Zeman chce víc pravomocí pro Hrad. Pelikán, Chvojka i Blažek to odmítli

Autor: jer, ČTK - 
8. 10. 2017
15:20

Zákonodárné iniciativy, kterou by si pro hlavu státu přál Miloš Zeman, se prezident zřejmě v dohledné době nedočká. V nedělní debatě České televize se proti takové možnosti vyjádřili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle nich není důvod k takové změně ústavy a současného parlamentního systému.

Prezident Zeman tento týden v rozhovoru pro TV Barrandov řekl, že by hlava státu měla mít zákonodárnou iniciativu, tedy možnost předkládat návrhy zákonů a jejich novel. Na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by podle něj už neměl být nutný spolupodpis premiéra. Také by ztížil možnost Poslanecké sněmovny přehlasovat prezidentské veto.

Zeman rovněž řekl, že v další fázi by měl mít prezident právo mluvit premiérovi do výběru ministrů, měl by mít právo je i odvolat či odmítnout je jmenovat. S nadsázkou řekl, že tyto další návrhy jsou však otázkou ne příštího desetiletí, ale století.

„Nesmysl, který není potřeba“

„My jsme parlamentní demokracie. Tohle by byl skoro ani ne poloprezidentský systém, ale prezidentský,“ zhodnotil Zemanovy představy Chvojka. Určitě by prý nesouhlasil s tím, aby měl prezident možnost odvolávat ministry. To, co navrhuje prezident, by znamenalo zrušit funkci premiéra, myslí si.

„Neříkám, že to nejsou systémy, které jinde fungují, ale prostě ten náš systém nevykazuje žádné známky toho, že by takovou zásadní změnu potřeboval, tak proč bychom ho měli takto destabilizovat?“ doplnil ho Pelikán. Podle něj současná česká ústava funguje dobře. „Já si myslím, že v legislativě, a tady to platí obzvlášť, by se neměly měnit věci, které fungují,“ dodal. Věří, že nově zvolená Sněmovna po volbách bude ke změnám v ústavě přistupovat obezřetně.

Zákonodárnou iniciativu prezidenta a podobné změny v ústavě nepodporuje ani ODS. „Takhle to nejde, že si najednou něco přidáme a něco odendáme. To je nesmysl,“ řekl Blažek.

Video Zeman by chtěl mít zákonodárnou moc, zavedl by povinnou volební účast - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Zeman: Přímá volba si zaslouží silnější Hrad

Miloš Zeman míní, že silný mandát, který podle něj dává prezidentovi přímá volba, by měl být adekvátně vyvážen rozšířením kompetencí. Soudí, že politici, kteří rozšíření pravomocí nechtějí podpořit, závidí přímo volenému prezidentovi podporu, kterou od voličů získal.

Blažek v neděli řekl, že zavedení přímé volby prezidenta byla chyba. Politici podle něj při schvalování ústavní změny podlehli náladám ve společnosti, aby si získali hlasy lidí. S Chvojkou se zároveň ale shodl na tom, že nyní už se přímá volba prezidenta měnit nebude.

Zeman už letos v březnu uvedl, že by vrátil prezidentovi právo předkládat Parlamentu zákony. Zákonodárnou iniciativu čeští prezidenti ztratili v roce 1993 za éry Václava Havla. Pokud současný prezident na začátku roku obhájí mandát, chce si v dalším volebním období zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. V případě zvolení chce také prosazovat povinnou volební účast a možnost voličů sestavovat si vlastní kandidátky i u parlamentních a krajských voleb.

Doporučujeme
dzery ( 9. října 2017 17:44 )

Že lhář nikomu nevadí.

tgbg ( 9. října 2017 15:36 )

Zeman chce víc pravomocí, aby nás všechny zase zatáhl do ruské řiti, kde už sám vězí až po paty!!!!

socan68 ( 8. října 2017 23:57 )

Všichni poslanci za Burešovu stranu jsou prostě jenom zaměstnanci Bureše a nastrčené figurky, kteří za něj tahají kaštany z ohně. Burešovu stranu a neonacistu Okamůru volí opravdoví chudáci. Samozřejmě duševní chudáci.

socan68 ( 8. října 2017 23:53 )

Dědek jeden senilní, on snad opravdu věří té hov adině, že by mohl otravovat na Hradě ještě dalších několik let. Demagog, který mění názory jak na běžícím pásu. Je jak ta korouhvička. Navíc opilá korouhvička. Zemane máš to marný, tentokrát odejdeš s výpraskem a ostudou. Po tobě zbyde jen spálená země.

tatazdenek ( 8. října 2017 17:45 )

Miloušovi zřejmě nestačí jeho současná produkce ostudy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa