Zeman se na Zemi živitelce rozčílil na Evropskou unii: „Je to zvěrstvo“

Autor: bru/ČTK - 
24. 8. 2017
11:33

Prezident Miloš Zeman zkritizoval Evropskou unii za dotace na snižování výroby mléka. „Je to zvěrstvo,“ řekl dnes při zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Chovatelé krav a prasat měli dostat jako pomoc při snižování cen mléka a vepřového masa peníze od Evropské unie i z českého rozpočtu. Celkem šlo o 559 milionů korun, což schválila i česká vláda. Část peněz jim ale mohla být vyplacena pouze v případě snížení stanovené nadprodukce. Nesměli ale chovy úplně zavřít. Čeští chovatelé tehdy slíbili, že sníží výrobu o 13.700 tun.

„Zdá se mi, že v poslední době Evropská unie, na kterou už tady bylo řečeno několik kritických slov, přikračuje ke krokům, o kterých jsme dosud četli jenom v románech – vyplácí dotace na nevýrobu, nikoliv na výrobu, ale na nevýrobu. Mně to připadá jako naprosté zvěrstvo. Pokud máme vyplácet dotace, tak abychom něco vyrobili, a ne abychom výrobu zastavovali,“ řekl dnes prezident.

Video Zemanová ohlásila dostatek podpisů na petici pro manželovo druhé prezidentské období. - Daniel Hotový
1080p 720p 360p

Na druhou stranu se podle něj stát snaží podporovat větší export mimo země Evropské unie, jako příklad uvedl kontrakt na sušené mléko mezi Čínou a jihočeskou Madetou. „Na jedné straně usilujeme o rozšíření odbytu a na druhé straně někdy dotacemi brzdíme vlastní výrobu,“ dodal Zeman.

Dotace měly snížit evropskou nadprodukci mléka, Evropská komise tehdy doufala, že se tak alespoň částečně zvýší výkupní ceny mléka, které tehdy zemědělci prodávali pod výrobními náklady.

Na českobudějovickém výstavišti dnes začal 44. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Počet vystavovatelů letos vzrostl o čtyřicítku zhruba na 550. Jde o největší zemědělskou výstavu, každoročně se na novinky ze světa kombajnů, traktorů, potravinářství i myslivosti přijde podívat na 100.000 lidí.

Doporučujeme
ivoadler ( 24. srpna 2017 19:44 )

Proč to nepřiznat? My se máme se ženou rádi.

jorka ( 24. srpna 2017 18:43 )

Milouš Prasečí hlava vypadá na té fotce typicky jak ho všichni známe, prostě jako vyoraná myš. Je to prostě směšná figurka, která to má už za pár.

jorka ( 24. srpna 2017 18:29 )

A ted to samé napiš jako allahakbar a repelos. A zkurvysynu koukej sebou hodit, aby páníček nemusel čekat.

jorka ( 24. srpna 2017 18:25 )

Kundonoši 500 a zkurvysynu, co tady na netu smrdíš, zalez do svého chlívku a neotravuj.

jorka ( 24. srpna 2017 18:22 )

A většině lidí jr zase na blití z těch hajzlů soudruha STBáka Koblihy Bureše a exsoudruha Milouše Prasečí hlavy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa