Babiš s Faltýnkem půjdou na kobereček koncem srpna. Huml se bojí spisu

Andrej Babiš (vpravo) a Jaroslav Faltýnek (vlevo) čelí trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo.
Autor: Zuzana Štíchová - 
18. 8. 2017
11:14

Mandátový a imunitní výbor v pátek poprvé řešil, zda by Sněmovna měla vydat poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO). O zbavení imunity požádala minulý týden policie. Exministr financí chce žádost vidět, to ale musí povolit státní zastupitelství. Především kvůli Faltýnkově dovolené pak půjdou oba politici před výbor až 30. srpna. Výbor předvolá také dozorujícího státního zástupce nebo policejního vyšetřovatele. Chce vidět i trestní spis. Toho se obává Stanislav Huml (ČSSD), spis bude podle něj velmi obsáhlý. Podle předsedkyně výboru Miroslavy Němcové (ODS) by se ale vše mělo stihnout do začátku schůze, tedy do 5. září.

„Dnešní jednání bude čistě procedurální, na výboru se určí zpravodajové, dohodne se termín dalšího jednání, na kdy budou pozváni kolegové Babiš a Faltýnek, a zpravodajové si případně řeknou nějaké požadavky z hlediska té samotné žádosti,“ popsal jednání před jeho začátkem místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09). Zároveň znovu zopakoval, že pokud chce Babiš žádost vidět, musí se obrátit na dozorové státní zastupitelství.

Projednávání se protáhne mimo jiné kvůli druhému z aktérů – Jaroslavu Faltýnkovi. Ten vzkázal, že má zaplacenou dovolenou, a požádal o termín až v týdnu od 28. srpna. Tomu se výbor rozhodl vyhovět. Oba politici půjdou „na kobereček“ 30. srpna v 15 hodin.

Pozvali jsme také vyšetřovatele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, také zástupce Městského státního zastupitelství v Praze. Děláme to tak obvykle. Není to výjimka. Ten návrh padl a byl jednomyslně přijat,“ informovala novináře po jednání předsedkyně výboru Miroslava Němcová. 

„Jsme vázáni jediným termínem, a to je termín nejbližší nadcházející schůze. Nemusí rozhodnout první den, ale v průběhu té schůze by měla Sněmovna rozhodnout. Počítám s tím, že mandátový a imunitní výbor udělá všechno pro to, aby svá jednání uzavřel a mohl dát návrh doporučení už v den jejího zahájení,“ doplnila poslankyně ODS.

Vše se odvíjí od toho, zda se státní orgány rozhodnou nám zpřístupnit spis. Protože ten nemusí být jednoduchý, ale na druhou stranu si tím nemusíme zas až tak zkomplikovat život, protože naší úlohou není prověřovat důkazy, nás zajímá jediná rovina – politické imunity. Tedy zda se na tento případ vztahuje politická imunita. Jestli lze z něčeho dedukovat, že ten případ by mohl být připravován účelně,“ poznamenal k dalšímu vývoji jeden ze zpravodajů žádosti Jiří Dolejš (KSČM).

Druhým zpravodajem se stal sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml. Ten mluvil po jednání o obstrukcích. O spis tak zřejmě požádal někdo z poslanců hnutí ANO. „Jak to na mě působí? Trošku jako obstrukce ano. Ta žádost policie je poměrně podrobná,“ řekl. „Je to dobře zpracovaná žádost, a když si vezmete načasování, pravda, je to před volbami, ale ony jsou pořád nějaké. Zadruhé rok a půl na prošetření takového trestního oznámení, to je přiměřená doba,“ doplnil Huml.

Video Poslanec Stanislav Huml (ČSSD) o prvním jednání imunitního výboru, který řeší vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. - Blesk / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Spisu se pak obává vzhledem k jeho rozsahu. „Už nyní se bojím, že nám ho dají. Ve finále se můžeme dostat do časové tísně. Nebude to žádná žiletka. Bude to spis, který bude mít hodně listů. Vím, že nebudu mít žádné volno,“ povzdechl si.

A jak se k jednání postavil jeden z členů hnutí ANO? Po několika minutách zapomněl, kdo navrhl, aby si výbor vyžádal trestní spis, který zřejmě nebude krátkým čtením:

Video Poslanec ANO František Petrtýl si nepamatuje, kdo před několika desítkami minut navrhl požádat o spis.  - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 360p

Policie žádá o vydání šéfa hnutí ANO a jeho pravé ruky kvůli možnému dotačnímu podvodu souvisejícímu s ekofarmou Čapí hnízdo. Ta byla vyčleněna z holdingu Agrofert, následně získala dotace pro malé a střední firmy. Později se do holdingu vrátila. V době čerpání dotací vlastnili ekofarmu Babišův švagr a dvě dospělé děti.

Video Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému - politickém i mediálním. - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
poblion ( 20. srpna 2017 16:52 )

Důvod likvidace Babiše: Andrej Babiš se před několika málo dny vyslovil k tomu, aby těžba mamutích zásob lithia v severočeském Cínovci za bezmála 6 bilionů korun zůstala v dikci a v rukách českého státu [2]. ČSSD na to reagovala slovy, že s tím nesouhlasí, že státní podnik Diamo prý nemá technologické kapacity pro takovou těžbu, a proto bude lepší přenechat těžbu soukromé firmě, a to klidně i ze zahraničí. Stejný pohled sdílí i TOP09. Náhoda? Sbližování názorů ČSSD a TOP09 do případné koalice proti Babišovi po volbách?

krakonos500 ( 19. srpna 2017 16:09 )

Ti predpovedel lekar? Tak to te litujem a uz ti nebudem nadavat,jako tvoje sestricky a zrizenci.

partyzanka.michel ( 19. srpna 2017 15:42 )

kretenos500 uklidni se kretene , máš to za pár smraďochu.

krakonos500 ( 19. srpna 2017 15:38 )

Kdopak te zase nacapal a smeje se ti,dobytku?

zdenekk ( 19. srpna 2017 15:35 )

Andrejko v base budeš mezi svými Rath,Dalík, třeba se vrátí Krejčíř a Volf.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa