„Vždy jsem oceňoval jeho postřehy, obdivuhodnou paměť, také některé kritické výtky a hlavně jeho lásku k demokracii a osobní laskavost,” uvedl Štěch.

Musial byl členem sociální demokracie od roku 1938, po druhé světové válce spolupracoval na jejím obnovení. Po takzvaném slučovacím sjezdu KSČ a Československé sociální demokracie v červnu 1948 odmítl do komunistické strany vstoupit. Po listopadu 1989 Musial opět pomáhal sociální demokracii obnovovat.

VIDEO: Podívejte se na rozhovor s Jaroslavem Musialem
Video
délka: 06:27
720p 480p 360p 240p

Jaroslav Musial (ČSSD) byl prvním předsedajícím Senátu. Řídil schůzi, než byl zvolen historicky první předseda. Co říká na dnešní problémy ČSSD a prezidenta Miloše Zemana? Blesk / Zuzana Štíchová

V roce 1996, jako nejstarší zvolený senátor, svolal ustavující schůzi horní komory a do zvolení předsedy ji řídil. V roce 2000 už do Senátu nekandidoval.

V témže roce udělil Musialovi tehdejší prezident Václav Havel Řád Tomáše Garrigua Masaryka za zásluhy o demokracii a lidská práva. Loni, při oslavách 20 let Senátu, obdržel Musial od Štěcha stříbrnou pamětní medaili horní komory.

Fotogalerie
5 fotografií