Neznámá česká firma bude za miliardy stavět v Kyrgyzstánu. Pomohl jí Mynář

Autor: jer, ČTK - 
16. 7. 2017
20:00

Za zájmy české společnosti Liglass Trading CZ, která má v Kyrgyzstánu postavit a provozovat hydroelektrárny, se přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář. „Slovíčko“ ztratil u svého protějšku Sapara Isakova. Uvedl to v neděli web Neovlivní.cz, který má k dispozici jeho dopis. Podle webu Aktuálně.cz není firma v Česku v oboru známá a nehlásí se k ní ani ministerstva zahraničí a průmyslu. Podnik s obratem stovek tisíc korun má mít na starosti projekt za miliardy korun.

„Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem,“ uvádí se podle Neovlivní.cz mimo jiné v Mynářově dopise Isakovovi.

Mynář intervenci webu potvrdil. Uvedl, že napsáním dopisu se snažil vyjít vstříc firmě, která je česká a má šanci získat zakázku v zahraničí. Současně ale vyloučil, že by měl z věci jakýkoli prospěch. „Se zástupci společnosti jsem nikdy ani nemluvil. Obrátili se na mě písemně, zda jim jsem schopen pomoci. Sepsal jsem dopis, kterých jsem za svoje působení na Hradě napsal asi dvacet,“ řekl Mynář.

Kancléřův doporučující dopis podle Aktuálně.cz viděl i český honorární konzul v Biškeku, podnikatel Marat Džanbajev. O Liglassu se dozvěděl na začátku letoška, když se na něj začali obracet lidé z kyrgyzské vlády s prosbou o více informací o firmě.

„Ukázali mi doporučující dopis, který na firmu napsal pan Mynář z prezidentské kanceláře,“ uvedl. „Před měsícem jsme s českou velvyslankyní v Astaně zorganizovali schůzku obou prezidentů (Miloše) Zemana a (Almazbeka) Atambajeva na zahájení Expa a byl jsem přítomen na jednání prezidentů ohledně vstupu firmy Liglass,“ doplnil konzul.

Liglass Trading sídlící nedaleko Železného Brodu dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu podepsal počátkem týdne za přítomnosti prezidenta Atambajeva. Podle serveru HydroWorld.com se týká elektráren Akbulun a Naryn 1 a zahrnuje i výstavbu deseti menších jednotek pro výrobu elektřiny z vodních zdrojů.

Elektrárny za miliardy

Česká firma má vynaložit zhruba 37 milionů dolarů (téměř 850 milionů Kč) na koupi podílu ruské firmy RusGidro ve společnosti ZAO Verchně-narynskije GES, která má projekt na starosti. Náklady na výstavbu elektráren se původně odhadovaly na 400 až 700 milionů dolarů (zhruba devět až 16 miliard Kč).

Liglass podle Aktuálně.cz ale nic podobného dosud nedělal, podle posledních dostupných údajů vykázal v roce 2014 tržby 345 000 korun a ztrátu milion korun. Česká exportní banka a pojišťovna EGAP žádnou žádost o úvěr zatím neregistrují.

S prezidentem v Lánech: Co řekl Miloš Zeman o svém kancléři?

Video S prezidentem v Lánech - Vratislav Mynář - Blesk
720p 480p 360p 240p

Překvapený ministr i CzechTrade

Petr Jurčík z kazašské kanceláře CzechTrade, která v regionu českým firmám s byznysem pomáhá, o firmě slyšel poprvé až před třemi týdny. „Přes nás ten obchod nešel,“ řekl Hospodářským novinám. „My jsme v tomto aktivní nebyli, pokud mám správné informace,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). O firmě poprvé slyšel až nyní.

Hradní poradce pro energetiku Martin Nejedlý pro Aktuálně.cz potvrdil, že česká strana projekt prezentovala při návštěvě světové výstavy Expo v Kazachstánu. „Prezident (Zeman) řekl, že Česká republika má velmi dobré renomé v rámci energetiky. Řekl, že samozřejmě neví, jak to dopadne, že ví, že je to otevřené výběrové řízení, kde budou posouzena všechna kritéria, sdělil Nejedlý.

Jediným majitelem firmy je podle obchodního rejstříku Michael Smelík a jako výkonný ředitel vystupuje Jiří Vojtěchovský. Ti počátkem roku založili Česko-kyrgyzskou obchodní komoru. Ani jeden z nich o aktivitách firmy nechtěl mluvit.

Doporučujeme
carmin ( 18. září 2017 19:35 )

TOP09 stan Schwarzenberg: Přijetí uprchlíků? Nesmíme se ohlížet na hlasy z Dolních Prčic uprchlíky musíme přijímat ,bez ohledu na názor voličů .......http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Schwarzenberg-Mrzi-me-ze-nejsem-prezident-Prijet i-uprchliku-Nesmime-se-ohlizet-na-hlasy-z-Dolnich-Prcic-351672

carmin ( 18. září 2017 19:14 )

Zeman by si měl pořídit vlastní vyšetřovací službu aby mohl prověřovat všechny firmy které mu ministerstvo průmyslu a obchodu vlády doporučí , „Nechci, abychom na naše území umístili 6200 muslimských ilegálních migrantů!“ Prezident Zeman rozbouřil náměstí 12. 6. 2017 http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nechci-abychom-na-nase-uzemi-umistili-6200-muslimsky ch-ilegalnich-migrantu-Prezident-Zeman-rozbouril-namesti-491825 Zabavujme mafiánům majetek, vyzval Zeman u Nejvyššího soudu mafiáni nejvyššího soudui se mu vysmáli , http://www.novinky.cz/domaci/302575-zabavujme-mafianum-majetek-vyzval-zeman-u-nejvyssiho-soudu.ht ml Zeman: Zlaté padáky? Nevyplácet, nebo zdanit 98 procenty http://www.novinky.cz/domaci/314672-zeman-zlate-padaky-nevyplacet-nebo-zdanit-98-procenty.html Prezident Miloš Zeman poprvé přivezl z Číny obchodní smlouvy českých firem za 200 miliard USD, nyní přijde zhruba deset miliard korun z Číny do České republiky v rámci první investiční vlny.. http://www.novarepublika.cz/2015/09/dva-pul-roku-odf-inaugurace-prezidenta.html Prezident Zeman: „Pochodňové ukrajinské pochody nacionalistů připomínají pochody nacistů v Německu“ http://bloumatel.cz/prezident-zeman-pochodnove-ukrajinske-pochody-nacionalistu-pripomin aji-pochody-nacistu-v-nemecku/ Na Ukrajině probíhá cosi, nikoliv jen tak. Viděl jsem na internetu videozáznam z demonstrace několika tisíc občanů na Majdanu v Kyjevě. Šli s obrazem Stěpana Bandery. Viděl jsem jej poprvé. Bandera vypadá trochu jako velitel Hlavní správy říšské bezpečnosti Třetí říše Reinhard Heydrich. Jedni tu pracují, druzí bohatnou. A je to čím dál horší, varoval Zeman. A takto se pak vypořádal s mužem, mávajícím trenýrkami... http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jedni-tu-pracuji-druzi-bohatnou-A-je-to -cim-dal-horsi-varoval-Zeman-A-takto-se-pak-vyporadal-s-muzem-mavajicim-trenyrkami-400378 havloid to je alkajda usa fašismu

rego ( 17. července 2017 15:12 )

Z českých pohádek: Bylo nebylo, za několika horami, za mnoha řekami si český(?) vlastenec Mynář nic netuše vykračoval po Nerudově ulici v Praze, když tu najednou se z něho stal nehybný zkrvavený uzlíček s dírou v makovici, povalující se na malostranské dlažbě. Když se to dozvěděli ostatní občané, začali se radovat a většina pak žila šťastně a spokojeně ještě dlouhou dobu!

dzery ( 17. července 2017 14:22 )

Mlynář pomáhá,on z toho nic nemá.

tgbg ( 17. července 2017 13:27 )

Za Zemanem a jeho poskoky se táhnou jenom lži a podvody.

Zobrazit celou diskusi
Další videa