Sobotka čeká spor s Beneluxem kvůli uprchlíkům. Neustoupíme, vzkázal

Autor: ČTK,deb - 
19. 6. 2017
14:08

Spor o přerozdělování uprchlíků mezi členské státy Evropské unie očekává předseda české vlády Bohuslav Sobotka od jednání na pondělní schůzce šéfů vlád zemí Beneluxu (Belgie, Nizozemska a Lucemburska) a visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska.

„S Beneluxem budeme hovořit o tématech, která nás spojují, ale chceme také otevřeně hovořit o tématech, která nás rozdělují,“ řekl Sobotka českým novinářům. Na právě začínající schůzce na úřadu polské vlády ve Varšavě se má jednat o budoucnosti EU, fungování evropského trhu a volného pohybu pracovních sil, o větší spolupráci v bezpečnosti a obraně, o migraci, o Východním partnerství a také o vztazích s Ruskem.

„Nepočítám s tím, že by Česká republika měla měnit postoj. Nejsou pro to žádné racionální důvody,” řekl Sobotka ke sporu ohledně migračních kvót. Předseda vlády setkání využije i k výměně informací s maďarským premiérem a šéfkou polské vlády ohledně postupu Evropské komise, určitě jej bude zajímat i názor Slovenska.

„Jsme všichni součástí Evropské unie, ale V4 má za sebou jiný historický a politický vývoj než Benelux, neměli jsme kolonie v zemích, kde nyní převažuje islám. Téma migrace bude předmětem diskuze – asi by nebylo normální, kdybychom toto téma, které nás dnes asi nejvíce rozděluje, vynechali. Budeme o něm mluvit, ale nepředpokládám, že by Česká republika či V4 měly změnit svůj postoj k otázce, která nejsilněji rozděluje Evropu, a to je trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků, takzvané kvóty. To je špatná cesta, budeme se snažit vysvětlit kolegům z Beneluxu, proč V4 nesouhlasí s tím, aby součástí budoucí migrační politiky v Evropě bylo povinné přerozdělování či otázka kvót,“ objasnil Sobotka. Hodlá také připomenout, že země V4 absorbovaly množství lidí z postsovětských zemí.

„Není to o tom, že bychom nechtěli být solidární, ale chceme hledat takové formy podpory a pomoci, které neohrozí naši bezpečnost. I kolegové by měli rozumět důrazu V4 na bezpečnost, protože i některé země Beneluxu byly vystaveny teroristickým útokům a aktivitám,“ dodal v narážce na teroristické útoky například v Bruselu.

Šéfové vlád V4 se ve Varšavě rovněž sejdou k separátní schůzce, na které by měl maďarský premiér Viktor Orbán vyložit priority nadcházejícího maďarského předsednictví V4.

Doporučujeme
homolka08 ( 20. června 2017 15:52 )

Nějaká německá europsychopatka navrhla stěhovat ze Sýrie celé vesnice do Evropy,nemohu ji označit ani za člověka to je stvoření které by mělo být izolováno od společnosti,zbavit ho svéprávnosti a přikurtovat k lůžku.

cenda48 ( 19. června 2017 20:49 )

poctivej a moudrej muslimák ? proboha, kde to, hochu, žiješ ?

jen-pro-mne ( 19. června 2017 20:42 )

raději poctivého moudrého mušulima než debilního zloděje Blbosrava Sralbotku který napáchal stamiliardové zlodějny mohl by se udělat čenž zlodějské členy tradičně zlodějských politických mafií ČR včetně příbuzerantstva, vyměnit za poctivé moudré mušulimy, které by nastěhovali do domů zlodějských poblijtiků

flesch2z ( 19. června 2017 20:30 )

Sobotka je národní hrdina, neustoupí. Nemá čemu. ČSSD "odsunula" Sobotku na vedlejší kolej, přičemž zůstal premiérem. ČSSD mu nevěří a celý národ mu má věřit? Proč, vždyť mu nevěří ani jeho lidi.

hejhej ( 19. června 2017 20:20 )

Sobotkovi nevěřím ani slovo. Žvanit umí, ale lézt do zadku EU a Merkelové dokáže nejlíp. Sobotka se svým týmem je nedůvěryhodný.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa