve funkcích, zabývají se vždy nějakou bezvýznamností za kterou bojují jako lvice, ale jinak jsou hloupoučké, nechají si ledacos nakukat a ani nepostřehnou, že jsou vlastně jenom takový bílý koně, na které se problémy vždy svedou a pak z toho zázračně vybruslí a když nic jiného, tak odlákávají pozornost, buď koza-ma jako P.B., nebo trapnostmi jako zpěvem Parkanová nebo tato kreatura, která neví, která bije.

zdenekk ( 13. listopadu 2017 15:19 )

Zřejmě mají kůůůrvy socanské stejnou účetní jako Babiš, tomu taky žádné účetnictví nesedí.

tomik007 ( 13. listopadu 2017 14:50 )

MALA DOMU

zlymikes ( 13. listopadu 2017 14:35 )

Zajímavé je, že kontrolu za rok 2016 zveřejnil NKÚ nyní, tedy pár dnů po volbách. Co by to udělalo se socany, kdyby to vydali před volbami, kdy zajisté zpráva byla hotova

Zobrazit celou diskusi
Další videa