Vedení ČSSD se ujal „pučista“ z Lán. Co na Chovance v čele říkají jeho druzi?

Autor: Václav Lang - 
15. 6. 2017
14:55

Chystá se návrat rebelů? Donedávna platili za opozici uvnitř ČSSD, kterou se podařilo odstoupivšímu šéfovi Sobotkovi umlčet, teď se někteří z nich hlásí o slovo. Hlavní Sobotkův sok Michal Hašek volá po mobilizaci všech členů bez ohledu na názorové rozdíly, Jiří Zimola zase čeká na schůzku s novým vedením. Všichni oslovení jsou ale na slovo skoupí a nechtějí situaci příliš komentovat.

Po volbách v roce 2013 se Michal Hašek, Jiří Zimola, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec a Jeroným Tejc sešli na utajované schůzce u prezidenta Zemana v Lánech. Měli domlouvat svržení Sobotky. Plán nevyšel, „pučisté“ se klidili z funkcí a jediný Chovanec si uchoval přízeň vedení. Teď nahradil Sobotku v čele strany.

S novým předsedou se nyní chce sejít jeden z účastníků lánské schůzky, bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, kterého Sobotkovo vedení vyškrtlo kvůli kauze s lipenskými chatami z jihočeské kandidátky. „Čekám, že oni sami budou mít zájem se setkat,“ uvedl pro Blesk.cz.

Premiér Bohuslav Sobotka ohlásil konec v čele ČSSD:

Video Sobotka odchází z vedení ČSSD: Musíme se změnit, voliči neoceňují naši práci. - Jan Jedlička

Na dotaz, o čem se s nimi bude chtít bavit a zda je ve hře i postup do vyšších pater stranické hierarchie, uvedl, že neví. Více středeční Sobotkův tah komentovat nechtěl s tím, že si napřed počká právě na setkání s novou garniturou. Nový šéf ČSSD Milan Chovanec na dotaz Blesk.cz ohledně případného setkání se Zimolou zatím nereagoval.

Hašek chce mobilizovat oponenty

Na slovo skoupí jsou i další členové ČSSD, kteří byli považováni za oponenty Sobotkova vedení. Pouze jeho kdysi úhlavní rival Michal Hašek vydal ve středu prohlášení, v kterém ocenil Sobotkovu práci a poděkoval mu.

Video Michal Hašek komentuje vítězství Bohuslava Sobotky. - Blesk/Jiří Nováček
1080p 720p 480p 360p 240p

Zároveň Hašek zavelel k mobilizaci všech členů bez ohledu na dřívější rozepře: „Politika je iracionální disciplína, kde neplatí vděčnost spolustraníků a voličů za odvedenou práci, a také tvrdé řemeslo. Teď je čas zmobilizovat celou sociální demokracii a zapojit všechny sociální demokraty se zkušenostmi a potenciálem, bez ohledu na minulé názorové rozdíly,“ uvedl. Nad rámec tohoto svého vyjádření ve čtvrtek odmítl v reakci pro Blesk.cz situaci komentovat.

Mlčí také jindy sdílný exsenátor Zdeněk Škromach. Ten na všechny otázky odpověděl tak, že je nechává bez komentáře. Stejně tak Jeroným Tejc: „V březnu jsem se rozhodl odejít z politiky a nekandidovat do Sněmovny pro nesouhlas s kroky vedení ČSSD. Na tom se nic nemění. Současné dění proto komentovat nechci,“ uvedl Tejc ve čtvrtek na dotaz Blesk.cz. Předtím na Twitteru napsal: „Volební manažer Honza Birke žádal, abychom se nestříleli do nohy. Obávám se, že jsme se střelili do hlavy.“

Video Milan Chovanec obhájil post druhého muže ČSSD. „Bylo to o Tejcova prsa,“ poznamenal. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Takto ve středu Sobotka oznámil svůj konec ve vedení ČSSD: 

Doporučujeme
krupan10 ( 16. června 2017 09:14 )

jsou to chudáci

krupan10 ( 16. června 2017 09:04 )

to mě ani nepřekvapuje, že takový ksindl, jako jsi ty, volí politickou zrůdu Kalouska

Nezadat ( 15. června 2017 23:09 )

Mimo téma ,ale stojí za zhlédnutí o čem české demokratické media mlčí. http://www.cum.sk/v/Uuys/jean-claude-juncker-ozrali-jak-prase

jen-pro-mne ( 15. června 2017 22:50 )

SRALBOTKÁČI jsou nevolitelný odpad z politického kýblu sraček obdobně jako všechny ostatní tradičně zlodějské politické mafie s5d3.turboimg.net/sp/f714e8c6151bc051e20741dcd8d24b13/Socani.jpg

repelos ( 15. června 2017 22:22 )

debata na Barrandově. Chovanec je snad větší blbec než Sobotka.mele jak kolovrátek dávno vyvrácené fámy.jeho jediná snaha zblbnout jednodušší lidi před volbami. to není politik,to je koňský handlíř.

Zobrazit celou diskusi
Další videa