Výsledky našeho průzkumu jasně prokázaly, že některé produkty, které jsou na první pohled stejné, se ve složení zásadně liší. Tím dochází k diskriminaci části spotřebitelů, není možné, aby zákazník v jedné zemi dostal ve stejném obalu horší zboží než jinde. Komisi jsem proto vyzval, aby situaci neodkladně řešila,“ řekl ministr zemědělství.

Jurečka se tak snažil zatlačit na změnu unijní legislativy, která je podle něj jedinou cestou. Změna českých zákonů by se totiž týkala pouze výrobců v České republice, většina problematických potravin je přitom dovážená.

Řada členských států v návaznosti na představené výsledky iniciativu ČR včetně jednotného průzkumu na úrovni celé EU podpořila. Komise přislíbila, že se touto problematikou bude i nadále zabývat a ministry bude informovat o svých zjištěních.

Jurečkův rezort zorganizoval průzkum, ve kterém porovnal stejné výrobky z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska. Nejhůř dopadl kromě rybích prstů Iglo také dlouhodobě problematický lunchmeat Tulip. Ten český byl plný separátu, zato německý obsahoval vepřové maso.

Ministr zemědělství avizoval, že argumentovat nebude jen právy tuzemských obyvatel, ale také turistů. „Týká se to obráceně také občanů těchto států, kteří přijedou do jiného členského státu a očekávají nějakou kvalitu,“ řekl novinářům minulý týden poté, co představil výsledky průzkumu.

„Ten problém tady je a nemůžeme se tvářit, že spotřebitel si to má přečíst,“ dodal s tím, že chce podobnému testu podrobit také třeba dětskou výživu. Podívejte se na rozhovor s ministrem zemědělství:

Video
délka: 02:08

Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní? Zuzana Štíchová, Petr Soukup

Průzkum otestoval celkem 21 výrobků, hned 17 z nich mělo jiné složení.

Skepticky se k problematice stavělo Německo, Jurečka se proto se svým německým protějškem podle České televize extra sešel a částečně ho přesvědčil. Německo se obává omezování svobody podnikání a volného pohybu zboží.

Nezazněl už žádný argument, který by říkal ‚není to problém‘. Všichni řekli buď ‚ano, je to problém naší země‘, nebo z jiných států řekli, že je to problém, který nějaká část Evropy má,“ komentoval jednání také Jurečka pro Českou televizi a Český rozhlas.

„Informovala jsem je, že sbíráme důkazy o konkrétních případech prodeje nebo výroby ošizených výrobků,“ doplnila eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová.

Fotogalerie
12 fotografií