Srp chce po Sobotkovi důkaz, že donášel StB. Jinak ho zažaluje

Autor: base, ČTK - 
17. 8. 2017
12:02

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp požaduje, aby premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doložil jeho styky se Státní bezpečností (StB), kvůli kterým ho odmítl jmenovat do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Novinářům ve čtvrtek Srp řekl, že jinak podá žalobu. Kritizuje i středeční rozhodnutí Senátu nehlasovat o tom, aby se Srp stal členem rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) kvůli členství v předlistopadově komunistické straně. Podle Srpa je nesmysl vztahovat zákonnou úpravu na komunisty z období Pražského jara.

Sobotka v lednu odmítl kontrasignovat návrh prezidenta Miloše Zemana, aby se Srp stal členem komise. Odůvodnil to tím, že Srp v letech 1979 až 1982 poskytoval informace Státní bezpečnosti a na desítkách schůzek je předával. „Jsem si vědom toho, že pan Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel StB,“ řekl tehdy Sobotka.

Srp ve čtvrtek řekl, že na písemné doložení premiérových tvrzení čeká už přes půl roku. „Urgoval jsem minulý pátek. Nedojde-li k prokazatelným písemným dokumentům, podám na občana Sobotku žalobu,“ řekl Srp, zakladatel Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací.

Při rozhodování o nominaci Srpa do ÚSTR vzal ve středu Senát na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen KSČ nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O nominaci tak horní komora ani nehlasovala. Srp, kterého navrhl Zeman navzdory informaci v jeho čestném prohlášení, uvedl, že si na členství v KSČ nevzpomíná.

Ve čtvrtek Srp uvedl, že vztahovat požadavky na komunisty z období Pražského jara je nesmysl. „Záleží, kdo ten zákon posuzuje. Ten zákon a celý lustrační zákon je nesmyslný, používá se jen k vyřizování účtů,“ řekl. Ostře kritizoval senátory, kteří posuzovali jeho nominaci ve volební komisi.

V dubnu v Senátu neuspěla ve dvou kolech volby ani spisovatelka Lenka Procházková, která Srpa na čtvrteční tiskové konferenci podpořila. Nominaci provázela kritika jejích současných postojů, mimo jiné od pracovníků ÚSTR. Poukazovali na to, že spisovatelka s hodnocením minulosti nakládá ideologicky a používá propagandistický a demagogický styl. Procházková to odmítla. Podle Srpa vedl senátory k odmítnutí obou nominací odpor k Zemanovi. „Oni nás neznají, my je také ne. Nikdo se na nás nepřišel podívat, nejde o nás dva, ale o prezidenta,“ řekl.

Srpovo jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, takzvaných Cibulkových seznamech. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně a že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.

Podívejte se na video s fotkami z 21. srpna 1968:

Video Vzpomínky na 21. srpen 1968 - Martin Bartkovský
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zdenek43 ( 18. srpna 2017 00:00 )

"Kuzmo" Marian Kuś neprokázal, že byl evidován u StB neprávem.....Podnikatel a zastupitel z Českého Těšína Marian Kuś definitivně neprokázal, že by se dostal neoprávněně na seznam spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. Kuś neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti zamítnutí jeho žaloby na určení, že ho ministerstvo vnitra eviduje neprávem. Nejvyšší soud označil jeho dovolání na nepřípustné......Minulost dostihla bývalého člena Ústředního výkonného výboru ČSSD a bývalého místostarostu Českého Těšína Mariana Kuśe v roce 2004, když se před krajskými volbami prokazoval vedení strany negativním lustračním osvědčením. +++ Agenti StB mohli získat negativní osvědčení - vzít jim ho nelze Nelze vyloučit, že v Česku pracují ve státní správě nebo samosprávě vysocí úředníci, které jako bývalé agenty komunistické Státní bezpečnosti (St vede ministerstvo vnitra ve svých seznamech. Negativní lustrační osvědčení, nutné k výkonu vedoucích funkcí ve státní správě nebo samosprávě, totiž mohli obdržet v době, kdy v seznamech chyběli. Odebrat jim ho ale již nelze. .......vedoucího oddělení na československém federálním ministerstvu zahraničních věcí Václava Svatka. Přes deset let Svatek vlastní negativní lustrační osvědčení. Podle něj nikdy nebyl evidován jako agent StB. Přesto však figuruje na seznamech jejích agentů, které zveřejnilo ministerstvo vnitra. „Svatka jsme mezi agenty StB zanesli až v letech 1997 až 1998, kdy vznikala nejúplnější databáze,“ konstatoval Frolík. Podle něj nemuselo jít o jediný případ, kdy se bývalý agent StB ocitl na seznamech až poté, co obdržel negativní lustrační osvědčení.......

zdenek43 ( 17. srpna 2017 23:53 )

písničkářem Jaroslav H u t k a obvinil Srpa, že udával Státní bezpečnosti...... Písničkář Jaroslav Hutka, který opakovaně obvinil předsedu Jazzové sekce a někdejšího disidenta Karla Srpa z udavačství....... /// Srpovi advokáti předkládají, je pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze ze 13. prosince 2000, který, jak zmiňuje žaloba, jasně konstatoval, že Srp „byl neoprávněně evidován v materiálech Státní bezpečnosti jako rezident, agent, držitel propůjčeného bytu, držitel konspiračního bytu, informátor nebo ideový spolupracovník Státní bezpečnosti“, uvádí se/// p r i k l a d jak to chodi v CR......Strakonický tajemník má problém, podle nového osvědčení spolupracoval s StB 22. června 2017 Tajemník strakonické radnice Vladimír Stroner má pozitivní lustrační osvědčení ministerstva vnitra. Stroner ale tvrdí, že s komunistickou Státní bezpečností nikdy nespolupracoval. V roce 1993 předložil negativní lustrační osvědčení Podmínkou výběrového řízení na pozici tajemníka strakonické radnice bylo mimo jiné právě předložení lustračního osvědčení. Vladimír Stroner předložil negativní osvědčení z roku 1993. „Vysvětluji si to tak, že tehdy ještě nebyly registry zpracovány kompletně. Pak je ale otázka, kolik lidí takto šlo do funkce s čistým štítem,“ a dalsiiiiiii a dalsi.............

drakulina ( 17. srpna 2017 15:12 )

Tak je to správné, zavřít toho plešouna, co vykradl OKD, až zčerná....

MarkusHermann ( 17. srpna 2017 14:51 )

Havel?

amaea ( 17. srpna 2017 14:14 )

Ten hnusnej práskač by měl už konečně dostat pořádně přes držku

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa