Údaje o zvýšení platů vyplývají z návrhu nařízení vlády připraveného ministerstvem vnitra, který má ČTK k dispozici.

Nařízení ministerstvo vypracovalo kvůli novele zákona o obcích, kterou začátkem letošního roku schválili zákonodárci. Předpis sjednocuje výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného pro starosty a hejtmany. Odstraňuje také nerovnováhu v odměňování zástupců obcí a krajů. Nyní mají starostové stejné peníze, ke kterým dostávají bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikají tak velké rozdíly, které u nejmenších a největších obcí činí až desetitisíce korun měsíčně.

Ministerstvo vnitra vedené Milanem Chovancem (ČSSD) v nařízení stanovuje jako základ měsíční odměnu pro starosty obcí, v nichž žije do 300 obyvatel. Určilo ji jako 1,3násobek průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za rok 2016, která činila 28 076 korun. U starosty či primátora jde o 36 499 korun. Odměny by průměrně měly podle vnitra vzrůst o bezmála pět tisíc, nejvýrazněji u primátorů členěných statutárních měst do 200 tisíc obyvatel.

Brněnský primátor Vokřál si pohorší

Pohorší si naopak například brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Vnitro upozorňuje, že pro brněnské, ostravské a plzeňské zastupitele vznikla v současných tabulkách zvláštní kategorie v době, kdy města zajišťovala působnost okresních úřadů pro okresy na svém území.

Brněnský primátor Petr Vokřál
Brněnský primátor Petr Vokřál
Autor: ČTK

„Od ledna 2003, po zrušení okresních úřadů, však mají stejnou působnost jako ostatní obce s rozšířenou působností. Jejich výjimečnost opadla, ale výrazně vyšší odměny členům zastupitelstev Brna, Ostravy a Plzně byly zatím ponechány,“ uvádí vnitro. Například členové rady v Brně nyní vydělávají o 46 procent víc než jejich kolegové v Olomouci, Liberci či v Ústí nad Labem, zmiňuje resort.

Na základě koeficientů odměny postupně stoupají v závislosti na počtu obyvatel obcí, měst a krajů. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) by měla v roce 2018 vydělávat 120 447 korun, tedy o 14 505 Kč více než letos. Hejtmani by pak brali minimálně 109 497 Kč, polepší si průměrně zhruba o 15 800. Nejvíc se zlepšení projeví u hejtmanů Libereckého a Karlovarského kraje, u kterých průměrně činí 19 600 Kč.

Pro místostarosty a náměstky 88 procent platů šéfa

Místostarostové a náměstci primátorů a hejtmanů by měli vydělávat zhruba 88 procent odměny svých šéfů. U členů rad se jedná zhruba o 80 procent. Částky postupně klesají až po členy zastupitelstev bez dalších funkcí, kteří by měli vydělávat tři procenta měsíční odměny starosty či primátora, v případě krajů pět procent odměny hejtmana.

Ministerstvo vnitra v materiálu uvádí, že více než třetina obcí v Česku spadá do kategorie s méně než 300 obyvateli, přes 77 procent obcí pak nemá víc než tisíc obyvatel. Zastupitelů v obcích, městech, jejich částech a krajích je zhruba 63 tisíc, dodává ministerstvo.

Podívejte se na video s Jiřím Čunkem, který na sjezdu KDU-ČSL neuspěl v boji o post předsedy:

Video
délka: 03:32

Čunek zkusil sesadit Bělobrádka. Na sjezdu lidovců na něj ale nestačil. Petr Soukup, Zuzana Štíchová

Fotogalerie
7 fotografií