Zeman dostal „hůl na budoucího premiéra“, hejtmany z ČSSD utajený dárek namíchl

Autor: zzu,ČTK - 
12. 8. 2017
19:35

Nevšední dárek pro prezidenta rozkmotřil Asociaci hejtmanů ČR. Miloš Zeman ve čtvrtek dostal „hůl na nového premiéra,“ která připomněla vládní krizi a hradní frašku s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zatímco podle některých hejtmanů jde o „vtípek“, další o dárku neměli ponětí a distancují se od něj. S informací přišel v sobotu web Aktuálně.cz.

Dárek Zemanovi předala předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) na setkání v Lánech. Podle serveru Aktuálně.cz se nápad nelíbil například plzeňskému hejtmanovi Josefu Bernardovi (ČSSD). „Nepovažuji to za dobrý vtip,“ uvedl.

O dárku nevěděl ani pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). My jsme s ním byli seznámeni až bezprostředně před setkáním s panem prezidentem. „Z mého pohledu je to kontroverzní, protože na jedné straně je to zdravotnická pomůcka, druhá věc je, že to navazuje na chování, které z mého pohledu nebylo úplně košer,“ uvedl pardubický hejtman.

Video Moment potupy: Sobotka mluvil, Zeman odešel v půlce věty - Jan Jedlička

Vybrat dárek by bylo těžké

Podle Netolického nemá smysl situaci dramatizovat a je lepší vzít to s humorem a nadhledem. Zároveň ale tvrdí, že by se o dárcích, které jsou udělované za všechny hejtmany, mělo diskutovat.

Vildumetzová uvedla, že by bylo domlouvání o formě dárku těžké. Hlavní podle ní je, že pan prezident měl z hůlky radost.

Hůl ovšem odkazuje na květnovou krizi vlády. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl s prezidentem na hradě konzultovat aktuální situaci, Zeman na premiéra ale namířil hůl s tím, že si má správně nastavit mikrofon, do kterého hovoří. Prezident nakonec od novinářů odešel sám, Sobotka přitom dál mluvil.

Zeman přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka v sobotu vzkázal, že premiérem jmenuje vítěze říjnových voleb. Reagoval tak na žádost policie, aby Sněmovna vydala k vyšetřování poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) kvůli případu dotace na vybudování farmy Čapí hnízdo. Hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou, výrazně vede v posledních předvolebních průzkumech.

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska Zeman ale v minulosti kvůli případným obviněním vládu jmenovat nechtěl a mění postoj podle toho, jak se to hodí jemu a jeho spojencům. Premiér Sobotka později na Twitteru uvedl, že volby tak musí vyhrát ČSSD, aby Zeman musel se „skřípěním zubů“ jmenovat premiérem volebního lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka.

Doporučujeme
joudajoudovy ( 14. srpna 2017 12:13 )

sobotka, kalousek, fiala, belobradek, filip, stropnicky ml., okamura, gazdik, bartos, budoucim premierem nebudou.... a sobotka se odrovnal sam. vyposteno, rozpusteno a ekologicky odstraneno....

rego ( 13. srpna 2017 22:13 )

kalina107: Bojíš se až se-reš strachy, hroudo. Tak příště nemachruj, odpade!

zdenekk ( 13. srpna 2017 16:42 )

rego.

kalina107 ( 13. srpna 2017 15:57 )

neopruzuj mrzáku , seš trapný

rego ( 13. srpna 2017 15:47 )

Nezadat: Mrákoto, nemohl bys v rámci "dobré noci" raději chcípnout?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud