Rozdělí volby po Německu i Česko? Krize je za dveřmi, varují experti

Autor: Zuzana Štíchová - 
25. 9. 2017
20:20

Výsledek německých voleb může být do jisté míry předobrazem toho, jak dopadne hlasování v Česku. Je ale otázka, jak strany s výsledkem hlasování u západních sousedů naloží. Jsou o tom přesvědčeni politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek a ekonomka Markéta Šichtařová. Šichtařová navíc varuje před blížící se ekonomickou krizí.

Uprchlíci stále ještě roli hrají, a ne, že ne. Také to podle Mlejnka dokládají výsledky německých voleb. Téma navíc zásadně rozděluje Německo na východ a západ, tak jako v minulosti. „To není nic, co by se života německé společnosti netýkalo. Určitá část je nespokojena s dosavadní politikou. Výsledek Angely Merkelové ale svědčí o tom, že ona má podporu a dokázala politiku vůči migrační vlně zpřísnit,“ poznamenal k vítězství CDU, která ale oslabila.

„Co se týká AfD, má rozdílnou přízeň v těch starých a nových spolkových zemích. Je nutné si to Německo rozdělit na ten západ a východ. Dopad toho tématu se liší. V bývalé NDR těch migrantů moc není. O to větší obavy tam panují. Tady funguje jakási psychologická hrozba. Pokud je migrant někdo neznámý, koho si spojí s obrazy z médií, tak to funguje jako hrozba víc než na někoho, kdo žije někde, kde je muslimská menšina a má s ní zkušenost,“ doplnil politolog z Univerzity Karlovy.

VIDEO: První projev Merkelové po volbách:

Video První projev Merkelové po volbách: Doufali jsme v lepší výsledek. - Reuters
1080p 720p 360p

Přeneseno do Česka, z výsledků hlasování našich západních sousedů může těžit Tomio Okamura, který je známý protiuprchlickou rétorikou. Podle Mlejnka je ale víceméně společná všem větším stranám a hnutím. „U nás jsou skoro všechny strany taková soft AfD. Ten postoj k migraci je velmi odmítavý a všechny velké strany i ty nepopulistické zaujímají postoj blízký AfD. Pokud to někdo vytěží, tak to bude Okamura. Jinak si nemyslím, že by nějak posílily nebo vyrostly nové populistické strany,“ zmínil Mlejnek.

„Tříštění sil nemusí být na škodu“

Podobně jako v Německu to podle ekonomky Markéty Šichtařové dopadne také v Česku, které čekají parlamentní volby 20. a 21. října. Tříštění sil, ať už vládních či parlamentních, ale podle ní nemusí být nutně na škodu. Na dveře totiž klepe ekonomická krize.

„Můžeme to chápat jako vodítko, jak by naše volby mohly dopadnout. V Německu došlo k tomu, že se síly oproti minulosti hodně tříští. Etablují se malé ale hodně vyhraněné strany. Ztrácí tradiční strany. Čekám, že stejně dopadnou české volby,“ zmínila Šichtařová.

„Už teď vidíme, že se hospodářský cyklus výrazně ochlazuje. Že do toho přišly volby, je shoda okolností. Krize přijde do dvou let celkem určitě, volby nevolby. Váhala bych v hodnocení, jestli ta případná roztříštěnost a neakceschopnost vlády je v okamžiku krize takový problém. Zastávám názor, že v té krizi, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Vládní zásahy jsou většinou horší než lepší,“ dodala z ekonomického pohledu.

Merkelová může mít problémy v EU

Změna německé politiky se zřejmě po zopakování vítězství koalice CDU/CSU očekávat nedá, německá kancléřka Angela Merkelová může mít ale problémy na evropské úrovni, kde ji oslabení ve vlastní zemi může stát mocenské body.

„Zřejmě vznikne koalice s SPD a Stranou zelených. Obě strany jsou proevropské, bude to spíš znamenat pokračování ve stávajícím kurzu. Otázkou je, jak bude A. M. vnímána v rámci EU, jestli bude vnímána jako tak silná persona, jako když stála v čele velké koalice. Možná se jí budou některé německé představy hůř prosazovat,“ podotkl Mlejnek.

„Německé volby potvrdily ten kurz, že ve Francii vyhrál Macron a ne Le Penová, v Nizozemsku taktéž Wilders neuspěl. Ten trend růstu populistických stran je spíš na ústupu,“ doplnil politolog k celoevropskému trendu.

Připomeňte si setkání Angely Merkelové s Milošem Zemanem:

Video Angela Merkelová se setkala s prezidentem Zemanem. - Blesk/ Tadeáš Provazník
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
lesnismes ( 26. září 2017 08:45 )

Kdyz tak to vsechno vychodo evropske zahnedle zvaneni ctu,tak by ceskejm hillbillies trosku mixu v genofondu jiste nezaskodilo.Musim pogratulovat frau Merkel k vitezstvi ve volba ch

rego_senior ( 26. září 2017 07:07 )

Jestli krize přijde, tak bez ohledu na to, kdo je u moci. Krize je jen nástrojem k blahobytu určité skupiny lidí.

rego_senior ( 26. září 2017 07:04 )

Přesně tak.

aIIahakbar ( 26. září 2017 07:02 )

Novodobá Hitlerka. Ale na rozdíl od Hitlera nezničí Evropu zbraněmi, ale černým neandrtálským póvlem. Ale i za to by zasloužila mezinárodní soud.

surfer ( 26. září 2017 00:41 )

Německo se z krize vždycky dostalo, dokazuje to, jak vypadá dneska tato země po pádu zdi a znovu spojení. Zatímco Čehúni si stát zmenšili, když se rozdělili se Slovákama.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa