„Potvrdila jsem znovu, že jsem podala demisi. Na demisi trvám. Pan prezident demisi tímto přijal. V tom následujícím kroku se sejde s mým nástupcem,“ řekla novinářům po téměř dvouhodinovém čekání Valachová. Schůzka trvala 40 minut a prezident Zeman ji prý znovu nabádal, aby si svůj krok dobře rozmyslela, víc prý ale nenaléhal. „Rozhodně mě násilně nepřemlouval,“ dodala. Další desítky minut pak čekala na zprávu o jmenování více než 80 profesorek a profesorů.

„Myslím, že pokud se učiní politické rozhodnutí, tak byť to možná člověka lidsky nebo profesně bolí, je namístě, aby si za ním politik stál,“ řekla také Valachová a snažila se ubezpečit učitele, že kariérní řád je pro ně dobrá věc. Valachová skončí ke středě, tedy k 21. květnu. Podívejte se na komentář Kateřiny Valachové po setkání s prezidentem:

Video
délka: 02:09
720p 360p

Kateřina Valachová (ČSSD) defintiivně odchází z čela rezortu školství. Prezident Zeman přijal její demisi. Blesk / Zuzana Štíchová

Valachová se teď hodlá soustředit na parlamentní volby. Ve Středočeském kraji kandiduje jako dvojka za předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem.

Průtahy kolem odvolání kritizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), označil je za neodůvodněné a nesprávné. Valachová původně chtěla odejít k 31. květnu. Svou rezignaci oznámila v době, kdy vládu kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií odmítal opustit tehdejší ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

Zeman s jejím odchodem nesouhlasí, a dal jí proto čas na rozmyšlenou do svého návratu z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, tedy do 10. června. Později oznámil, že situaci bude řešit až tento týden. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí. A to i přesto, že v Senátu neprošel kariérní řád učitelů, který bude třeba znovu hájit ve Sněmovně. Takhle Valachová ale naznačila, že by konec v čele rezortu nemusel přijít ihned:

Video
délka: 02:31
720p 480p 360p 240p

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) odkládá svůj odchod z funkce, protože neprosadila kariérní řád v Senátu. Blesk / Zuzana Štíchová

To její dosavadní náměstek Stanislav Štech se na funkci jen třese:

Video
délka: 02:00
720p 480p 360p 240p

Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila. Blesk - Jaroslav Šimáček

Fotogalerie
11 fotografií