Po volbách v roce 2013 se Michal Hašek, Jiří Zimola, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec a Jeroným Tejc sešli na utajované schůzce u prezidenta Zemana v Lánech. Měli domlouvat svržení Sobotky. Plán nevyšel, „pučisté“ se klidili z funkcí a jediný Chovanec si uchoval přízeň vedení. Teď nahradil Sobotku v čele strany.

S novým předsedou se nyní chce sejít jeden z účastníků lánské schůzky, bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, kterého Sobotkovo vedení vyškrtlo kvůli kauze s lipenskými chatami z jihočeské kandidátky. „Čekám, že oni sami budou mít zájem se setkat,“ uvedl pro Blesk.cz.

Premiér Bohuslav Sobotka ohlásil konec v čele ČSSD:

Video
délka: 08:26

Sobotka odchází z vedení ČSSD: Musíme se změnit, voliči neoceňují naši práci. Jan Jedlička

Na dotaz, o čem se s nimi bude chtít bavit a zda je ve hře i postup do vyšších pater stranické hierarchie, uvedl, že neví. Více středeční Sobotkův tah komentovat nechtěl s tím, že si napřed počká právě na setkání s novou garniturou. Nový šéf ČSSD Milan Chovanec na dotaz Blesk.cz ohledně případného setkání se Zimolou zatím nereagoval.

Hašek chce mobilizovat oponenty

Na slovo skoupí jsou i další členové ČSSD, kteří byli považováni za oponenty Sobotkova vedení. Pouze jeho kdysi úhlavní rival Michal Hašek vydal ve středu prohlášení, v kterém ocenil Sobotkovu práci a poděkoval mu.

Video
délka: 01:20
1080p 720p 480p 360p 240p

Michal Hašek komentuje vítězství Bohuslava Sobotky. Blesk/Jiří Nováček

Zároveň Hašek zavelel k mobilizaci všech členů bez ohledu na dřívější rozepře: „Politika je iracionální disciplína, kde neplatí vděčnost spolustraníků a voličů za odvedenou práci, a také tvrdé řemeslo. Teď je čas zmobilizovat celou sociální demokracii a zapojit všechny sociální demokraty se zkušenostmi a potenciálem, bez ohledu na minulé názorové rozdíly,“ uvedl. Nad rámec tohoto svého vyjádření ve čtvrtek odmítl v reakci pro Blesk.cz situaci komentovat.

Mlčí také jindy sdílný exsenátor Zdeněk Škromach. Ten na všechny otázky odpověděl tak, že je nechává bez komentáře. Stejně tak Jeroným Tejc: „V březnu jsem se rozhodl odejít z politiky a nekandidovat do Sněmovny pro nesouhlas s kroky vedení ČSSD. Na tom se nic nemění. Současné dění proto komentovat nechci,“ uvedl Tejc ve čtvrtek na dotaz Blesk.cz. Předtím na Twitteru napsal: „Volební manažer Honza Birke žádal, abychom se nestříleli do nohy. Obávám se, že jsme se střelili do hlavy.“

Video
délka: 01:24
720p 480p 360p 240p

Milan Chovanec obhájil post druhého muže ČSSD. „Bylo to o Tejcova prsa,“ poznamenal. Blesk / Zuzana Štíchová

Takto ve středu Sobotka oznámil svůj konec ve vedení ČSSD: 

Fotogalerie
17 fotografií