Manifest Několik vět opět ožil: Podepsali ho Kocáb, Kalvoda i Mádl

Autor: pet, ČTK - 
27. 6. 2017
13:10

Politická platforma Spravedlnost a inovace (SPIN) zveřejnila manifest Několik vět 2017, v němž kritizuje současné poměry v Česku a vyzývá ke společenským a politickým změnám. Mimo jiné požaduje zařazení Česka do jádra Evropské unie, zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny, podporu vzdělávání nebo zamezení toho, aby média byla v rukou politiků. Manifest, ke kterému se připojily čtyři desítky signatářů, svým názvem odkazuje na petici z roku 1989, kterou proti poměrům v tehdejším Československu protestovali disidenti i představitelé oficiální kultury a vědy.

Několik vět kdysi bylo napsáno představiteli právě se probouzející občanské společnosti z toho důvodu, že ti lidé chtěli, aby se nastolily ve společnosti nějaké hodnoty: Demokracie, svoboda, lidská práva,“ řekl bývalý poslanec a jeden z autorů současného manifestu Jan Štern. „My jsme nyní sepsali v podobné struktuře Několik vět 2017, ale ne proto, abychom uvedli do povědomí nové hodnoty, ale naopak aby hodnoty, které považujeme za samozřejmé, zůstaly,“ dodal.

Současný manifest uvádí, že se politika i demokratický systém ocitly v krizi. „Ze sovětského vlivu jsme se po listopadu 1989 zdaleka nevymanili. Zašlapávány jsou hodnoty Masarykovy a Havlovy, na nichž náš stát vznikal,“ odkazuje se v dokumentu na prvního prezidenta Československa a prvního prezidenta samostatného Česka.

Signatáři dokumentu uvádějí, že Česko technologicky zaostává za vyspělými zeměmi a stalo se montovnou zahraničních firem. Parlamentní strany podle nich neříkají pravdu, ale jen vycházejí vstříc náladám ve společnosti. Prezidenta Miloše Zemana označují za loutku mocenských zájmů Moskvy a Pekingu. Média jsou podle signatářů ovlivňována mocenskými a ekonomickými zájmy a justici se nedaří trestat pachatele ekonomické kriminality.

Bývalý politik Jan Kalvoda na tiskové konferenci s lidmi z okruhu Kroměřížské výzvy, kteří představili 26. dubna v Praze nově zakládanou politickou platformu SPIN (Spravedlnost a inovace). Jejím cílem je prosadit své vize do programů dalších politických stran.Bývalý politik Jan Kalvoda na tiskové konferenci s lidmi z okruhu Kroměřížské výzvy, kteří představili 26. dubna v Praze nově zakládanou politickou platformu SPIN (Spravedlnost a inovace). Jejím cílem je prosadit své vize do programů dalších politických stran. | 

Podpisy slavných

Manifest vyzývá české strany, aby se přihlásily k západnímu ukotvení Česka a aby otevřely své kandidátky i nestranickým odborníkům. Apeluje na to, aby se země zasazovala o lidská práva, aby podporovala inovace a vzdělávání a aby se reformovala justice, která podle nich poskytuje ochranu korupčníkům. Signatáři dokumentu vyzývají občany, aby volili pouze takové strany, které se k manifestu přihlásí. Jan Kalvoda ze SPIN řekl, že se platforma tímto způsobem zapojí i do volební kampaně.

Platforma SPIN vznikla kolem lidí z okruhu Kroměřížské výzvy, která si kladla za cíl najít vhodného kandidáta na prezidenta. Cílem SPIN je prosadit své vize do programů dalších politických stran. Mezi hlavní programové okruhy platformy patří inovace a spravedlnost.

K prohlášení Několik vět 2017 se přihlásily čtyři desítky lidí. Jsou mezi nimi například hudebník Michael Kocáb, herec a režisér Jiří Mádl, skladatel Vladimír Merta, zpěvák Viktor Dyk nebo předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1940 ( 28. června 2017 10:30 )

Jak by mohl jeden zfetovaný blb vystrnadit asi stotisícovou armádu. Nebýt jednostranně dodržené dohody Brežněva - zrušení Varš.smlouvy a NATO, máme zde stále okupanty s jednou hvězdou místo padesáti nebo kolika.

verasum ( 28. června 2017 08:42 )

Stále stejná pakáž... O co Vám jde?? S Čínou obchoduje celý západní svět a odvolávání se na Havla, tak o tomto kultu osobnosti raději pomlčím,viz plakát v nadživotní velikosti na Národním muzeu s textem Havel navždy??? Co mi to připomíná?? Se SSSR navždy??? A ani po jednom z našich tzv. totalitních prezidentů nebylo pojmenováno letiště jen po tom zrzounovi.Nevycválenej,nevychovanej Mádl,který má plnou hubu demokracie, ale bábě by schoval občanku, aby nemohla hlasovat podle sebe??? Debil,debil,debil...

1912 ( 27. června 2017 18:43 )

HOVADA AT TÁHNOU TIHLE ZMETCI NEMAJÍ CO DĚLAT ???

kalina107 ( 27. června 2017 16:32 )

Je zajímavé , že zdejší marast nadává na Rusy i když jim drtivá většina Českých obyvatel vděčí za život a za to , že zde můžou psát . A při tom svém debilním přemýšlení neváhají lézt fašistickým vrahům do pr de le i když ti povraždili statisíce jejich spoluobčanů . Vypovídá to o jejich zvrhlých pudech .

flesch2z ( 27. června 2017 16:14 )

A co Herman s Bělobrádkem, ti se každoročně sjíždějí s fašisty v Sudetech. To se ti více zamlouvá, jo?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa