Jurečka mával šizenými rybími prsty v Bruselu: Přestane být Česko popelnicí EU?

Autor: zst - 
17. 7. 2017
20:30

Až do Bruselu se dostal průzkum českého ministerstva zemědělství ohledně dvojí kvality potravin. Marian Jurečka (KDU-ČSL) ho představil na radě příslušných ministrů a získal podporu dalších států, a to včetně organizace celounijního průzkumu. Evropská komise slíbila problém řešit. Jurečka vyrazil do Bruselu podle předchozího vyjádření i s krabičkami rozdílných rybích prstů, v Česku byl stejný produkt stejného výrobce ošizen. Prý chtěl být názorný.

Výsledky našeho průzkumu jasně prokázaly, že některé produkty, které jsou na první pohled stejné, se ve složení zásadně liší. Tím dochází k diskriminaci části spotřebitelů, není možné, aby zákazník v jedné zemi dostal ve stejném obalu horší zboží než jinde. Komisi jsem proto vyzval, aby situaci neodkladně řešila,“ řekl ministr zemědělství.

Jurečka se tak snažil zatlačit na změnu unijní legislativy, která je podle něj jedinou cestou. Změna českých zákonů by se totiž týkala pouze výrobců v České republice, většina problematických potravin je přitom dovážená.

Řada členských států v návaznosti na představené výsledky iniciativu ČR včetně jednotného průzkumu na úrovni celé EU podpořila. Komise přislíbila, že se touto problematikou bude i nadále zabývat a ministry bude informovat o svých zjištěních.

Jurečkův rezort zorganizoval průzkum, ve kterém porovnal stejné výrobky z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska. Nejhůř dopadl kromě rybích prstů Iglo také dlouhodobě problematický lunchmeat Tulip. Ten český byl plný separátu, zato německý obsahoval vepřové maso.

Ministr zemědělství avizoval, že argumentovat nebude jen právy tuzemských obyvatel, ale také turistů. „Týká se to obráceně také občanů těchto států, kteří přijedou do jiného členského státu a očekávají nějakou kvalitu,“ řekl novinářům minulý týden poté, co představil výsledky průzkumu.

„Ten problém tady je a nemůžeme se tvářit, že spotřebitel si to má přečíst,“ dodal s tím, že chce podobnému testu podrobit také třeba dětskou výživu. Podívejte se na rozhovor s ministrem zemědělství:

Video Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní? - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
1080p 720p 360p

Průzkum otestoval celkem 21 výrobků, hned 17 z nich mělo jiné složení.

Skepticky se k problematice stavělo Německo, Jurečka se proto se svým německým protějškem podle České televize extra sešel a částečně ho přesvědčil. Německo se obává omezování svobody podnikání a volného pohybu zboží.

Nezazněl už žádný argument, který by říkal ‚není to problém‘. Všichni řekli buď ‚ano, je to problém naší země‘, nebo z jiných států řekli, že je to problém, který nějaká část Evropy má,“ komentoval jednání také Jurečka pro Českou televizi a Český rozhlas.

„Informovala jsem je, že sbíráme důkazy o konkrétních případech prodeje nebo výroby ošizených výrobků,“ doplnila eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová.

Doporučujeme
sichlhamr ( 18. července 2017 14:10 )

Necti zpravy ze Sovetskeho svazu,budes inteligentnejsi tupohlave 104!

sichlhamr ( 18. července 2017 14:06 )

Je to osel.Kazdy si prece muze precist co kupuje.Zvednou mu ceny,a pracujici lid bude rad.

Nezadat ( 18. července 2017 08:45 )

Deebilní strana co se paktuje ze sudeťákama. http://aeronet.cz/news/soud-v-mnichove-zrusil-zmeny-stanov-sudetonemeckeho-landsmanca ftu-kterymi-se-puvodne-sdruzeni-vzdavalo-majetkovych-naroku-v-cr-lisabon-a-nemecke-zakony-neosefujes -prvni-naroky-lze

Nezadat ( 18. července 2017 08:28 )

Brzo,co ***s dělal 3,5 roku před tím??Teď před volbami se může přetrhnout,jelikož ví,že to tak zůstane i na dále.

tomik007 ( 18. července 2017 02:01 )

JURCZKA je neco mezi Mlynarzem a Forejtem

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa