Vydání Babiše za Čapí hnízdo poprvé ve Sněmovně, Chovanec prolomí mlčení

Autor: Tomáš Belica, Slávka Červená, zst - 
18. 8. 2017
05:02

Vůbec poprvé se bude sněmovní mandátový a imunitní výbor v pátek zabývat žádostí policie o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka (ANO). Jde o přidělení dotací Babišově farmě Čapí hnízdo, kde se mimo jiné ženil. Na „výslechy“ obou politiků ale zatím nedojde. Vyjasní se však, kdy to bude i kdo ze členů výboru bude mít obě žádosti na starost. Podle jeho místopředsedy Martina Plíška (TOP 09) by to neměli být poslanci za ANO, nebude to ale zřejmě ani on sám.

Sněmovna bude o vydání obou politiků na nejbližší schůzi rozhodovat, ať už jednání výboru dopadnou jakkoliv.

Něco tady nehraje. Jeden z úhlavních nepřátel Andreje Babiše (ANO), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), obvykle nevynechá příležitost okomentovat průšvihy exkolegy z vlády. Jenže k záměru stíhat ho kvůli Čapímu hnízdu dosud ani muk. Mlčení prolomil až teď pro Blesk.

„Je to celé zmanipulované, trestní stíhání potřebovali načasovat před volbami, ve kterých jde o všechno,“ reagoval Babiš na žádost policie o vydání jeho a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Ta minulý týden dorazila do Sněmovny a v pátek se jí mandátový a imunitní výboru začne zabývat. Ministr Chovanec však překvapivě nejaktuálnější Babišův problém nekomentoval, ani slovem nebránil policii, což je velký rozdíl například oproti boji kolem reorganizace policie.

Proč Chovanec mlčí?

Podle politologa Lukáše Jelínka však dobře dělá. „Kdyby se k tomu vyjádřil, mohl by si naběhnout na vidle. Nahrál by jeho podezření, že jde o politickou věc,“ říká Jelínek. Sám Chovanec tvrdí, že není s obsahem policejní žádosti obeznámen.

„Komentoval bych tak spekulace a to nechci,“ řekl Blesku s tím, že k případu se blíže ještě vyjádří, až sněmovní výbor zaujme k Babišovi s Faltýnkem stanovisko. To se ale tento týden nestane, stejně jako se ještě nebudou mít šanci Babiš s Faltýnkem obhajovat. Jejich „výslechy“ by měli přijít na příštím jednání výboru.

Video Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému - politickém i mediálním. - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Policii věří

Chovanec se také vyjádřil k tomu, proč se nepostavil za vyšetřovatele, kteří podle Babiše pracují na objednávku. „Obecně si myslím, že policie v ČR takto účelové kauzy nerozjíždí,“ řekl ministr Blesku.

Policie chce Babiše a Faltýnka stíhat kvůli dotačnímu podvodu a poškozování finančních zájmů EU, za což by v případě odsouzení mohli dostat až 10 let vězení. Tvrdí také, že i Babišovi příbuzní účelově kouzlili s akciemi, aby skryli, kdo Čapí hnízdo vlastní, a farma tak dosáhla na 50milionovou evropskou dotaci. „Co bych z toho měl, když jsme k těm 50 přidali přes 900 milionů?,“ řekl Babiš Aktuálně.cz.

Co se bude dít?

Sněmovní mandátový a imunitní výbor určí zpravodaje, kteří k policejní žádosti vypracují zprávu. Babiš s Faltýnkem budou pozváni na druhé jednání a je jen na nich, zda dorazí a budou se chtít obhajovat. Jak Blesku řekla šéfka výboru Miroslava Němcová (ODS), druhé jednání by mělo proběhnout do týdne od prvního. Členové výboru pak zaujmou stanovisko k vydání. O tom bude hlasovat celá Sněmovna na další schůzi, jež začne 5. září.

Podle Plíška musí Sněmovna o vydání hlasovat na nejbližší schůzi, i kdyby výbor k žádosti nepřijal žádné stanovisko (třeba kvůli obstrukcím). Poslanci ale oficiálně nemají možnost do žádosti policie nahlédnout, a hlasovali by tak „naslepo“. Tuto pravomoc mají jen členové výboru.

Jak to může dopadnout?

Existují dva názory, co by se dělo v případě vydání Babiše s Faltýnkem, pokud by v podzimních volbách obhájili mandáty. Podle jednoho by policie musela žádat Sněmovnu o vydání poslanců znovu a opět by se hlasovalo. Podle druhého názoru platí, že jednou vydaného poslance lze stíhat. Oba politici podají zřejmě proti obvinění stížnost.

Doporučujeme
poblion ( 20. srpna 2017 16:53 )

Důvod likvidace Babiše: Andrej Babiš se před několika málo dny vyslovil k tomu, aby těžba mamutích zásob lithia v severočeském Cínovci za bezmála 6 bilionů korun zůstala v dikci a v rukách českého státu [2]. ČSSD na to reagovala slovy, že s tím nesouhlasí, že státní podnik Diamo prý nemá technologické kapacity pro takovou těžbu, a proto bude lepší přenechat těžbu soukromé firmě, a to klidně i ze zahraničí. Stejný pohled sdílí i TOP09. Náhoda? Sbližování názorů ČSSD a TOP09 do případné koalice proti Babišovi po volbách?

hejhej ( 19. srpna 2017 09:32 )

tramping: Kam se hrabe Babiš na zloděje z ODS, TOP09, KDUČSL a ČSSD. Dluh za jejich vlád : Diag Human: obstavené účty ve 24 klíčových bankách - exekuční výměr ve výši 13 milard + bonusy v desítkách milionů pro právníky - kamarády. Sobotka nás " zapomíná" informovat. A co OKD - ulité miliony , ČSSD dluh Alternovi.

partyzanka.michel ( 18. srpna 2017 21:37 )

Z Hlohovce.

tomik007 ( 18. srpna 2017 20:19 )

nejspis slovákofarma

tomik007 ( 18. srpna 2017 20:15 )

ANO - no akosi si zabudol vytisknut ucztenku za hento ptaczie hniazdo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa