„Snad mohu říci úplně narovinu, že mi Slávek Sobotka řekl, že po těch sedmi letech se cítí docela opotřebován, že vlastně udělal, co mohl, že se snažil podle svých nejlepších sil, ale že jít do těch voleb mu v něčem připadá, že mu chybí ta správná energie, že bude mít ty správné nápady,“ prozradil Lubomír Zaorálek v rozhovoru ve studiu Blesku.

ČSSD přitom podle něj nedokázala v poslední době některé věci podat a říct tak, aby lidé pochopili, že sociální demokracii jde o něco, co se jich skutečně týká.

„Táhnout stranu sedm let je zničující věc. Já jsem to viděl zblízka a řekl jsem Slávkovi, že docela cítím respekt, co za sebou odtáhl,“ vysekl Sobotkovi Zaorálek poklonu.

VIDEO: Zaorálek o situaci v ČSSD, kterou vede po Sobotkovi spolu s Chovancem

Video
délka: 06:27
720p 360p

„Mám v sobě posedlost a chcu to zkusit,“ říká Zaorálek o své roli lídra ČSSD Blesk - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Zaorálek chce však lépe a více vysvětlovat záměry. „Je to i pro mě těžká zkouška, není to legrace, ale chcu to zkusit,“ hlásí ostravský rodák. Ponese to kýžené ovoce u voličů? Milan Chovanec (ČSSD) Blesk.cz řekl, že ČSSD vyhraje volby se ziskem s dvojkou na začátku. „Já v sobě nemám vůbec nic z věštce,“ odmítá Zaorálek spekulovat.

„Mám v sobě posedlost“

Volby dle něj vždy dopadnou jinak, než si lidé představují. Zaorálek v nich chce prodat svůj zápal pro věc. „Mám v sobě takovou posedlost, že teď roky 2017 a 2018 jsou klíčové i pro Českou republiku, že se toho hodně stane, že se to na nás trochu valí. Já bych si strašně přál, abychom byli připraveni,“ říká muž, který jde s kůží na trh.

Do předvolební kampaně chce zapojit i evropská témata. I když mu někteří lidé říkali, že je to „blbost“. On si to nemyslí. Evropa a svět kolem nás zajímá i Čechy, věří. Podle Zaorálka je však třeba jasně říci, co jako Češi vlastně chceme, abychom se jednoho dne neprobudili a nezjistili, že jsme v Evropě na okraji.

Sobotka: Body nám ubrali vnitřní spory

Když budou lidé volit ČSSD, bude vláda pracovat na zvyšování platů i minimální mzdy, starat se o rodiny s dětmi i seniory, nebudou se zavádět poplatky ve zdravotnictví, řekl Blesk.cz premiér Bohuslav Sobotka na programové konferenci ČSSD.

„My jsme trošku rozdělili role, protože do této chvíle jsem se vlastně o všechny ty věci staral sám. A sociální demokracie potřebuje silnější tah na branku, než se nám to dařilo v minulých měsících,“ uvedl ke změně v čele strany. Zaorálka považuje za dobrého řečníka, který má chuť do kampaně a je schopen znovu získat podporu pro ČSSD.

„To, co snižovalo preference sociální demokracie, jsou vnitřní spory, vnitřní diskuze nám rozhodně nepomáhaly. Teď je potřeba se sjednotit za volebním lídrem a je potřeba pracovat na tom, abychom vyhráli volby.  

Sobotka přiznal, že zareagoval i na předvolební průzkumy. „Nemyslím si, že je možné věci ignorovat, nebo se je snažit vysedět. Já jsem na i na ty výzkumy zareagoval, protože mě to vůbec netěšilo a cítil jsem za to odpovědnost,“ dodal Sobotka.  

Video
délka: 02:52
720p 360p

Babiše jsme řešit museli, body nám ubraly vnitřní spory, říká Sobotka. Blesk - Jaroslav Šimáček, Petr Soukup

Fotogalerie
13 fotografií