Zeman přijme na Hradě Valachovou: Rozhodne o její demisi

Autor: ČTK,ula - 
19. 6. 2017
06:39

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijme odstupující ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Na začátku května se rozhodla rezignovat kvůli kauze možného zneužití sportovních dotací, v níž figuruje její náměstkyně Simona Kratochvílová. Zeman dal Valachové čas, aby si odchod promyslela. Pokud mu sdělí, že na rezignaci trvá, její demisi přijme. Průtahy v odvolání kritizuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), označil je za neodůvodněné a nesprávné.

Pokud Valachová záměr odstoupit potvrdí, Zeman se v úterý sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem a ve středu ho jmenuje ministrem.
Valachová původně chtěla odejít k 31. květnu. Svou rezignaci oznámila v době, kdy vládu kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií odmítal opustit tehdejší ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO).


Zeman s jejím odchodem nesouhlasí, a dal jí proto čas na rozmyšlenou do svého návratu z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, tedy do 10. června. Později oznámil, že situaci bude řešit až tento týden. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila:

Video Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila. - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Sobotka: Prezident odvolání protahuje


Zeman opakovaně prohlásil, že měnit člena vlády pět měsíců před volbami je nesmysl. Řekl také, že prezident není povinen demisi člena vlády přijmout.
Premiér v rozhovoru s ČTK řekl, že Zeman by neměl odvolání Valachové protahovat. Podle něj je třeba, aby nastoupil ministr, který bude mít jasný mandát, aby mohl jednat o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí a řešit problémy týkající se rozdělení dotací ve sportu.


V kauze, kvůli které Valachová podala demisi, je podezřelá její bývalá náměstkyně Kratochvílová. Policie ji viní z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Sobotka: Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat:

Video Sobotka: Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat. - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
zdenekk ( 19. června 2017 16:59 )

allahkráva už jsi na sebe zavolal 155 ?

hejhej ( 19. června 2017 15:53 )

Nejvyšší čas, aby ničitelka školství vypadla.

zdenekk ( 19. června 2017 14:37 )

Jenže to děvče je Valach ale bez koulí.

jen-pro-mne ( 19. června 2017 10:39 )

ta sralbotkářská stupidní šaškárna je dílo celoživotního debila Blbosrava Sralbotky zlodějka Valachovična demisi podávat nechtěla, zloděj Sralbotka jí k podání demise donutil, i když daleko logičtější a rozumnější by bylo, kdyby zlodějku Valachovičnu zloděj Sralborka sám odvolal ze zlodějského koryta bylo by dobré sledovat v následujících letech bankovní a majetková konta zlodějky Valachovičny zadarmo ta zlodějská slepice ze sebe nebude dělat zlodějskou krávu, zloděj Sralbotka se jí nepochybně bude snažit odměnit za zlodějskou loajalitu vůči zlodějským SRALBOTKÁČŮM

zdenekk ( 19. června 2017 10:33 )

rego.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa