Babiši, zatlač! Chce Zaorálek kvůli bytům v pražské Písnici

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
28. 6. 2017
16:10

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek dnes vystoupil tvrdě proti šéfovi hnutí ANO a bývalému ministru financí Andreji Babišovi. Důvod? Babiš i jeho nástupce Pilný prý odmítají vstoupit do sporu o byty v pražské Písnici. Pokud se stát nepřipojí jako vedlejší účastník sporu, připadnou podle Zaorálka byty, které původně patřily společnosti ČEZ, neprůhledné firmě v Panamě. 

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyčítá ministerstvu financí, že se dosud za stát nepřipojilo k soudnímu sporu, který kvůli prodeji bytů v pražské Písnici vyvolali jejich obyvatelé. O situaci už jednal jak s nájemníky, tak i s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO). Zaorálek na tiskové konferenci dnes vyzval Pilného předchůdce a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, ať na svého nástupce zatlačí a ministerstvo do sporu vstoupí. Jinak podle něj hrozí, že katastrální úřad ve čtvrtek převede více než 700 písnických bytů firmě CIB Rent Písnice za 1,3 miliardy korun.

„Ministerstvo financí nekonalo, ty hodiny tikají,“ rozčiloval se rázně na mimořádné tiskové konferenci Zaorálek.

VIDEO: Lubomír Zaorálek vyzval Andreje Babiše, aby konal.
Video Tisková konference Lubomíra Zaorálka o bytech ČEZ - Blesk TV
1080p 720p 360p

CIB skončila v nedávném tendru na prodej bytů druhá. Získala je poté, co vítěz, firma Kennial patřící do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od koupě ustoupil kvůli určovací žalobě nájemníků. Obyvatelům bytů vadí to, že ČEZ nenabídl byty k odprodeji přímo jim. Stát přes ministerstvo financí vlastní v ČEZ asi 70procentní podíl.

„Jestli nová anonymní společnost říká, že bude zvyšovat nájmy o 4000 korun, tak na to doplatí stát, protože bude muset platit dávky na bydlení, ale stát není dojná kráva,“ pokračoval ve své rozčilené rétorice Zaorálek.

Místopředseda ČSSD je přesvědčen o tom, že Babiš má vliv v hnutí ANO a nadále i na ministerstvu. „Tady asi nikdo nepochybuje o tom, že když on bude chtít, tak se o tom bude jednat,“ řekl. O tématu hovořil už s Babišovým nástupcem v čele ministerstva Pilným, čas svolat například mimořádné jednání vlády ale podle Zaorálka už není. Nemá ale pochyby, že Babiš má moc Pilnému nařídit, aby jednal.

Zaorálek novinářům řekl, že ministerstvo financí odmítlo možnost zapojit se do soudního řízení jako vedlejší účastník. „Podle mého je rozhodující moment, že 14. června stát dal stanovisko, že se do toho nezapojí,“ uvedl. Hrozí podle něj, že majetek „odpluje do daňových rájů“. „To, že se stát postavil laxně k tomu být vedlejší účastník, byl hlavní argument, proč soud neuvalil předběžné opatření,“ řekl Zaorálek.

Starosta: ČSSD to zpackala

V úterý mohla jednat o situaci v Písnici Poslanecká sněmovna. Jenže mimořádný bod jednání se nepodařilo na program zařadit. Chyběl totiž potřebný počet poslanců. „Pro hlasovali poslanci TOP 09, KSČM a jednotlivci z dalších stran vyjma ODS. Ministr Zaorálek se tak snaží zachránit zpackané hlasování sociálních demokratů, kteří hlasovali takto: šest pro, 17 proti, 16 se zdrželo,“ řekl k iniciativě poslanců starosta městské části Praha-Libuš a poslanec TOP 09 Jiří Koubek. K prosazení bodu tak chybělo 22 hlasů. (Výsledek hlasování naleznete zde)

Přibližně 400 lidí vyjádřilo v Písnici nesouhlas s prodejem bytů, který plánuje ČEZ.Přibližně 400 lidí vyjádřilo v Písnici nesouhlas s prodejem bytů, který plánuje ČEZ. | 

 „Jsou tu vážné pochybnosti o privatizaci sídliště. Tyto pochybnosti může rozptýlit jen soud. Návrh na předběžné opatření soudu byl nájemníky podán. To však nestačí. Je nutné, aby se připojil i stát. Sociální výbor Sněmovny v dubnu k tomu ministra financí vyzval, ale od té doby nestalo se nic. Andrej Babiš ani Ivan Pilný pro nájemníky neudělali vůbec nic, dodal k celé situaci starosta Koubek a zopakoval slova Zaorálka, že je právě dnes poslední den, kdy může stát do jednání vstoupit a podat návrh na předběžné opatření soudu.

Babiš jako Bakala

Podle Zaorálka není ani ve skutečnosti jasné, kdo za novou firmou, která se hlásí k bytům, stojí. Stát se nepřipojením k žalobě podle něj chová k obyvatelům domů bezcitně.

„My jsme obyčejní lidé – máme každý svou práci – pro nás je to velice vysilující boj – bojujeme za své domovy,“ řekla na Zaorálkově tiskovce jedna z nájemnic bytů, které si ministr pozval do Lidového domu.

Zaorálek přirovnal situaci v Písnici k prodeji bytů OKD na Ostravsku. Babiše přitom přirovnal k podnikateli Zdeňku Bakalovi, který podle mnohých politiků důlní firmu vytuneloval a nájemníky při prodeji bytů podvedl.

„Pan Babiš má šanci předvést, že je něco jiného než pan Bakala,“ prohlásil Zaorálek.

Babiš: Vykřikují nesmysly

Babiš Zaorálkovu výzvu rozhodně odmítl, stejně jako tvrzení, že situaci zavinilo ministerstvo financí. „Hned poté, co mě premiér vykopl z vlády, získal management ČEZ absolutní moc a zavázal vládu, že si může dělat úplně, co chce, a vláda ani MF jim nesmí do ničeho mluvit,“ napsal Babiš ČTK. „Za nadvládu ČEZu nese odpovědnost premiér a jeho ministři z ČSSD,“ uvedl. Sobotku označil za loutku energetické společnosti.

Babiš také napsal, že se v době, kdy byl ministrem financí, záležitostí intenzivně zabýval. „Já jsem byty v Písnici řešil dlouho, potkával jsem se s nájemníky. A co udělal premiér a pan Zaorálek pro tyhle lidi? Nic. Dělají tiskovky a vykřikují nesmysly,“ uvedl šéf hnutí ANO a bývalý ministr financí Babiš.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Původně zvažovaly možnost získání bytového fondu i Hlavní město a Libuš.

Doporučujeme
tomik007 ( 29. června 2017 15:35 )

Ted sa urczite ozve dajaky ko kot placeny agrofertom

cenda48 ( 29. června 2017 09:48 )

jo, a čekají nás skvělá budoucnost s ANO, ODS a KSČM. Už se nemohu dočkat, jak se političtí velikáni - Bureš a Fiala budou plácat uznale po ramenou a šířit kolem sebe pohodu koaliční spolupráce. Nic pěkného nás nečeká !!! Není koho volit .

105105 ( 29. června 2017 09:35 )

Proč Babiš on ty byty nezašantročil, to je parketa ČSSD , tak ukažte co děláte pro lidi, Zaorálku můžete si přizvat Kalouska a ODS, jsou pod tím podepsáni, tak ukažte co umíte a rychle než se nás dotknou ty zablokované účty v bankách za Diag, kecat umí každý , to předvedl Sobotka

poblion ( 29. června 2017 09:11 )

Tak jsme definitívně prohráli soud s Diag Human. A to až tak, že 12.5 v 11 hodin večer byly ny příkaz lucemburského vrchního exekutorského úřadu obsazeny ve dvaceti štyřech lucemburských, švýcarských, amerických, francouzských a čínských bankách všechny účty, které Česká republika používá, nebo by mohla použít, k obsluze státních dluhopisů. Jeden z nejvýznamnějších evropských finančních trhů je tak pro Českou republiku až do okamžiku zplacení dluhu ztracen. Podle dostupných informaci podobný drastický krok ještě nikdy nebyl použit proti členskému státu Evropské unie. Tak kdyby někdo nevěděl proč jel Bohouš do Lucemburska a proč hned druhý den začal „s vládní krizi“ (aby se nedej bože nedostalo před volbami info z Lucemburska do médií), že v tom jela ČSSD + ODS plus všechny vlády po nich ( tedy i TOP 09 a Lidovci). Tak už to víte.

poblion ( 29. června 2017 09:05 )

Ten Zaorálek je totální zoufalec. ČSSD se Sobotkou zamrdají byta OKD a teď ten dement vyzývá Babiše aby to za ně řešil. No neposral se ten Zaorálek v kině? To je ta jeho kampaň kdy stále útočí na Babiše. Skončí pod 10%. Nasere všechny.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa