Udělali jste z nás kolonii SSSR, hřímal Herman na KSČM. A Kalousek donesl Sněmovně máslo

Autor: base, ČTK, všm - 
13. 9. 2017
14:35

Sněmovna ve středu dala souhlas s ratifikací hospodářské a obchodní dohody CETA. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Jednání přitom neprobíhalo zrovna hladce. KSČM proti dohodě silně protestovala, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) její obavy o suverenitu republiky označil za bizarní. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek zase doběhl během diskuze pro máslo, které následně do Sněmovny přinesl. Tím skončila poslední řádná schůze před volbami.

Ve Sněmovně dohodu kritizovali hlavně poslanci KSČM a přednášeli k ní rozsáhlé kritické projevy. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) naopak dohodu hájil. Podle něj je výsledek vyjednávání pro ČR příznivý. Dohoda podpoří český export a otevírá českým firmám přístup k veřejným zakázkám na federální i obecní úrovni v Kanadě, argumentoval.

CETA by podle odhadů expertů mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst, což však podle unijních expertů vyvrací několik nezávislých studií.

Pro dohodu hlasovalo 85 ze 132 přítomných poslanců. Proti ratifikaci byli hlavně komunisté. K nim se přidali dva sociální demokraté, čtyři poslanci klubu ANO a čtyři nezařazení poslanci.

Herman: Je to chucpe

Podle poslanců KSČM není dohoda v zájmu ČR a není pro Česko výhodná. Poukazovali například na rizika pro postavení českých spotřebitelů. Uváděli například že CETA zohledňuje především zájmy nadnárodních společností a představuje riziko i pro mnoho veřejných zájmů a suverenitu Česka.

Šéf komunistických poslanců Pavel Kováč mimo jiné uvedl, že zatímco za minulého režimu nebyly vždy k dostání banány, nyní lidé stojí fronty na máslo. To ponouklo šéfa TOP 09, aby zaběhl do krámu a máslo během pár minut koupil. Následně ho ve Sněmovně všem ukázal.

Výhrady zazněly i od poslanců z klubu ANO. Poslanec Pavel Plzák v souvislosti se smlouvou varoval například před zřízením zvláštního investičního soudu, který bude řešit spory mezi firmami a státy. Podotkl, že firmy budou moci státy žalovat i za poškození oprávněných očekávání, ale závazky investorů by přes tento soud vymahatelné nebyly. „Myslím, že toto je opravdu nebezpečné,“ řekl Plzák.

Podpořil ho jeho stranický kolega Bohuslav Chalupa; nikdo podle něho není schopen vysvětlit dopady smlouvy. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) kritiku odmítl a lékaři Plzákovi vzkázal, aby se držel svého kopyta. Některé jeho argumenty označil za „blábol“.

Do kritiků z KSČM se pustil lidovec a ministr kultury Daniel Herman. „Nazval bych doslova chucpe, když předseda komunistické strany tady hovoří o suverenitě České republiky. Předseda strany, která odpovídá za zvací dopis z 21. srpna 1968, kdy okupační vojska Varšavského paktu napadla Československo a naši suverenitu poškodila a zničila. Předseda strany, která z naší země udělala kolonii Sovětského svazu,“ přednesl a sklidil za proslov od části pravicových poslanců potlesk.

Padnou cla

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že konečná podoba dohody odráží české priority v nejvyšší možné míře. Po uplynutí přechodných období se budou průmyslové položky vyvážet bezcelně, u zemědělských a potravinářských komodit odstraní Kanada až 94 procent cel.

Dohoda má začít provizorně fungovat 21. září. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že se na tomto datu dohodl s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Parlament již dříve schválil také druhou z dohod mezi EU a Kanadou, a to dohodu o strategickém partnerství. Tato dohoda upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz.

Podívejte se, co o ochraně NATO řekl Bohuslav Sobotka:

Video Bude nás chránit NATO, nebo EU? Sobotka o evropské bezpečnostní spolupráci - Blesk TV
720p 360p

Doporučujeme
joachimk ( 19. září 2017 22:12 )

To, že sudeťák Herman nemá rád Rusy asi nikoho nepřeqapí.

balika ( 14. září 2017 20:33 )

Opak bude pravdou, povede ke krachu našich malých firem a vzroste nezaměstnanost. Nebuď naivní, že budeme něco vyvážet do Kanady.

ondra.dos ( 14. září 2017 17:31 )

Kdyby komunistům leželi lidé skutečně tak na srdci, pak mi to nejde moc dohromady s protestováním proti dohodě o volném obchodu, která mezi ČR a Kanadou přinese zvýšení obchodní výměny a počtu pracovních příležitostí...

hejhej ( 14. září 2017 12:53 )

cenda48:

poblion ( 14. září 2017 06:56 )

Herman známý fašista blije ve sněmovně a dělá z lidi blbce a část mu to žere. Nenechme si tu roztahovat nácky!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa