S Trumpem si za Česko třásl rukou Hamáček. Zeman raději vyjel na rybník

Autor: simao,ČTK - 
6. 7. 2017
18:50

Příležitost sejít se s Donaldem Trumpem alespoň ve Varšavě český prezident Miloš Zeman nevyužil. Na summit s americkým prezidentem vyslal šéfa Sněmovny Jana Hamáčka, který pověření od Zemana přijal prý rád. Zeman se místo toho v rámci své dovolené vydal v gumovém člunu na rybník v Novém Veselí. 

Proč Česko nebylo ve Varšavě na schůzce 12 zemí střední a východní Evropy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zastoupeno na úrovni hlavy státu jako drtivá většina ostatních? Podle Jana Hamáčka (ČSSD), který v Polsku zastupoval Českou republiku, je nutno tuto otázku klást prezidentské kanceláři.

Trump přitom ve Varšavě přijal poměrně rychle pozvání slovinského prezidenta Boruta Pahora na návštěvu Slovinska. S tím, že termín se doladí. Trumpova manželak Melania se přitom narodila právě ve Slovinsku, do USA se přestěhovala  roce 1996.

Kiska nechyběl, Zeman zůstal na Vysočině

Zatímco např. slovenský prezident Andrej Kiska na polské schůzce nechyběl, Miloš Zeman ano. Tráví totiž momentálně dovolenou na Vysočině. A shodou okolností právě dnes vyrazil na svou tradiční plavbu po novoveselském rybníku.

„Byl jsem pověřen panem prezidentem, abych jej tady zastoupil. Toto pověření je jeho právem a já jsem pověření rád přijal. Není to poprvé,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny Hamáček. A na sociální síti se pochlubil fotkou, kdy si potřásl rukou přímo s Trumpem.

Mluvilo se třeba o Evropské unii. Hamáček ke schůzce uvedl, že i během ní Trumpa se zástupci tuctu států, sdružených v tzv. iniciativě Trojmoří, ujistil, že „pro ČR to není alternativa ke členství EU“ a iniciativa „nemůže být ani chápána jako alternativa či nějaké východní křídlo EU“.

„Prezident Trump se jednoznačně jménem Spojených států přihlásil k Severoatlantické smlouvě a k článku pět (o kolektivní obraně – pozn. red.). To zaznělo naprosto jasně,“ řekl Hamáček českým novinářům.

2 procenta HDP na obranu Česko neplní

To, že se Trump přihlásil ke spojeneckým závazkům v rámci NATO, považuje Hamáček za klíčové.

„Samozřejmě to podmínil, že všichni budou plnit své závazky, což ale ČR vnímá. Ještě před tím, než přišel Donald Trump s těmito požadavky, tak naše vláda rozhodla o navyšování rozpočtu na obranu, aby postupně narostl na 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) s výhledem na dvě procenta. Čili i ČR bere tuto věc vážně,“ uvedl Hamáček. 

Trump ve Varšavě prohlásil, že všechny členské státy NATO musí plnit své finanční závazky vůči alianci – a pochválil v této souvislosti Polsko, že jako jeden z mála členů NATO odvádí na obranu dohodnutá dvě procenta HDP. Česko tento cíl neplní, stejně jako ostatní členské země se ale zavázalo, že tak do roku 2024 učiní.

Jak snížit závislost na plynu z Ruska?

Na pořad jednání se ve Varšavě dostala i nabídka dovozu zkapalněného zemního plynu z USA – i jako možnost, jak snížit závislost na plynu z Ruska. „Pro všechny v Evropě je dobré mít alternativu. Česká republika už alternativu má, jsme schopni dovážet plyn například z Norska. Jsou ale státy, které alternativu nemají, například Pobaltí, a poznaly to na sobě, když platily Gazpromu faktury,“ podotkl Hamáček.

„Americký plyn může vyvolat konkurenční boj a bude to prospěšné pro všechny spotřebitele, protože konkurenční boj většinou znamená snížení cen,“ dodal šéf Sněmovny.

Možnost dovozu amerického plynu i do Česka závisí podle Hamáčka na příštím propojení plynovodů, v současnosti ale Česko potíže s dodávkami plynu nemá, to je spíše problém jiných států, které americkou iniciativu velmi vítají.

VIDEO: Trump se s tím „nemaže“. Takhle v Bruselu odstrčil černohorského premiéra

Video Nekompromisní Trump smetl černohorského premiéra. - Reuters
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
666provas ( 12. července 2017 09:30 )

Už si zase postižený mutant mongol zdenekk alias Miki Kopas píše sám se sebou To je hrozný být stále 24 hodin na pc a tam kvičet zelený vzteky a bezmocí.. Tak alespoň blije své debility sem, alespom se člověk zasměje

jorka ( 7. července 2017 14:04 )

Hovádko boží repelosi, ty zapomínáš, že minule jsi měl ve svém příspěvku přes 20 gramatických chyb a v jiném jsi nám chybně trvrdil, že pracovní tábor v Letech u Písku založil Heydrich. Musím tedy trvat na tom, že tady tlacháš hovadiny a znovu se tě ptám, kolik tříd zvláštní školy máš?

repelos ( 7. července 2017 12:46 )

jor- debile- minule jsi tam měl hrubku. VYZÝVAL!! RAFNI ČÉÉÉÉŠTIN TŘETÍ TŘÍDA A FEST LISTUJ PI.ČO NEGRAMOTNÁ.

jorka ( 7. července 2017 10:31 )

Ty hovado repelesi, nedávno jsi tady vyzýval Blesk, aby nezveřejňoval sprosté příspěvky a najednou jseš tady sprostý jak dlaždič ty. A co ten tvůj pravopis? Na začátku věty se píše velké písmeno a mezi větami jsou čárky. Kolik tříd zvláštní školy máš? Hlupáku a když někoho osočuješ, že umí jen česky, tak si ty osle přečti na internetu jeho wikipedii a zjistíš, že na vysoké škole studoval tlumočnictví/překladatelství. Jsi prostě hovádko boží, které tady tlachá nesmysly ze své tupé makovice a ho.no ví.

konimrd ( 7. července 2017 08:46 )

když Zeman zjistil že se Trump bojí Kima, tak s ním přestal kámošit, to dá rozum

Zobrazit celou diskusi
Další videa