Pokud Valachová záměr odstoupit potvrdí, Zeman se v úterý sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem a ve středu ho jmenuje ministrem.
Valachová původně chtěla odejít k 31. květnu. Svou rezignaci oznámila v době, kdy vládu kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií odmítal opustit tehdejší ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO).


Zeman s jejím odchodem nesouhlasí, a dal jí proto čas na rozmyšlenou do svého návratu z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, tedy do 10. června. Později oznámil, že situaci bude řešit až tento týden. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila:

Video
délka: 02:00
720p 480p 360p 240p

Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila. Blesk - Jaroslav Šimáček


Sobotka: Prezident odvolání protahuje


Zeman opakovaně prohlásil, že měnit člena vlády pět měsíců před volbami je nesmysl. Řekl také, že prezident není povinen demisi člena vlády přijmout.
Premiér v rozhovoru s ČTK řekl, že Zeman by neměl odvolání Valachové protahovat. Podle něj je třeba, aby nastoupil ministr, který bude mít jasný mandát, aby mohl jednat o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí a řešit problémy týkající se rozdělení dotací ve sportu.


V kauze, kvůli které Valachová podala demisi, je podezřelá její bývalá náměstkyně Kratochvílová. Policie ji viní z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Sobotka: Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat:

Video
délka: 02:06
720p 480p 360p 240p

Sobotka: Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat. Blesk - Jaroslav Šimáček