Babiš u Zemana na Hradě řešil zdraví a Čapí hnízdo. Prezidentovi přinesl i agitku

Autor: ČTK, bud - 
14. 9. 2017
17:40

Prezident Miloš Zeman přijal dnes na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Hovořili spolu o zdraví, Babišově dřívějším působení na ministerstvu financí i o kauze financování farmy Čapí hnízdo, kvůli níž Sněmovna minulý týden Babiše vydala k trestnímu stíhání. Ten po jednání řekl, že prezident na schůzce zopakoval svůj dřívější výrok, že premiérem jmenuje vítěze voleb.

Babiš zároveň řekl, že neplánuje volební spolupráci se Zemanem, který se v lednu bude ucházet o znovuzvolení. „Ne, o tom jsme neuvažovali,řekl na dotaz Blesk.cz.

Tématem bylo také dění kolem farmy Čapí hnízdo. „Já jsem prezidenta informoval o té kauze. Já jsem o tom přesvědčen, že je to účelová kauza, která má ovlivnit sněmovní volby,“ řekl Babiš. Zopakoval také své dřívější vyjádření, že se ničím neprovinil.

Policie chce Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Video Babiš o schůzce se Zemanem: Řešili jsme naše zdraví. - Blesk TV
720p 360p

Oba poslanci tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi právními prostředky. Stejně jako další zástupci ANO označují případ za politickou kauzu a za pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů.

Policie požádala o vydání Babiše s Faltýnkem v polovině srpna. Prezident se poté předsedy ANO několikrát zastal. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček bezprostředně na policejní žádost reagoval vyjádřením, že prezident jmenuje premiérem vítěze voleb. Babišovo ANO přitom dlouhodobě vede v průzkumech.

Zeman: Policie zneužita pro politiku

Zeman sám 24. srpna uvedl, že v něm policejní žádost o vydání Babiše s Faltýnkem vzbuzuje podezření o zneužití policie pro politické účely. Žádost označil za policejní provokaci a za podvod na voličích. Policie podle Zemana podezření v případě farmy Čapí hnízdo vyšetřuje pozdě, mělo se tak stát před rokem či třemi.

O tři dny později prezident odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost. Při návštěvě Moravskoslezského kraje Zeman 7. září na dotaz novinářů, zda by jmenoval premiérem trestně stíhaného člověka, řekl, že Martin Půta se stal znovu hejtmanem Libereckého kraje i přes své trestní stíhání. Hejtman je podle Zemana něco jako premiér daného kraje. „A proč máme diskriminovat premiéra, a ne hejtmana?“ uvedl tehdy.

Zdraví i volební program

Ve čtvrtek Zeman s Babišem mluvili také o působení předsedy ANO na ministerstvu financí, odkud byl v květnu odvolán. Diskutovali i o prezidentovu zdravotním stavu, který je podle Babiše dobrý. „Cítí se dobře a zhubl. Všechna jeho vyšetření také dopadla dobře, uvedl.

Šéf hnutí ANO se také pochlubil, že Zemanovi přinesl čtyřicetistránkovou práci o ministerstvu financí i volební program hnutí ANO.

Doporučujeme
pomoooc-hori ( 14. září 2017 19:05 )

Zase tady pindáš od rána, kašpare s malým pindíkem?

honza54 ( 14. září 2017 18:43 )

proč blokujete diskuzi u tohoto článku. nehodí se Vám šmejdi

Norte ( 14. září 2017 17:54 )

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi - (2017) https://www.youtube.com/watch?v=ZSc9fEDs-UA

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa