„Když ve vztahu, který fungoval skoro čtyři roky, vyhazuješ partnera čtyři měsíce před volbami, tak se chováš jako svině... Politici mají oslňovat v dobrém slova smyslu, ale když tam máte šedivou bytost, která má charisma lahve od okurek, tak těžko můžete oslňovat,“ nechala se v televizi Barrandov slyšet hlava státu. Zeman tak komentoval okolnosti nuceného odchodu Andreje Babiše (62, ANO) z koaliční vlády.

Pak přišel čas pro psychiatra-amatéra Sobotku: „Myslím, že dnešní výroky prezidenta Zemana ukazují, že u něj dochází k rozpadu osobnosti, a obavám se, že to s plynoucím časem bude jen horší...“

VIDEO:  Zeman vzkázal Sobotkovi: „Svině!“ Co odpověděl premiér?

Video
délka: 00:10

Zeman vzkázal Sobotkovi: „Svině!“ A tohle mu odpověděl premiér Jakub Veinlich

Změny v mozku Zemana? Odbornice má jasno

Zatímco politická scéna podobný typ politického hašteření odsuzuje, v rozpacích jsou i odborníci.

Podle přední pražské psychiatričky, která si nepřála být v této souvislosti jmenována, není rozpad osobnosti běžnou psychiatrickou diagnózou. „Porucha osobnosti může nastat v jakékoli fázi života, například při úmrtí blízkého člověka, po ztrátě zaměstnání apod. V seniorském věku jsou změny osobnosti způsobené degenerativními změnami stárnoucí mozkové tkáně,“ uvedla pro deník Aha!.

Svoji roli prý mohou sehrát dědičné dispozice nebo například nadměrná konzumace alkoholu či jakýkoli nezdravý životní styl. Svoje může vykonat i cukrovka.

„To vše poškozuje mozek. Poškození může vést k rozvoji nějaké formy demence, v některých případech ke schizofrenii. Podle mého soukromého názoru však rozpadem osobnosti Miloš Zeman netrpí. Tak špatně na tom zase není a je to jasná urážka prezidenta republiky,“ myslí si lékařka.

Co přesně je porucha osobnosti

„Termín rozpad osobnosti medicína nezná. Při tělesném nebo neurodegenerativním onemocnění nebo při chronické intoxikaci se může objevit takzvaná organická porucha osobnosti, která je charakterizována nejméně rok trvajícími změnami v prožívání a fungování postižené osoby,“ říká psychiatr Jan Hanka z Národního ústavu duševního zdraví.

Podle něj se jedná o úbytek sociálních schopností a přizpůsobivosti, o ztrátu sebekontroly, poruchu soudnosti, ztrátu náhledu na společenskou nevhodnost vlastního chování, sníženou schopnost koncentrace, odbržděným chováním a nevhodným vtipkováním, střídáním podrážděnosti a apatie, zhoršenou schopností plánovat složitější činnosti.

„Paměť a schopnost učit se faktům bývá naopak dobře zachována. Diagnózu určí psychiatr na základě komplexního psychiatrického vyšetření, s nezbytným přihlédnutím k informacím ze zdravotnické dokumentace, po zhodnocení nálezu ze zobrazovacích a funkčních vyšetřeních mozku, vyšetření internistou a klinickým psychologem,“ dodává psychiatr Hanka.

VIDEO: Mezi Zemanem a Sobotkou to vřelo již dříve. Prezident dokonce premiérovi pohrozil holí.

Video
délka: 14:27
720p 480p 360p 240p

Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi... ČTK

Nad Zemanovými slovy kroutí hlavou politologové i politici. „Je to ze strany prezidenta jen ukázka politického hulvátství. Ukázka toho, že prezident neustál to, že se mu nepodařilo zvítězit v této politické bitvě,“ řekl redakci Blesk.cz politolog Lukáš Jelínek. „Pokud používá tyto výroky, tak to ukazuje jen to, že nedokáže své emoce udržet na uzdě, a dost to vypovídá o jeho způsobilosti obhajovat jeho prezidentský mandát,“ dodal politolog. 

Politici výrok zhodnotili jako buranský, poškozující obraz České republiky v zahraničí. „Jeho soustavný atak na slušnost, odpovědnost a na dodržování psaných i nepsaných pravidel způsobil propad politické kultury v České republice na samé dno,“ uvedla například poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Fotogalerie
30 fotografií