Krnáčová v Praze dostane tisíce navíc, Vokřál v Brně zchudne. A Kalousek zuří

Autor: jer, ČTK - 
11. 9. 2017
15:30

Starostové a primátoři si od příštího roku polepší zhruba o 8,5 procenta. Podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, budou vydělávat od 36 500 korun do téměř 95 tisíc korun. Hejtmani a pražský primátor budou dostávat průměrně o téměř 16 procent víc, přijdou si na 109 500 až 120 500 korun. Kabinet úpravy schválil v rámci návrhu vypracovaného ministerstvem vnitra, řekl v pondělí novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vnitro nařízení připravilo kvůli novele zákona o obcích, který začátkem roku schválili zákonodárci. Předpis sjednocuje výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného. Odstraňuje také nerovnováhu v odměňování. Nyní mají starostové stejné peníze, ke kterým dostávají bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikají tak velké rozdíly, které u nejmenších a největších obcí činí až desetitisíce korun měsíčně.

Premiér Sobotka uvedl, že vnitro konzultovalo materiál i se Svazem měst a obcí. Státního rozpočtu se nedotkne, dodal. „Finanční prostředky jsou generovány v rámci rozpočtu měst a obcí. Věc je v pravomoci obce a obec nese náklady, stejně jako kraje u jejich představitelů,“ řekl ministerský předseda.

Video Kalouskův poslanec Pavera: Hypotéky budou jen pro bohaté. A jak jsme na tom se zadlužeností? - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 360p

Nařízení stanovuje jako základ měsíční odměnu pro starosty obcí, v nichž žije do 300 obyvatel. Určuje ho jako 1,3násobek průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za rok 2016, tedy 28 076 Kč. U starosty tak bude plat činit 36 499 korun. Odměny by průměrně měly podle vnitra vzrůst o bezmála pět tisíc, nejvýrazněji u primátorů členěných statutárních měst do 200 tisíc obyvatel.

Pohorší si naopak například brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Vnitro upozorňuje, že pro brněnské, ostravské a plzeňské zastupitele vznikla v současných tabulkách zvláštní kategorie v době, kdy města zajišťovala působnost okresních úřadů pro okresy na svém území.

„Od ledna 2003, po zrušení okresních úřadů, však mají stejnou působnost jako ostatní obce s rozšířenou působností. Jejich výjimečnost opadla, ale výrazně vyšší odměny členům zastupitelstev Brna, Ostravy a Plzně byly zatím ponechány,“ uvádí vnitro. Například členové rady v Brně nyní vydělávají o 46 procent víc než jejich kolegové v Olomouci, Liberci či v Ústí nad Labem, uvádí vnitro.

Na základě koeficientů odměny postupně stoupají v závislosti na počtu obyvatel obcí, měst a krajů. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) bude v roce 2018 vydělávat 120 447 Kč, tedy o 14 505 Kč víc než letos. Hejtmani budou brát minimálně 109 497 Kč, polepší si průměrně zhruba o 15 800 korun. Nejvíc se zlepšení projeví u hejtmanů Libereckého a Karlovarského kraje, u kterých průměrně nárůst činí 19 600 Kč.

Video Ivan Pilný o návrhu rozpočtu - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Místostarostové a náměstci primátorů a hejtmanů budou vydělávat zhruba 88 procent odměny svých šéfů. U členů rad jde zhruba o 80 procent. Částky postupně klesají až po členy zastupitelstev bez dalších funkcí, kteří by měli vydělávat tři procenta měsíční odměny starosty či primátora, v případě krajů pět procent odměny hejtmana.

Ministerstvo vnitra v materiálu uvádí, že více než třetina obcí v Česku spadá do kategorie s méně než 300 obyvateli, přes 77 procent obcí pak nemá víc než 1000 obyvatel. Zastupitelů v obcích, městech, jejich částech a krajích je zhruba 63 000.

Kalousek: Vláda vede politiku rozežraného a neefektivního státu

Pravicová opozice kritizuje státní rozpočet na příští rok v podobě, v jaké ho chystá vládní koalice. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že kabinet vede politiku rozežraného a neefektivního státu. Poslanec Jan Skopeček (ODS) považuje plánovaný schodek rozpočtu ve výši 50 miliard korun za důkaz neschopnosti vládní sestavy využít hospodářský růst ke stabilizaci veřejných financí.

Vláda podle očekávání v pondělí dopoledne jednání o rozpočtu přerušila. Vrátí se k němu za dva týdny, kdy by měla návrh definitivně schválit. Koalice se předtím dohodla na zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním ve veřejném sektoru o deset procent od listopadu letošního roku. Odbory zůstávají zatím ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí růst platů v rámci nařízení.

Kalousek míní, že návrh rozpočtu ještě dozná řadu změn, ale negativní trendy se nezmění. „Spíše se zhorší. Ty trendy jsou jednoznačné. Celkové výdaje státu raketově rostou, výdaje na investice klesají. Rozpočtová politika vlády je politika rozežraného a neefektivního státu, který nemyslí na zítřek,“ uvedl.

Skopeček řekl, že při odpovědném hospodaření státu by na zvýšení platů bylo dost peněz. „Navrženým schodkem ve výši 50 miliard usvědčuje vláda sama sebe z naprosté neschopnosti využít léta slušného hospodářského růstu ke stabilizaci veřejných financí,“ uvedl ekonomický expert ODS v tiskové zprávě.

Poslanec občanských demokratů očekává, že se vláda bude snažit veřejnosti namluvit, že by při menším schodku nemohla státním zaměstnancům a učitelům přidat. „Současná vláda si vybrala bobtnání státu, 30 tisíc nových státních zaměstnanců a minimální pokrok v elektronizaci veřejné správy,“ konstatoval Skopeček.

Doporučujeme
poblion ( 12. září 2017 21:21 )

Kalouskovi se to už z toho pití všechno v hlavě plete. Je to fakt C-.o.-c.-o.T!

sendrazak ( 12. září 2017 10:21 )

To je jako,když to hovado KALOUSEK rychle před volbama dělal vše proto,aby se schválili ty zapráskaný cirkevní restituce !!

salto ( 12. září 2017 10:00 )

zdenekk říkal, že pokud má obě ruce zdravé, ženská mu nesmí přijít ani na oči

salto ( 12. září 2017 09:52 )

A jestli někde náhodou nebyl, tak se tam blízké době chystá

ivoadler ( 12. září 2017 09:43 )

Jako ministr financí musel vědět, co se za ty prachy ze státního rozpočtu pořídí. Jinak stál jako ministr financí za hov no! Když jsem dělal finančního ředitele, tak jsem věděl, na co prachy jdou. Problém je spíš v tom, že Kalousek nemá žádnou praxi s finančním řízením, umí akorát bonmoty.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa