Chci vidět žádost o vydání za Čapí hnízdo, žádá Babiš. Asi na špatné adrese

Autor: ČTK, zst - 
17. 8. 2017
18:50

Předseda vládního hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš požádal mandátní a imunitní výbor Sněmovny, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání. Až potom se ke kauze Čapí hnízdo vyjádří, řekl ve čtvrtek. Přístup k žádosti ale zřejmě může povolit jen státní zastupitelství, nikoliv Sněmovna.

Policie chce Babiše a dalšího poslance ANO Jaroslava Faltýnka obvinit kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš označil policejní žádost už dřív za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Ve čtvrtek prohlásil, že je vylhaná.

„Dnes můj právní zástupce požádal paní (Miroslavu) Němcovou (ODS), aby nám dala ten papír od policie k dispozici, když už ho média citují a my ho nemáme. Já vlastně nevím, k čemu se mám vyjadřovat,“ řekl Babiš.

Jenže podle místopředsedy imunitního výboru Martina Plíška (TOP 09) to může umožnit jen státní zastupitelství. „Může dát souhlas, myslím, státní zástupce, aby se s tím seznámil. Když si o to požádá ten konkrétní poslanec. V případě poslanců Borky a Novotného se tak stalo,“ připomněl Plíšek pro Blesk.cz už před několika dny, kdy se stejnou reakcí oháněl Faltýnek.

Sněmovna dostala od policie žádost o vydání Babiše a Faltýnka minulý týden. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne žádostí zabývat v pátek. O vydání či nevydání pak rozhodne Sněmovna na zářijové schůzi. Babiše chce policie podle médií stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Babiš opakovaně kritizuje policii

Babiš znovu zopakoval kritiku policie. Případ podle něj dostal přidělený policista (Pavel Nevtípil), který je „velice kontroverzní“ a který se „podílel na odcizení firmy Neograph pana (Vladimíra) Sitty“. Žádost o vydání podle něj byla načasována tak, aby ovlivnila volby. „Pro mě je to Kubiceho zpráva číslo dvě. Tradiční strany nemají co říct, tak mluví o Čapím hnízdě až do voleb,“ řekl.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se již v pondělí proti obvinění z politické manipulace ohradil. Odmítl, že by byla žádost načasována tak, aby ovlivnila podzimní volby. Postavil se i za vyšetřovatele Nevtípila. Trojánek také připomněl, že kauzu dozoruje městské státní zastupitelství.

Babiš se zatím nechce nijak vyjadřovat k pátečnímu jednání sněmovního výboru, který by měl navrhnout jeho zbavení imunity. „Počkejme si na to, co řeknou. Já bych rád věděl, co policie vlastně požaduje,“ řekl Babiš.

Video Čapí hnízdo jako klec pro Babiše: Právníci našli cestu, jak mu zavařit! - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička, David Vaníček
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš údajně byl na policii 23. července a byl prý označen za svědka. „Pokud za deset dní zjistili, že jsem hlavní organizátor, tak se tomu musím smát, je to totální blábol,“ poznamenal. Odmítl, že by z politiky odešel. „Takovou radost bych jim neudělal, celá kauza je jenom o politice. Myslím, že lidé nejsou hloupí a vidí to načasování,“ řekl.

Pokud hnutí ANO při volbách neuspěje, neuspěje podle něj už nikdo nikdy. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl Babiš.

Bývalý ministr financí a předseda poslanců hnutí čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku předloňska. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Loni Babiš řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Doporučujeme
Milann ( 18. srpna 2017 19:55 )

rego: asi dost,a co ti vadí debile,nebo jsi také politruk.

Milann ( 18. srpna 2017 19:52 )

Kolik bereš?

Milann ( 18. srpna 2017 13:40 )

Sem to přímo nepatří, ale měli by jsme si dát pozor na určité zprávy třeba příkladem ze Seznamu,novinek a dalších.dělají to nenápadně napíší negativní zprávu nějakého podplaceného politruka ale diskuzi k tomu neumožní takto manipulují s názory lidí aby nebylo vidět co si o tom myslí.

tomik007 ( 18. srpna 2017 12:34 )

MYSLIM ze to je nejhorsi projekt co vymyslel

marmat ( 18. srpna 2017 10:11 )

DNESKA SE TU SEŠLA PARTIČKA...vynechme zdenka 43- vymyká se dětem okolo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa