Krnáčová s Čunkem si polepší. Primátory a hejtmany čeká plat až 120 tisíc

Autor: ČTK,pk - 
16. 7. 2017
11:30

Starostové a primátoři by si od příštího roku mohli polepšit zhruba o 8,5 procenta. A to v závislosti na velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou. Mohli by tak vydělávat od 36,5 tisíce korun do téměř 95 tisíc korun. Hejtmani, mezi kterými je podle průzkumů nejoblíbenější zlínský Jiří Čunek (KDU-ČSL) a pražská primátorka Andriana Krnáčová (ANO), by pak mohli dostávat průměrně o téměř 16 procent více, přišli by si na 109,5 tisíce až 120,5 tisíce korun.

Údaje o zvýšení platů vyplývají z návrhu nařízení vlády připraveného ministerstvem vnitra, který má ČTK k dispozici.

Nařízení ministerstvo vypracovalo kvůli novele zákona o obcích, kterou začátkem letošního roku schválili zákonodárci. Předpis sjednocuje výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného pro starosty a hejtmany. Odstraňuje také nerovnováhu v odměňování zástupců obcí a krajů. Nyní mají starostové stejné peníze, ke kterým dostávají bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikají tak velké rozdíly, které u nejmenších a největších obcí činí až desetitisíce korun měsíčně.

Ministerstvo vnitra vedené Milanem Chovancem (ČSSD) v nařízení stanovuje jako základ měsíční odměnu pro starosty obcí, v nichž žije do 300 obyvatel. Určilo ji jako 1,3násobek průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za rok 2016, která činila 28 076 korun. U starosty či primátora jde o 36 499 korun. Odměny by průměrně měly podle vnitra vzrůst o bezmála pět tisíc, nejvýrazněji u primátorů členěných statutárních měst do 200 tisíc obyvatel.

Brněnský primátor Vokřál si pohorší

Pohorší si naopak například brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Vnitro upozorňuje, že pro brněnské, ostravské a plzeňské zastupitele vznikla v současných tabulkách zvláštní kategorie v době, kdy města zajišťovala působnost okresních úřadů pro okresy na svém území.

Brněnský primátor Petr VokřálBrněnský primátor Petr Vokřál | 

„Od ledna 2003, po zrušení okresních úřadů, však mají stejnou působnost jako ostatní obce s rozšířenou působností. Jejich výjimečnost opadla, ale výrazně vyšší odměny členům zastupitelstev Brna, Ostravy a Plzně byly zatím ponechány,“ uvádí vnitro. Například členové rady v Brně nyní vydělávají o 46 procent víc než jejich kolegové v Olomouci, Liberci či v Ústí nad Labem, zmiňuje resort.

Na základě koeficientů odměny postupně stoupají v závislosti na počtu obyvatel obcí, měst a krajů. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) by měla v roce 2018 vydělávat 120 447 korun, tedy o 14 505 Kč více než letos. Hejtmani by pak brali minimálně 109 497 Kč, polepší si průměrně zhruba o 15 800. Nejvíc se zlepšení projeví u hejtmanů Libereckého a Karlovarského kraje, u kterých průměrně činí 19 600 Kč.

Pro místostarosty a náměstky 88 procent platů šéfa

Místostarostové a náměstci primátorů a hejtmanů by měli vydělávat zhruba 88 procent odměny svých šéfů. U členů rad se jedná zhruba o 80 procent. Částky postupně klesají až po členy zastupitelstev bez dalších funkcí, kteří by měli vydělávat tři procenta měsíční odměny starosty či primátora, v případě krajů pět procent odměny hejtmana.

Ministerstvo vnitra v materiálu uvádí, že více než třetina obcí v Česku spadá do kategorie s méně než 300 obyvateli, přes 77 procent obcí pak nemá víc než tisíc obyvatel. Zastupitelů v obcích, městech, jejich částech a krajích je zhruba 63 tisíc, dodává ministerstvo.

Podívejte se na video s Jiřím Čunkem, který na sjezdu KDU-ČSL neuspěl v boji o post předsedy:

Video Čunek zkusil sesadit Bělobrádka. Na sjezdu lidovců na něj ale nestačil. - Petr Soukup, Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
jaramila ( 18. července 2017 08:46 )

To, co oni mají na 1 měsíc, já mám na 14 měsíců !!!

tramping ( 17. července 2017 20:28 )

Teď jsem četl a poslouchal v "parlamentních listech" Tu slepici Báru Štěpánovou,jak špiní pana prezidenta a pana Babiše !! Vždyť tato většinou ožralá nána,která za Havla jezdila po hradním nádvoří s kozama venku na koloběžce, je naprostý primitiv,který má místo mozku z chlastu kostku !!! A takoví debilove vedli po té "hadrové revoluci" stát s tím chrchlou Havlem !!! Hnusná smradlavá Štěpánová !!!

jaramila ( 17. července 2017 19:06 )

Taky nevědí, kdy mají dost, hamouni nenažraní.

pelagie ( 16. července 2017 20:05 )

Už vím proč nepůjdu na podzim k volbám, nebudu podporovat takové vyžírky ....

tomik007 ( 16. července 2017 18:00 )

Krnda si lepsi - a taxikari kradou jak pomateny

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa