Poslanci se dohadovali, kdy přijmout euro: S novou měnou přijdou i dluhy, zaznělo

Kdy vyměníme koruny za eura?
Autor: bru/ČTK - 
21. 9. 2017
13:21

Poslanci z evropského výboru se při dnešní debatě o dokumentu EU o prohloubení hospodářské a měnové unie neshodovali v tom, zda by Česko mělo vstoupit co nejdříve do eurozóny, nebo ne. Například místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová varovala před tím, že Česko by se mohlo dostat na periferii EU. Jihočeský volební lídr ODS Jan Zahradník naopak soudí, že česká vláda by měla vyjednat výjimku.

Evropská unie je podle Langšádlové na rozcestí a státy eurozóny se budou snažit urychlit integraci. „Může se stát, že účast a neúčast v eurozóně bude mezníkem mezi státy, zda budou stát v jádru EU, nebo na periferii. Měli bychom dělat všechno pro to, abychom se vlastními rozhodnutími nedostali na periferii,“ uvedla Langšádlová.

Anketa
Jste pro přijetí eura?
počet hlasujících: 557

Její stanovisko podpořil sociální demokrat Lubomír Toufar. „Stát někde na periferii není v zájmu České republiky a jejích občanů,“ uvedl.

S eurem na sebe vezmeme i dluhy

Naopak podle Zahradníka by přijetí společné evropské měny nebylo pro Česko nyní výhodné a není na pořadu dne. „Není třeba nikam chvátat, je třeba být opatrní a obezřetní,“ tvrdí. Varoval před tím, že vstupem do eurozóny by Česko převzalo spoluodpovědnost za dluhy jiných zemí. Podobně jako Zahradník se vyjádřil poslanec ANO Zdeněk Soukup, podle kterého je případný vstup do eurozóny otázkou načasování. Nyní podle něho správná doba není.

Místopředseda KDU-ČSL a předseda výboru Ondřej Benešík vyčetl vládě a ministerstvu financí, že o přijetí eura nevedly debatu i vzhledem k tomu, že eurozóna prošla od vstupu Česka do EU změnami. Označil to za velký dluh posledních čtyř let.

Zástupce Úřadu vlády Marek Souček připomněl, že Česko se zavázalo k přijetí eura už při vstupu do EU, které bylo stvrzeno všelidovým hlasováním. Evropské instituce podle něho tento závazek pravidelně připomínají. Pro českou ekonomiku je vývoj eurozóny stěžejní, a Česko proto chce být podle Součka co nejblíže projednávaným tématům.

Doporučujeme
105105 ( 24. září 2017 16:55 )

Poslnci ať balí fidlátka a nerozhodují o euru , asi je tam mají někde dobře uložené, euro nepotřebujeme

socan68 ( 21. září 2017 17:46 )

V žádném případě se nesmí přijmout euro dříve, než bude maximálně do 20 Kč za 1 €. Když ČNB dokázala provést devalvaci koruny a znehodnotit jí, měla by na oplátku před přijetím eura provést revalvaci koruny a tím zhodnotit vklady obyvatelstva.

maruch ( 21. září 2017 17:13 )

SPD vstoupí do sněmovny z druhého místa a prosadí referendum !!!

zdenek43 ( 21. září 2017 16:12 )

Zástupce Úřadu vlády Marek Souček připomněl, že Česko se zavázalo k přijetí eura už při vstupu do EU, které bylo stvrzeno všelidovým hlasováním..... noooo, on je tam MALEJ??? problemek . . . . ++ Česká republika vstoupila do Evropské unie dne 1. května 2004. ++ do jineeeeeeeeeeee Evropske unie - - potom TA?? Evropska unie byla TAK Z N A S I L N E N A ????? - - nejvetsi znasilneni probehlo LISABONSKOU SMLOUVOU - 2009 + + + Lisabonská smlouva - Po neúspěchu Smlouvy o Ústavě pro Evropu („Ústavy EU“, „euroústavy“), odmítnuté referendy v Nizozemsku a Francii v roce 2005 ...... LZI ???? ..... Byla podepsána 13. prosince 2007 v Lisabonu, Českou republikou byla ratifikována 3. listopadu 2009 a vstoupila v platnost 1. prosince 2009. TAKZE ohanet se E U ???? je neskutecna trofalost ???? a to je zastupce Uradu CR - to je lezeni do ritniho otvoru EU -- je to zamestnanec Ceske republiky a neeeeeeeee EU takze zakazdou cenu ma chranit a zajistovat zajem Ceske republiky a neeee EU

ivoadler ( 21. září 2017 16:05 )

Británie z už má ruku na klice, že z EU odejde. Pravda, Česko není Británie. S odchodem z EU bych nespěchal, ale s přijetím € taky ne. Klidně ještě vydržíme 5 let čekat. Při svinském kurzu Kč k € je to pro většinu lidí zbídačující. Kdo si ještě nevšimnul, začíná tlak na zvýšení mezd ve střední a východní Evropě. Až se úrovně vyrovnají, pak je vstup do eurozóny aktuální.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa